Pamiętać

rc.fm 2 tygodni temu

W 43. rocznicę ogłoszenia na terenie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej stanu wojennego władze Kalisza, zarząd regionu NSZZ Solidarność, uczniowie kaliskich szkół oraz przedstawiciele służb mundurowych złożyli znicze i wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą ofiary komunistycznego reżimu. Organizatorom przede wszystkim zależy na przypominaniu nie tylko o wydarzeniach, ale i o ludziach, na których swe piętno odcisnął stan wojenny.

"O tej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego coraz częściej ludzie zapominają. Dzisiaj w mediach ogólnopolskich są inne sprawy związane, chociażby z poszukiwaniem posła, czy z rocznicą powołania rządu, a zupełnie nie mówi się o tym, co się stało 43 lata temu. Tak istotną datę po prostu się pomija. Myślę, iż powinniśmy pamiętać o tym, iż ówczesna władza komunistyczna wypowiedziała wojnę polskiemu narodowi i myślę, iż powinniśmy zrobić wszystko, żeby nigdy się to nie powtórzyło" - powiedział radiuCENTRUM Bernard Niemiec, Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ Solidarność.


na fot.: Bernard Niemiec / Przewodniczący Zarządu Regionu Wielkopolska Południowa NSZZ Solidarność

O tym, jak ważne jest przypominanie historii, powiedział radiuCENTRUM Krystian Kinastowski Prezydent Kalisza.

"Myślę, iż to jedna z takich ważniejszych i naprawdę tragicznych dat, bo trochę zapominamy o tym, czym był stan wojenny. Moje pokolenie tego rzeczywiście nie pamięta. Ja miałem chyba dwa, czy trzy lata. Po latach były próby trochę zmiękczania decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego, relatywizowania tych różnych powodów, dla których ta decyzja została podjęta. Można je próbować zrozumieć, natomiast było to wystąpienie przeciwko ludziom. Ludzie cierpieli, ginęli, byli więzieni, internowani, były łamane życiorysy, niektórzy z tych ludzi nie dali już rady się podnieść i wrócić do normalnego życia Także ważna data w tej najnowszej historii polskiej powinniśmy o niej pamiętać".

Stan Wojenny na terenie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej na wniosek niekonstytucyjnego organu, jakim była Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, wprowadzono uchwałą Rady Państwa w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. Stan wojenny początkowo zawieszono 31 grudnia 1982 r., by ostatecznie zniesiono go 22 lipca 1983 roku. W trakcie jego trwania internowano łącznie 10 131 działaczy związanych z Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym „Solidarność”, a życie straciło ponad 70 osób, w tym 9 górników z Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” w Katowicach.

Autor:

Personalia

e-mail [email protected]

Nazwisko:

Łukasz Kostecki

NEWS nr 2:

N
Idź do oryginalnego materiału