Suwałki
Obchody 83. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej odbyły się w czwartek (01.09) w Suwałkach.
Tradycyjnie już, w południe pod Pomnikiem Żołnierzy Września 1939 roku zgromadziły się władze miasta, kombatanci, harcerze i mieszkańcy. Pamięć o ofiarach wojny uczcili żołnierze, którzy oddali salwę honorową.
O wnioskach, jakie Polska wyciągnęła z drugiej wojny światowej mówił Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. Bolesna przeszłość to dla Polaków przestroga, iż nigdy nie można być spokojnym o swoją wolność i niepodległość.
Głos zabrał także Jarosław Zieliński – poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Druga wojna światowa była największym konfliktem w dziejach ludzkości. Pochłonęła życie około 60 milionów ludzi. Szczególnie mocno ucierpiała Polska. Ludność naszego kraju została poddana eksterminacji, a stolica zniszczona.


![264. rocznica bitwy pod Burkatowem. Rekonstruktorzy stoczyli bój [FOTO/VIDEO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/06/rekonstrukcja-bitwy-pod-Burkatowem-2026.06.27-52.jpg)









