Pamiętamy o bohaterach innych narodów

polska-zbrojna.pl 3 miesięcy temu

Stanisław Wziątek, wiceminister obrony narodowej, i Marjan Šarec, minister obrony Słowenii, odsłonili dziś w Przemyślu tablicę upamiętniającą gen. Rudolfa Maistra, słoweńskiego bohatera narodowego. Generał był przed I wojną światową związany z Przemyślem i przez kilka lat służył tam w 18 Pułku Obrony Krajowej. Rok 2024 jest obchodzony w Słowenii jako rok gen. Maistra.

– Naród bez pamięci traci swoją tożsamość i umiera. My potrafimy pamiętać o prawdziwych bohaterach, którzy tworzyli niepodległość – powiedział w Przemyślu Stanisław Wziątek, wiceminister obrony narodowej, podczas uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej gen. Rudolfa Maistra, słoweńskiego bohatera narodowego. Stanisław Wziątek przekonywał, iż naród polski i słoweński podobnie pielęgnują tradycje. – Potrafimy doceniać bohaterów i pamiętać o wielkich chwilach w życiu narodów, budując na tej podstawie patriotyzm i postawy proobronne naszych obywateli – tłumaczył podsekretarz stanu. Dodał, iż cieszy go odsłonięcie tablicy poświęconej gen. Maistrowi, ponieważ symbolizuje ona pielęgnowanie pamięci o osobach będących bohaterami dla innych narodów.

REKLAMA

Z kolei Marjan Šarec, szef resortu obrony Słowenii, podkreślił, iż umieszczenie tablicy na budynku, w którym pracował gen. Maister, jest wyrazem szacunku, jakim Polska darzy Republikę Słowenii, oraz hołdem dla ich wielkiego rodaka. Marjan Šarec opowiadał, iż generał stał się jednym ze współtwórców historii Słowenii pod koniec I wojny światowej, kiedy uznał Maribor za własność słoweńską oraz przejął dowództwo wojskowe nad tym miastem i całym regionem.
– Zebrał oddział słoweńskich żołnierzy, który stał się zalążkiem słoweńskiej armii, dzięki temu region Styrii został włączony do ówczesnego Państwa Słoweńców, Chorwatów i Serbów, a tym samym do dzisiejszej Republiki Słowenii – mówił Šarec.

W tym roku przypadają dwie ważne rocznice związane z gen. Maistrem: 150-lecie urodzin i 90-lecie śmierci. Z tego powodu rok 2024 został ogłoszony w Słowenii Rokiem Generała Rudolfa Maistra.

Uroczystości w Przemyślu zakończył wspólny koncert Orkiestry Wojskowej w Rzeszowie i Orkiestry Sił Zbrojnych Słowenii na miejskim rynku.

Gen. Rudolf Maister „Vojanov” zapisał się w historii Słowenii jako bojownik o wolność swoich rodaków. Najważniejszy okres jego wojskowej aktywności przypadł na czas rozpadu monarchii austro-węgierskiej po zakończeniu I wojny światowej. Położone w dzisiejszej Słowenii, a wówczas zamieszkałe w większości przez Niemców, miasto Maribor ogłosiło przyłączenie się do Austrii. Maister utworzył oddziały słoweńskich ochotników, które rozbroiły lokalne jednostki austriackie i zajęły cały słoweński obszar Styrii.

Potem brał udział w walkach na tym terenie, a w kolejnych latach dowodził garnizonem w Mariborze. Zmarł w 1934 roku. W czasie kariery w armii austrowęgierskiej gen. Maister był związany z Przemyślem. Prawie pięć lat – w latach 19081913 – spędził tu, służąc w 18 Pułku Obrony Krajowej.

Gen. Maister uznany jest za największego bohatera narodowego Słowenii. Był pierwszym oficerem w stopniu generała w historii swojego narodu. Szczególną cześć zaczęto mu oddawać po uzyskaniu przez kraj niepodległości w 1991 roku.

Anna Dąbrowska
Idź do oryginalnego materiału