Panichida ku czci bohaterów w 100. rocznicę Antysowieckiego Powstania Narodowego 1924 r. w Gruzji.

studium.uw.edu.pl 6 dni temu

Panichida* ku pamięci bohaterów

w 100. rocznicę Antysowieckiego Powstania Narodowego 1924 r. w Gruzji.

fot. domena publiczna

Seminarium Kaukaskie Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, serdecznie zaprasza na uroczystość upamiętniającą 100. rocznicę Antysowieckiego Powstania Narodowego 1924 r. w Gruzji, która odbędzie się: w niedzielę, 15 września, o godzinie 11:15 w Kościele pw. św. Męczennika Archimandryty Grzegorza Peradze w Warszawie (ul. Lelechowska 5).

Panichidę odprawi ks. Henryk Paprocki, proboszcz Parafii św. Grzegorza Peradze.

Powstanie przeciwko sowieckiemu reżimowi okupacyjnemu, wybuchło 28 sierpnia 1924 roku i objęło niemal cały kraj. Zryw wyzwoleńczy został brutalne stłumiony 14 września 1924 roku.

*Panichida- Panichida lub panachida (z grec.: παννυχίς, πανυχίς, παννυχίδης – „całonocna”) – w Kościołach chrześcijańskich obrządku wschodniego nabożeństwo żałobne, śpiewany odpowiednik łacińskiego requiem, przy obchodach szczególnych rocznic i wydarzeń, dnia urodzenia, na dzień imienin, oraz na okazję modlitwy za zmarłego w dniu jego pogrzebu, w trzeci, dziewiąty i czterdziesty dzień po śmierci i w kolejne rocznice. Jest odprawiane w cerkwi lub nad grobem. Nazwa „panichida” (w ros. панихи́да, w ukr. panachyda) używana jest w krajach liturgii cerkiewno-słowiańskiej rytu bizantyjskiego (w tym w Bułgarii, Rumunii, Finlandii) oraz w Gruzji. W Grecji i krajach stosujących język grecki odpowiada jej nazwa mnimosinon (μνημόσυνον, mnemósynon, „wspomnienie”), lub parastas (παραστάς, parastás, „czuwanie”). wg. Wikipedii.

Idź do oryginalnego materiału