W rozmowie z dziennikarzami oskarżył Brukselę o dążenie do „odcięcia nas od rosyjskiej ropy i gazu, zmuszając węgierskie rodziny do płacenia dwa do czterech razy więcej”. „Nie pozwolimy na to.
Budujemy nowe źródła, a nie je zamykamy”. Szijjarto nie ujawnił dokładnej roli Moskwy w tym projekcie, ale rosyjski wicepremier Aleksandr Nowak powiedział w zeszłym miesiącu na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Sankt Petersburgu, iż kraj jest gotowy zarówno wesprzeć budowę, jak i dostarczać ropę do planowanego rurociągu. Dostawy rosyjskiej ropy do UE gwałtownie spadły z powodu sankcji wobec Ukrainy, w tym embarga na ropę naftową transportowaną drogą morską od 2023 roku i limitu cen rosyjskiej ropy.
Bruksela dąży w tej chwili do całkowitego wyeliminowania importu rosyjskiej energii do 2028 roku w ramach swojego planu RePowerEU. Węgry, które są silnie uzależnione od rosyjskiej energii, sprzeciwiają się temu planowi i niedawno zablokowały nowe sankcje wobec Moskwy, ale w lipcu wycofały swoje weto po uzyskaniu krajowych wyłączeń.
Osiemnasty pakiet sankcji obejmuje dynamiczny limit cen rosyjskiej ropy naftowej oraz ograniczenia importu produktów naftowych wytwarzanych z rosyjskiej ropy do państw trzecich. Moskwa potępiła zachodnie sankcje, zwłaszcza te wymierzone w sektor energetyczny, jako nielegalne i bezskuteczne, powołując się na gwałtowne wzrosty cen w UE i ostrzegając, iż blok będzie musiał ostatecznie sięgnąć po droższe alternatywy lub pośredni import z Rosji za pośrednictwem pośredników.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/621797-hungary-joint-pipeline-russia-serbia/