Parada Pułaskiego przemaszerowała ulicami Filadelfii

bialyorzel24.com 2 miesięcy temu

6 października odbyła się 91. Parada Pułaskiego w Filadelfii. Wydarzenie to, głęboko zakorzenione w polonijnej tradycji, przyciągnęło licznych uczestników, w tym polskie szkoły, organizacje, stowarzyszenia oraz reprezentacje polskich kościołów i instytucji z regionu.

Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej z Trenton, NJ i Stroudsburg, PA, Polskiego Uniwersytetu Ludowego, harcerstwa, Kongresu Polonii Amerykańskiej, a także grupy taneczne, takie jak Wiślanie, Ojczyzna oraz Janosik. Nie zabrakło także przedstawicieli takich organizacji, jak Polish National Alliance czy Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej (SWAP).

Parada rozpoczęła się tradycyjnym marszem kadetów z Frankford High School ROTC, Philadelphia Military Academy oraz Roxborough High School Army JROTC, ubranych w wojskowe mundury. Na czele parady maszerowali weterani ze SWAP z Placówek 12 i 81 z Bensalem, PA i Trenton, NJ, a także przedstawiciele Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej z Doylestown, PA wraz z Polską Szkołą Języka Polskiego im. Matki Bożej Częstochowskiej.

Symbol polskiego dziedzictwa

Parada Pułaskiego odbywająca się każdego roku jest wyjątkowym wydarzeniem, mającym na celu uczczenie polskiej historii, kultury oraz dumy narodowej. Dla biorącej w niej udział Polonii to okazja do pokazania więzi z ojczystym krajem i kultywowania tradycji. W tym roku parada upamiętniała 416. rocznicę osiedlenia się pierwszych polskich osadników w Ameryce. W październiku 1608 roku pierwsi polscy rzemieślnicy przybyli do Jamestown w Virginii na zaproszenie kapitana Johna Smitha, by założyć manufakturę szkła. Byli oni pionierami amerykańskiego przemysłu szklarskiego i zapoczątkowali eksport produktów szklanych z Ameryki do Europy.

Tegoroczna parada przypomniała również o 405. rocznicy pierwszego strajku robotniczego w Ameryce, który zorganizowali polscy osadnicy w 1619 roku, gdy odmówiono im udziału w Walnym Zgromadzeniu Virginii. Dzięki temu strajkowi Polacy uzyskali takie same przywileje wyborcze, jakie posiadali Anglicy.

Pułaski – bohater Polski i Ameryki

Kazimierz Pułaski, którego postać jest centralnym punktem obchodów, to bohater zarówno Polski, jak i Stanów Zjednoczonych. Urodzony w Polsce w 1745 roku, przybył do Ameryki, by walczyć o jej niepodległość. Jako generał brygady dowodził amerykańską kawalerią, a jego Legion Pułaskiego brał udział w obronie Charleston w Karolinie Południowej. Podczas bitwy pod Savannah 9 października 1779 roku generał Pułaski został śmiertelnie ranny. Zmarł kilka dni później, 15 października, w wieku 34 lat. Pomnik generała Pułaskiego w Savannah, Georgia, jest miejscem corocznych uroczystości upamiętniających jego zasługi.

Marszałkowie parady

Marszałkiem tegorocznej parady była Helena Cizio, zasłużona działaczka polonijna z Filadelfii, która przez wiele lat aktywnie angażowała się w działalność na rzecz Polonii, w tym w ramach Polish American Cultural Center. Wspólnie z mężem Chesterem jest czołową przedstawicielką polskiej społeczności w Filadelfii, a jej zaangażowanie zostało wielokrotnie docenione przez Kongres Polonii Amerykańskiej.

Militarnym Marszałkiem Parady został dr Janusz Romański, zasłużony działacz polonijny i I wicekomendant Okręgu 10 SWAP, który na przestrzeni lat pełnił szereg funkcji, m.in. dyrektora Placówki 12 SWAP, której jest kronikarzem, członka Komisji Rewizyjnej SWAP, wieloletni działacz i prezydent honorowy Polskiego Uniwersytetu Ludowego w Polskim Domu w Filadelfii. Za swoje zasługi dla Polonii i Polski został uhonorowany wieloma odznaczeniami, w tym Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Zasługi RP, a także Mieczami Hallerowskimi, medalem Ignacego Paderewskiego, medalem Tadeusza Kościuszki, medalem 75-lecia SWAP oraz tytułem „Wybitny Polak w Ameryce 2024” w kategorii nauka.

Weterani i młodzież na paradzie

Na tegorocznej paradzie licznie zgromadzili się weterani, w tym przedstawiciele Placówek 12 i 81 SWAP. Weterani z Trenton, NJ maszerowali pod dowództwem Antoniego Płotki, który reprezentował na paradzie także zarząd główny SWAP jako I wicekomendant. Okręg 10 reprezentowali Mirosław Płotka i Janusz Romański. W skład pocztów sztandarowych weszli: Placówka 12 – Zbigniew Zasada, Jacek Rutkowski i Krzysztof Wawrzyniak, Placówka 81 – Robert Dziemian, Mirosław Płotka i Henryk Wozniczka.

Na szczególne wyróżnienie zasługiwał udział młodzieży ze Szkoły Polskiej im. św. Jana Pawła II ze Stroudsburg, PA, która po raz pierwszy uczestniczyła w paradzie. Dzięki zaangażowaniu dyrektorki szkoły, Hanny Czuma, uczniowie zaprezentowali program muzyczny, zdobywając uznanie uczestników.

Transmisja i podsumowanie

Parada była transmitowana na żywo na kanale TV6, a narrację prowadzili Alicia Vitarelli, redaktor TV6, oraz Michael Blichasz, prezydent Kongresu Polonii Amerykańskiej w Filadelfii. Zgodnie z tradycją przebieg parady będzie dostępny do obejrzenia na YouTube.

Uroczystość zakończyła się tradycyjnym polonezem odtańczonym przez uczestników przed trybuną honorową. Tegoroczna Parada Pułaskiego po raz kolejny stała się symbolem jedności i dumy Polonii Amerykańskiej, podkreślając znaczenie polskiego dziedzictwa dla przyszłych pokoleń.

Dr Janusz Romański
opr. JLS|
Fot. J. Romański

Idź do oryginalnego materiału