Patriotyczny maraton

polska-zbrojna.pl 8 miesięcy temu

Podczas uroczystości, które odbyły się z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja prezydent mówił o najważniejszych wyzwaniach, jakie stoją dziś przed Rzeczpospolitą. Wśród nich m.in. bezpieczeństwo i konieczność budowy silnej armii. – Musimy to zrealizować. To jest warte każdej ceny, bo każdej ceny jest warta nasza niepodległość – powiedział.



Zgodnie z tradycją uroczystości z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja, tym samym 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji, odbyły się w Warszawie na Placu Zamkowym. W swoim przemówieniu prezydent Andrzej Duda przypomniał, iż w poprzednich dniach maja obchodziliśmy Święto Pracy, 20. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, a także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. – To wielki maraton patriotyczno-historyczny pokazujący, skąd idziemy, gdzie jesteśmy, ale przede wszystkim, dokąd zmierzamy – powiedział.

Prezydent zaznaczył, iż po 35 latach wolności, 25 latach w NATO i 20 w Unii Europejskiej Polska, „nasza ojczyzna wygląda coraz lepiej”. Jak mówił, jest to zasługa „mądrości polskich polityków, decyzji, które zostały podjęte na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci, ale i codziennej pracy Polaków, którzy każdego dnia budują swoją ojczyznę”. – Ale to również dzięki poprzednim pokoleniom, poczynając od tego, które ostatecznie zwyciężyło w 1989 roku, pokojowej rewolucji „Solidarności”, która przewróciła żelazną kurtynę, obaliła mur berliński, pokonała komunizm, a w efekcie Sowietów bez jednego wystrzału – zaznaczył. Dodał, iż mimo iż uważa się, iż Polska jest częścią politycznej wspólnoty Zachodu od 20 lat, tak na prawda należała do niej zawsze. – Niezależnie od tego, czy Polska była na mapie, czy była suwerenna, czy usiłowano tutaj propagować ruski mir. To się nigdy nie udało dzięki hardości ducha Polaków, ale także dzięki najgłębiej zakorzenionej tradycji – podkreślił.



Andrzej Duda zaznaczył, iż dziś Polska jest wolna i suwerenna, a to wartości, których trzeba bronić za wszelką cenę. – Odrodził się najniebezpieczniejszy dla nas potwór. Rosyjski imperializm, który niejednokrotnie nas pożerał, a dziś próbuje pożreć naród ukraiński, ich ziemię, ich państwo – mówił. Podziękował wszystkim tym, którzy wspierają uchodźców z objętego wojną kraju, tym samym wystawiając Polsce piękne świadectwo, a także samym Ukraińcom, którzy dziś żyją i pracują w Rzeczypospolitej. –Wierzę, iż będziemy uczestniczyli w odbudowie wolnej, suwerennej Ukrainy w przyszłości – stwierdził.

Prezydent podkreślał, iż w obliczu tak trudnej sytuacji, trzeba skupić się na budowaniu bezpieczeństwa, m.in. przez modernizację Wojska Polskiego. – Wierzę, iż tym razem robimy to na czas. Polak jest mądry przed szkodą – powiedział. Zaznaczył, iż musimy budować silną armię, która będzie w stanie odstraszyć każdego napastnika i sprawi by ten nie odważył się zaatakować. – Musimy mieć armię, która nie będzie musiała się bronić – podkreślił. Podziękował żołnierzom, pracownikom wojska, wszystkim tym, którzy je wspierają, a także szefowi resortu obrony, wicepremierowi Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi, za „spokojne i rozważne współdziałanie, w tym bardzo ważnym dziele”. Zaznaczył, iż jest to konieczne, aby w przyszłości polska armia była potężną armią Sojuszu Północnoatlantyckiego. – Musimy to zrealizować. To jest warte każdej ceny, bo każdej ceny jest dziś warta nasza niepodległość – podkreślił.



Prezydent podkreślił, iż Polska „oparła się pandemii koronawirusa, która zniszczyła gospodarczo wiele obszarów świata”, przetrwała też wywołany przez Rosję kryzys energetyczny oraz trudny czas inflacji. – Dziś jesteśmy w zupełnie innym miejscu, dziś jesteśmy na prostej – mówił. Jednak, jak zaznaczył, konieczne są dalsze działania, m.in. inwestycje w infrastrukturę. Jako przykład podał m.in. budowę elektrowni atomowych i Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wyjaśnił, iż w tym drugim przypadku chodzi nie tylko o to, aby umożliwić Polakom przemieszczane się w dowolny zakątek świata z terenu ich kraju, ale także o bezpieczeństwo. – Będzie wielkim, tętniącym życiem hubem gospodarczym, a także ogromnym zapleczem logistycznym w kwestiach bezpieczeństwa, które będzie mogło przyjąć nie setki, a tysiące żołnierzy każdego dnia – zaznaczył. Jak mówił, nasi przodkowie musieli przebudować państwo ustrojowo, my musimy zrobić to infrastrukturalnie. – Wyjdźmy z tego opóźnienia, w które wpędziła nas dominacja sowiecka. Stańmy się jednym z najnowocześniejszych państw na świecie – powiedział.

REKLAMA


Uroczystości, które w piątek odbyły się na Placu Zamkowym poprzedziła msza święta w intencji ojczyzny. Rano zwierzchnik sił zbrojnych mianował także gen. broni Marka Sokołowskiego na stanowisko dowódcy generalnego rodzajów sił zbornych, a gen. bryg. Krzysztofa Stańczyka na stanowisko dowódcy wojsk obrony terytorialnej. Natomiast gen. broni Sławomir Wojciechowski został awansowany na stopień generała. W Pałacu Prezydenckim odbyła się dziś także uroczystość podczas której językoznawczyni Jadwiga Puzynina i kompozytor Jerzy Maksymiuk otrzymali z rąk Andrzeja Dudy najstarsze i najważniejsze polskie odznaczenie – Order Orła Białego.

Magdalena Miernicka
Idź do oryginalnego materiału