Petru: Rząd rozważa możliwość wprowadzenia „podatku wojennego”. Domański reaguje na słowa posła

dailyblitz.de 4 miesięcy temu

Podczas środowej rozmowy ze Studiem PAP, Ryszard Petru, poseł i szef sejmowej komisji gospodarki z ramienia Polski 2050, ujawnił, iż w kręgach rządowych „cicho rozmawia się” o możliwości wprowadzenia nowego podatku, nazwanego podatkiem wojennym.

Podatek wojenny: Nowy pomysł w razie zaostrzenia sytuacji międzynarodowej

Ryszard Petru wyjaśnił, iż choć nie ma żadnych oficjalnych planów dotyczących wprowadzenia nowych podatków, to jednak w razie zaostrzenia sytuacji międzynarodowej, rząd może rozważyć wprowadzenie podatku wojennego. „Gdyby sytuacja się zaostrzała, to przejściowo na rok czy dwa wprowadza się taki jedno czy dwurazowy podatek, w ramach którego każdy płaci taką samą kwotę, którą przeznacza się na konkretny projekt zbrojeniowy, jak np. tarcza czy lotnictwo” – mówił Petru.

Podatek wojenny miałby być tymczasowym rozwiązaniem, które wspierałoby finansowanie kluczowych projektów zbrojeniowych, takich jak budowa systemów obrony przeciwrakietowej czy modernizacja lotnictwa.

Nowoczesne uzbrojenie z Korei Południowej: Kontynuacja dostaw

Pod koniec tygodnia do Polski dotarła kolejna dostawa uzbrojenia z Korei Południowej, obejmująca pięć czołgów K2 i dwanaście armatohaubic K9. Jak zapowiada sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Paweł Bejda, dostawy te będą kontynuowane.

„Dostawy nowoczesnego sprzętu wojskowego muszą być realizowane – choćby w weekend! Dziś w nocy do Gdańska przybył następny transport – tym razem z 12 haubicami samobieżnymi K9. Przed nami kolejne cenne dostawy” – poinformował Bejda w mediach społecznościowych.

K2 ma stać się docelowo najliczniej wykorzystywanym typem czołgu w Wojsku Polskim, co jest strategicznym krokiem w kierunku modernizacji polskiej armii.

Krytyka i przypomnienie o wcześniejszych kontraktach

Były szef MON, Mariusz Błaszczak, przypomniał na swoich profilach w mediach społecznościowych, iż to za jego rządów podpisano umowy na zakup uzbrojenia z Korei Południowej. „Dla naszego bezpieczeństwa to dobrze, iż zdążyliśmy zakontraktować zarówno czołgi K2, jak i armatohaubice K9. Dzięki temu dziś możemy odbierać ten sprzęt. Ta władza ma dwie lewe ręce – nie potrafi negocjować i pozyskiwać środków na nowe uzbrojenie. Nowe K2 już nam odjechały, kolejne K9 się oddalają. Szkoda” – skomentował Błaszczak.

Umowa na dostawę do Polski 180 czołgów K2 i 672 haubic samobieżnych K9A1 została podpisana w lipcu 2022 roku. Zakup ten stał się konieczny w związku z zobowiązaniami Polski wobec Ukrainy, które obejmowały dostarczenie kilkuset czołgów T-72 i PT-91. Łącznie Polska dostarczyła Ukrainie ponad 320 czołgów tych typów.

Doniesienia komentuje minister finansów

Do sprawy kilka godzin później odniósł się Andrzej Domański. Minister finansów kategorycznie zaprzeczył na spotkaniu z dziennikarzami po konferencji o budżecie, by rząd przygotowywał nowe obciążenie podatkowe dla obywateli.

– Nie prowadzimy prac nad podatkiem wojennym – zadeklarował szef resortu, choć warto przy tym zauważyć, iż Petru może łatwo zbyć zarzut o mijanie się z prawdą, ponieważ mówił o „cichych rozmowach”.

Na spotkaniu z dziennikarzami minister został zapytany także o realizację obietnicy wyborczej Polski 2050, a konkretnie o obniżkę składki zdrowotnej.

– My zrobiliśmy swoje. Mamy zabezpieczone środki na potencjalne zmiany, mamy propozycje koalicjantów. Polska 2050 ma choćby dwie. Będziemy rozmawiać w przyszłym tygodniu. Natomiast żadne rozwiązanie nie zostało przyjęte. PSL jest również bardzo mocno zaangażowane w dyskusje o potencjalnych zmianach w składce zdrowotnej – powiedział Domański.

Czy jednak w obliczu licznych kłamstw, jakie sprzedał Polakom już rząd Tuska, można temu zapewnieniu wierzyć? My mamy mieszane użycia jednak każdy z naszych czytelników, może mieć w tym zakresie swoje zdanie. Z pewnością czas to sam zweryfikuje.

Continued here:
Petru: Rząd rozważa możliwość wprowadzenia „podatku wojennego”. Domański reaguje na słowa posła

Idź do oryginalnego materiału