Po raz pierwszy w historii polskich Sił Zbrojnych kobieta została pilotem myśliwca F-16 – poinformował minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Oficerka, która ukończyła zaawansowane szkolenie w Stanach Zjednoczonych, na co dzień służy w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. od dzisiaj może samodzielnie zasiadać za sterami wielozadaniowych maszyn F-16.
– To ważna wiadomość nie tylko dla polskiego lotnictwa, ale i całych Sił Zbrojnych RP. Pierwsza kobieta została pilotem F-16! Szkolenie odbyła w USA i może już pilotować nasze myśliwce. Wielkie gratulacje! – napisał w piątek szef MON w mediach społecznościowych.
Ważna wiadomość dla naszych sił powietrznych i całych Sił Zbrojnych RP – pierwsza kobieta została pilotem samolotu F-16! Pani oficer służy w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Szkolenie odbyła w USA i może już pilotować nasze myśliwce. Wielkie gratulacje! Kolejna pani… pic.twitter.com/vVkd9iWwwf
— Władysław Kosiniak-Kamysz (@KosiniakKamysz) April 18, 2025
Jak dodał, to dopiero początek obecności kobiet-wojskowych w kokpitach amerykańskich myśliwców. Już niedługo do pionierki dołączy kolejna oficerka – tym razem z 31. Bazy w Krzesinach. w tej chwili również przechodzi szkolenie w USA.
F-16 to podstawowe myśliwce bojowe wykorzystywane przez polskie siły powietrzne. Polska i Stany Zjednoczone podpisały kontrakt na ich dostawę 18 kwietnia 2003 roku, a pierwsze cztery maszyny F-16 Jastrząb trafiły do Polski 11 listopada 2006 roku. w tej chwili w służbie znajduje się 48 takich samolotów.
W 2020 roku Polska zawarła kolejne porozumienie, tym razem na zakup 32 nowoczesnych myśliwców piątej generacji – Lockheed Martin F-35 Lightning II. Maszyny te będą stacjonować w bazach w Łasku i Świdwinie, a pierwszy z nich ma trafić do Polski na przełomie 2025 i 2026 roku.
Pierwszą kobietą w historii Wojska Polskiego, która uzyskała uprawnienia pilota myśliwskiego, była Katarzyna Tomiak-Siemieniewicz.
Na podst. Polsat News