Pierwszy król Polski miał cztery żony i jedną nałożnicę. Dziś ich imiona należą do niezwykle rzadkich

gazeta.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: Fot. pixabay / GAIMARD


Pierwszym koronowanym królem Polski był Bolesław Chrobry. Ten władca z dynastii Piastów zapisał się przede wszystkim jako dzielny i mężny wojownik, któremu przyświecała idea zjednoczenia wszystkim ziem Polan. Wspierał chrystianizację kraju i dzieło misjonarzy. Miał cztery żony, ale też i jedną nałożnicę, którą uprowadził w czasie jednej ze swoich wojennych wypraw. Ich imiona, chociaż kojarzone i znane przez wielu, dziś są już niezwykle rzadkie.
Wśród koronowanych głów, jedną z powinności było posiadanie żony, która dałaby następcę tronu. Przed takim zadaniem również stanął Bolesław Chrobry. Pierwsza żona była córką margrabiego Miśni, ale po śmierci swojego ojca została oddalona i historia nie zna jej imienia. Druga z kolei była księżniczką węgierską i podobnie jak pierwsza wybranka – ona również została przez Bolesława oddalona. Potem pierwszy król Polski miał jeszcze dwie żony i jedną nałożnicę, którą przywiózł sobie z wyprawy wojennej. Ich imiona dziś uważane są za niezwykle rzadkie.


REKLAMA


Zobacz wideo Takich imion nie możesz nadać dziecku w Polsce


Żony Bolesława Chrobrego
Bolesław Chrobry po odprawieniu drugiej żony, nie próżnował. Jeszcze w tym samym roku (987) pojął za żonę córkę Dobromira, księcia słowiańskiego. Podobno miała wielki wpływ na męża, wpływając na jego decyzje – zarówno te polityczne, jak i wojenne. Nosiła imię, które dziś praktycznie znane jest tylko z podręczników do historii. Brzmiało ono Emnilda. Co o nim wiemy? Pochodzi ono z języka germańskiego i złożone jest z dwóch członów: Emn- (skrócony człon Ermen- od germ. ermana 'wielki, wszechogarniający') oraz -hild (germ. hildiō 'walka'). Kojarzone było z kobietą waleczną, mężna i odważną, która odznaczała się nie tylko mądrością, ale i dobrym sercem.
Nie wiadomo dokładnie kiedy Emnilda zmarła – można jedynie stwierdzić, iż stało się to najpóźniej w 1017 r., lub, co bardziej prawdopodobne, jeszcze pod koniec 1016 r., bo gwałtownie po jej śmierci Bolesław Chrobry wstąpił po raz czwarty w związek małżeński.


Jego wybranką była Oda, córka Ekkeharda I, margrabiego Miśni. Jej ślub z Bolesławem Chrobrym odbył się w okresie Wielkiego Postu, kilka dni po zawarciu pokoju w Budziszynie w 1018 r. Nie było hucznego świętowania, bardziej to małżeństwo traktowano jako gwarancję zawartych wcześniej układów politycznych. Doczekali się dzieci, znamy z imienia tylko jedno dziecko z tego małżeństwa – córkę Matyldę (późniejszą narzeczoną lub żonę księcia szwabskiego Ottona ze Schweinfurtu). Skąd jednak imię Oda? Otóż wzięło się od południowo-słowiańskiej formy imienia Odyla - pochodzenia starosaksońskiego, od słowa od (majątek). Oznacza "zamożną".
Małżeństwo Ody i Bolesława jednak nie należało do najszczęśliwszych. Przyczynę można upatrywać w nie tylko znacznej różnicy wieku (około 30 lat), ale i fakcie, iż Bolesław Chrobry w trakcie tego małżeństwa sprowadził sobie nałożnice, która miała umilać mu czas.


Przedsława – dziś tego imienia nikt nie nadaje swoim córką
Przedsława była córką władcy Rusi Kijowskiej - Włodzimierza Wielkiego. Została uprowadzona do Polski po wyprawie Bolesława na Kijów. Była jego nałożnicą, jednak ta historia jest nieco bardziej dramatyczna i często pomijana w książkach historycznych. Otóż jeszcze w 1017 roku owdowiały Bolesław I Chrobry bez powodzenia starał się o rękę Przedsławy u jej brata, Jarosława Mądrego. Ten jednak odmówił, co dla polskiego władcy było oznaką hańby.
W 1018 roku, po zajęciu Kijowa przez Chrobrego, kijowska księżniczka została przez niego zgwałcona i w rok później uprowadzona do Polski w charakterze nałożnicy. O losach Przedsławy w Polsce nic nie wiadomo. Nieznana również jest jej data śmierci.
jeżeli chodzi o jej imię, to na dobre odeszło do lamusa. Dziś już nikt nie nazywa tak w Polsce dziewczynek, chociaż samo imię funkcjonuje i jest choćby modne, jednak w krajach za naszą wschodnią granicą.
Idź do oryginalnego materiału