Pierwszy polski lot Apache’a

polska-zbrojna.pl 1 dzień temu

AH-64D Apache już widoczne na polskim niebie! Nasz pilot wspólnie z amerykańskim kolegą odbyli pierwszy, udany lot AH-64D Apache – przekazało dziś Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych i podkreśliło, iż to istotny krok w kierunku zwiększenia naszych zdolności operacyjnych oraz jeszcze ściślejszej współpracy w ramach NATO.

Pierwszy lot śmigłowca Apache w Polsce i z polskim pilotem za sterami to historyczny moment dla 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych. „To nie tylko lot, to symbol rozwoju, zaangażowania i międzynarodowej współpracy. Przed nami kolejne etapy szkolenia i coraz wyższy pułap gotowości operacyjnej” – czytamy we wpisie 1BLWL w mediach społecznościowych. „Duma i profesjonalizm w najlepszym wydaniu” – dodało Dowództwo Generalne RSZ.

To właśnie żołnierze 1 BLWL z 56 Bazy Lotniczej w Inowrocławiu (woj. kujawsko-pomorskie) stali się niedawno pierwszymi w Polsce użytkownikami amerykańskich śmigłowców Apache. W połowie czerwca trzy AH-64D zostały uroczyście przyjęte do bazy w obecności wicepremiera, ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza. Maszyny te stanowią część umowy leasingowej, która zakłada przekazanie Siłom Zbrojnym RP łącznie ośmiu Apache’ów w starszej wersji D, służących do przeszkolenia i przygotowania pilotów oraz żołnierzy personelu obsługi naziemnej po ukończeniu podstawowego kursu w USA. Docelowo będą oni służyć na 96 śmigłowcach bojowych w najnowszej wersji AH-64E kupionych przez Polskę w sierpniu 2024 roku. Ich dostawy rozpoczną się w 2028 roku i potrwają do 2032 roku.

REKLAMA

W czerwcu szef resortu obrony mówił, iż szkolenie w USA ukończyło już 20 polskich pilotów i 22 osoby z personelu naziemnego. W przyszłym roku szkolenie ma ukończyć 50 pilotów i 250 techników, a te liczby będą się sukcesywnie zwiększać. – niedługo polscy piloci rozpoczną kolejny etap szkolenia na AH-64, głównie taktycznego. Odbywali oni już loty z wykorzystaniem uzbrojenia w USA, ale to było szkolenie podstawowe. Teraz czas na zaawansowane. Kolejnym krokiem w celu osiągnięcia zdolności operacyjnych będzie m.in. kooperacja załóg Apache’ów z wojskami lądowymi – mówił płk pil. Krzysztof Kwiatkowski, szef Oddziału Śmigłowcowego Lotnictwa Bojowego w DGRSZ.

AH-64E ma opinię najlepszego śmigłowca szturmowego na świecie. Najnowsza wersja jest wyposażona m.in. w zaawansowany system radarowy oraz nowy sieciocentryczny system dowodzenia i kierowania walką. Jego uzbrojenie mogą stanowić kierowane pociski przeciwpancerne Hellfire, niekierowane Hydra 70, działko kal. 30 mm i rakiety przeciwlotnicze AIM-92 Stinger. Dodatkowo podsystemy AAG i MUT-X umożliwiają załodze kierowanie różnego typu bezzałogowymi statkami powietrznymi (BSP). Prędkość przelotowa AH-64E wynosi ok. 270 km/h, ale Apache może się rozpędzić do ponad 300 km/h. Po zrealizowaniu umowy na zakup 96 śmigłowców AH-64E Polska stanie się drugim (po USA) użytkownikiem tych maszyn na świecie.

Jakub Zagalski
Idź do oryginalnego materiału