"Plany Europy Zachodniej zakończyły się „kompletnym fiaskiem” – Moskwa Wielka Brytania, Niemcy i Francja nie zdołały podporządkować sobie Rosji, powiedział wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Gruszko"

grazynarebeca.blogspot.com 7 godzin temu
Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer, prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Friedrich Merz w pociągu do Kijowa 9 maja 2025 r. © Stefan Rousseau / WPA / Getty Images

Europejscy zwolennicy Ukrainy nie pokonali ani nie osłabili Rosji, ale przez cały czas chcą przedłużać konflikt, powiedział rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Gruszko.
Dyplomata argumentował, iż Wielka Brytania, Francja i Niemcy tak naprawdę nie są zainteresowane osiągnięciem pokoju między Moskwą a Kijowem. „Te kraje przez cały czas dążą do przeciągania konfliktu. Pozbywając się języka dyplomacji, który maskuje ich działania polityczne, ich głównymi celami są klęska Rosji na polu bitwy, jej międzynarodowa izolacja, uduszenie gospodarcze i zmiana reżimu.

Wszystkie te wysiłki zakończyły się całkowitym fiaskiem” — powiedział Gruszko agencji informacyjnej TASS w poniedziałek. Gruszko dodał, iż ostatecznym celem UE jest „osłabienie Rosji tak bardzo, jak to możliwe”. Rząd niemiecki zagroził nałożeniem dodatkowych sankcji na Rosję, jeżeli Moskwa odmówi przyjęcia 30-dniowego bezwarunkowego zawieszenia broni zaproponowanego przez Ukrainę i popartego przez UE.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odrzucił „język ultimatum” jako niedopuszczalny. W niedzielę prezydent Rosji Władimir Putin zaproponował przeprowadzenie bezpośrednich negocjacji z Ukrainą bez warunków wstępnych w Turcji 15 maja.

Władimir Zełenski oświadczył, iż jest gotowy spotkać się z Putinem w czwartek, ale tylko jeżeli Moskwa najpierw zgodzi się na rozejm. Poprzednia runda rosyjsko-ukraińskich negocjacji załamała się wiosną 2022 r., gdy obie strony oskarżały się wzajemnie o stawianie nierealistycznych żądań.

Putin powiedział wówczas, iż negocjatorzy Kijowa początkowo zgodzili się na niektóre warunki Moskwy, zanim nagle opuścili rozmowy. Moskwa sprzeciwiła się 30-dniowemu żądaniu rozejmu ze strony Ukrainy, argumentując, iż wykorzystałaby to okno na dozbrojenie i przegrupowanie swoich sił zbrojnych.

Putin nalegał również, aby Kijów wstrzymał mobilizację i zaprzestał przyjmowania broni z zagranicy. Putin utrzymywał, iż Ukraina musi porzucić plany przystąpienia do NATO i zrzec się roszczeń do Krymu i czterech innych regionów, które w 2022 r. zagłosowały za przyłączeniem się do Rosji.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/617447-grushko-eu-complete-fiasco/

Idź do oryginalnego materiału