Podczas wizyty w Chinach polski prezydent omawia z Xi wojnę na Ukrainie i kryzys graniczny na Białorusi

oen.pl 3 miesięcy temu


Prezydent Polski Andrzej Duda spotkał się w Pekinie ze swoim chińskim odpowiednikiem Xi Jinpingiem podczas wizyty państwowej w Chinach. Polski przywódca powiedział, iż w trakcie rozmów poruszał kwestię wojny Rosji na Ukrainie i kryzysu na granicy Polski z Białorusią, które dotyczyły także zacieśnienia powiązań gospodarczych.

„Bardzo mnie to cieszy, dzięki temu, iż Prezydent [Xi] nazywa mnie przyjacielem, co jest dla mnie wielkim zaszczytem, ​​mogę przyczynić się do budowania [Polish-Chinese] relacji z prezydentem” – powiedział potem Duda.

Zauważając, iż w przyszłym roku kończy się jego druga i ostatnia kadencja, Duda powiedział, iż „ma nadzieję, iż te relacje będą budowane także w przyszłości…[and] zawsze będzie opierać się na wspólnych ideałach…[and] na wzajemnym szacunku”.

Wizyta Prezydenta @AndrzejDuda w Chinach składa się z dwóch głównych: handlowo-inwestycyjnego, w tym szerokim dostępie do polskich produktów rolnych, do drugiej części świata, oraz elementu bezpieczeństwa.

Mam nadzieję, iż polsko-chińskie relacje będą wbudowane… pic.twitter.com/hbdUaukaR9

— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) 24 czerwca 2024 r

Przed rozmowami Duda zapowiedział mediom, iż „przedstawi nasze [the Polish] pogląd” na wojnę na Ukrainie do Xi. „Nie jest tajemnicą, iż wpływy Chin, w tym także na Rosję, są z pewnością ogromne” – dodał, cytowany przez „ Gazety Wyborczej codziennie.

Duda zapowiedział także, iż opowie Xi o „realiach” tego, co dzieje się na polskiej granicy, gdzie Białoruś i Rosja organizują kryzys migracyjny w ramach tego, co Polska i UE nazywają „wojną hybrydową”.

Ale – powiedział Duda – „jest dla mnie bardzo ważne, aby wszystkie trudne sytuacje wojenne, które mają dziś miejsce w Europie, nie zakłócały idei współpracy gospodarczej Polski i Chin”.

Ostrzegł jednak, iż „wojna, którą Rosja prowadzi przeciwko Ukrainie, zakłóca stosunki handlowe z Chinami i utrudnia realizację inicjatywy Pasa i Szlaku”, chińskiej globalnej strategii infrastrukturalnej, podaje portal informacyjny Onet.

Dwóch domniemanych członków rosyjskiej Grupy Wagnera stanie przed sądem w Polsce pod zarzutami m.in. terroryzmu i pracy na rzecz rosyjskiego wywiadu.

Mężczyźni zostali zatrzymani w zeszłym roku po rzekomym rozwieszaniu setek plakatów rekrutacyjnych w polskich miastach

— Notatki z Polski (@notesfrompoland) 21 czerwca 2024 r

Premier Chin Li Qiang, który wcześniej tego dnia spotkał się z Dudą, zauważył, iż wymiana handlowa między Chinami a Polską w zeszłym roku była warta 42 miliardy dolarów, czyli dwukrotnie więcej niż osiem lat wcześniej.

„Będziemy rozwijać naszą przyjaźń, zwiększać zaufanie i wzmacniać współpracę gospodarczą” – powiedział Li, cytowany przez Gazety Wyborczej. „Będziemy szukać postępu w naszym strategicznym partnerstwie, aby przynieść jeszcze lepsze rezultaty”.

Obecna wizyta Dudy w Chinach jest jego trzecią wizytą jako prezydenta Polski. Jego pierwsze miało miejsce w listopadzie 2015 r., a następnie w lutym 2022 r. jako jedyny wybrany przywódca UE wziął udział w ceremonii otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Xi odwiedził także Polskę w 2016 r.

Po spotkaniu z Dudą w sprawie rozmów na temat handlu i inwestycji Xi wychwala „prawdziwą przyjaźń” Chin z Polską


Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, która utrzymuje się z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie możemy zrobić tego, co robimy.

Autor głównego zdjęcia: Marek Borawski/KPRP

Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisał o sprawach polskich w wielu publikacjach, m.in Polityka zagraniczna, POLITYKA Europa, EUobserver I Dziennik Gazeta Prawna.




Źródło

Idź do oryginalnego materiału