„Podłączyli się” do telefonów Warszawiaków. Ratusz publikuje dane

warszawawpigulce.pl 2 godzin temu

Warszawa liczy ponad dwa miliony mieszkańców – to główny wniosek z najnowszego badania telemetrycznego przeprowadzonego przez firmę Orange na zlecenie stołecznego ratusza. To prawie 180 tysięcy więcej niż wskazują oficjalne dane Głównego Urzędu Statystycznego.

Fot. Pixabay

Według analiz przeprowadzonych w październiku ubiegłego roku, stolicę zamieszkuje dokładnie 2 041 039 osób. To znacząca różnica w porównaniu z danymi GUS, które wskazywały na 1 861 599 mieszkańców. Jak zauważają urzędnicy z Biura Strategii i Analiz, obserwując rozwój Warszawy przez ostatnią dekadę, łatwo było zauważyć, iż oficjalne statystyki nie odzwierciedlają rzeczywistości.

Badanie oparte na analizie ruchu posiadaczy kart SIM ujawniło również interesujący wzorzec weekendowy – w soboty i niedziele stolica „traci” choćby 15 procent mieszkańców, a ich liczba spada do nieco ponad 1,7 miliona. Maksymalna liczba osób przebywających w mieście – ponad 2 miliony – jest osiągana w dni robocze około godziny 11:00.

Najludniejszą dzielnicą Warszawy pozostaje Mokotów z 229 379 mieszkańcami. Na drugim miejscu plasuje się Białołęka z 198 270 osobami, a podium zamyka Praga Południe, gdzie mieszka 191 971 osób. Największe różnice między danymi telemetrycznymi a statystykami GUS zaobserwowano na Białołęce (ponad 42 tysiące osób więcej) i w Wawrze (ponad 32 tysiące więcej).

Interesującym zjawiskiem jest też stopniowe wyludnianie się niektórych dzielnic. Ursynów, Wilanów i Żoliborz odnotowały spadek liczby mieszkańców o około 1500-2000 osób. Z kolei dzielnice takie jak Ochota wykazują minimalną różnicę między danymi telemetrycznymi a oficjalnymi statystykami.

Raport ujawnił również istotną rolę cudzoziemców w demografii miasta. Najliczniejszą grupę stanowią obywatele Ukrainy, którzy tworzą 60 procent wszystkich obcokrajowców w stolicy. Zaskakująco niski odsetek Białorusinów w badaniu może wynikać z tego, iż większość z nich korzysta z polskich kart SIM i komunikatorów internetowych, unikając białoruskich operatorów.

Autorzy raportu podkreślają metropolitalny charakter Warszawy, wskazując, iż wiele osób regularnie przebywających w mieście nie spełnia formalnej definicji mieszkańca, choć stolica pozostaje centrum ich życia prywatnego i zawodowego. Ten fakt nie może być ignorowany przy planowaniu rozwoju miasta i jego infrastruktury.

Nowe dane mają istotne znaczenie dla planowania rozwoju miasta. Różnica 180 tysięcy mieszkańców to bowiem liczba porównywalna z populacją średniej wielkości miasta wojewódzkiego, co ma bezpośrednie przełożenie na potrzeby w zakresie transportu publicznego, infrastruktury czy usług miejskich.

Idź do oryginalnego materiału