PODNIEBNE AKROBACJE

tygodnikzamojski.pl 3 miesięcy temu

To impreza lotnicza najwyższej rangi. Najpierw w dniach 24-28 czerwca odbędą się Mistrzostwa Polski w Akrobacji Szybowcowej, a zwieńczeniem tych zawodów (29 czerwca) mają być Centralne Pokazy Lotnicze.

Widowisko nie z tej ziemi
Imprezę organizuje Aeroklub Ziemi Zamojskiej we współpracy z Aeroklubem Polskim oraz Powiatem Zamojskim. Jest to możliwe dzięki temu, iż lotnisko Mokre wreszcie doczekało się pasa startowego (o długości 950 m i szerokości 50 m), który posiada najnowocześniejsze w Europie oświetlenie nawigacyjne, takie jak na lotnisku w Dubaju. To otwiera szanse na rozwój regionu, ale też daje możliwości organizowania imprez rangi światowej.
Czerwcowy air show, to zmagania najlepszych polskich pilotów i szybowników. A Centralne Pokazy Lotnicze, to widowisko nie z tej ziemi.
– Zaplanowane jest jako impreza masowa z udziałem wybitnych pilotów, wielu gwiazd akrobatyki samolotowej i szybowcowej, także z naszego regionu i pilotów zrzeszonych w innych aeroklubach. Widowisko będzie szczególnie atrakcyjne dla publiczności, dla której przygotowaliśmy specjalną strefę kibica, a w niej food trucki i rozmaite stoiska wystawowe, także sporo wojska. Szykujemy atrakcje dla całych rodzin – mówi Mateusz Nowak, dyrektor Aeroklubu Ziemi Zamojskiej.
W sobotę, kiedy spodziewana jest najliczniejsza publiczność, na drodze dojazdowej do lotniska – od krajowej drogi nr 74 do Błoni obowiązywać będzie ruch jednokierunkowy. Wszystko po to, by uniknąć korków.

Piruety, śruby, wybuchy
Program sobotnich pokazów na zamojskim niebie rozpoczyna się o godz. 13 (do godz. 16). Akrobacje prezentowane będą w trzech blokach. Jak zapewnia Mateusz Nowak, każdy będzie spektakularny i widowiskowy.
Na początek zaprezentuje się AN 2, czyli zamojski „Antek” oraz skoczkowie Aeroklubu Polskiego. Po nich swoje umiejętności akrobatyczne (wiele figur mrożących krew w żyłach) zaprezentuje Artur Kielak, gwiazda światowej akrobatyki. Za sterami samolotów spędził ponad 15,5 tys. godzin (od 2008 r. jest kapitanem Boeinga 737), jest współtwórcą pierwszego zespołu akrobacyjnego na świecie, który składa się z samolotu akrobacyjnego oraz bojowego samolotu myśliwskiego MIG-29.
Będą też pokazy Carbon Cub ex3 na maszynach Aeroklubu Polskiego oraz spektakularne figury Dwójki z AW, lotniczego zespołu pokazowego stworzonego przez parę doświadczonych pilotów z Aeroklubu Warszawskiego. Ci ostatni piloci zaprezentują, w pomysłowy i dynamiczny sposób, sztukę precyzyjnego latania w szykach. Pokażą wiele ciekawych, trudnych figur urozmaicając dodatkowo swoje pokazy o dynamiczne mijanki.
Widzowie będą mogli także podziwiać możliwości Bo105.pl – militarnego śmigłowca przystosowanego do celów cywilnych, który da pokaz z pirotechniką. Potem zaprezentuje się Jerzy Makula, prezes Aeroklubu Polskiego, wielokrotny mistrz świata w akrobacji szybowcowej. Zawodowo pracował jako pilot PLL LOT, pilotował samoloty An-24, Tu-154M, Boeing 767 i Boeing 787. Był też pilotem podczas uprowadzenia samolotu PLL LOT do Berlina Zachodniego (22 listopada 1981).
Można będzie zobaczyć możliwości śmigłowca Robinson R44, a także pokazy odrzutowych myśliwców FA-50.

Bonanza i odrzutowy Lim-2
Drugi blok (w godz. 17-19) rozpocznie Bonanza V35, czyli samolot zabytkowy, którego produkcja rozpoczęła się w 1947 r.
Wyjątkową i zarazem sentymentalną atrakcją dla mieszkańców Zamościa będzie pokaz w locie historycznego odrzutowca wojskowego Lim-2 (Mig-15bis). Samolot ten był często wykorzystywany do szkoleń w Technicznej Szkole Wojsk Lotniczych w Zamościu. Jest jedną z dwóch latających maszyn tego typu w Polsce (druga w wersji dwuosobowej SB Lim-2). Obydwa samoloty zachowane w takim stanie są rzadkością, nie tylko na polskim niebie, ale i na całym świecie. Te wspaniałe maszyny możemy podziwiać dzięki pasjonatom lotnictwa z Fundacji Eskadra, którzy przez swoją ciężką pracę i poświęceniem utrzymują je przy życiu. Fundacja pracuje także nad przywróceniem do życia samolotu Lim-5 (MIG-17).

I jeszcze jedna ważna informacja dla naszych Czytelników. o ile chcecie spełnić marzenie o locie myśliwcem i zarazem wesprzeć Fundację, to SB Lim-2 czeka. Wystarczy, powołując się na Tygodnik Zamojski, napisać do Fundacji przez ich facebookowy profil: Fundacja Eskadra / Squadron Foundation, w celu ustalenia szczegółów lotu - terminu, trasy przelotu i ceny lotu.
Niezwykle atrakcyjne będą także pokazy Wojskowego Zespołu Akrobacyjnego Orlik. Wyczekiwany przez publiczność będzie blok trzeci pokazów, nocny, który rozpocznie się o godz. 19.30 występem M-346 Demo Team, odrzutowych Bielików, które stacjonują w Dęblinie. Jerzy Makula zaprezentuje pokaz pełen pirotechniki, a skoczkowie wykonają figury z flagami. Będą wybuchy, race, fajerwerki. Pokazy zakończą się o godz. 21
her, wsp. kt

Idź do oryginalnego materiału