W kontekście ważnych rocznic historycznych okres zimowy nierozerwalnie związany jest z wybuchem powstania styczniowego – narodowowyzwoleńczego zrywu z lat 1863-1864, którego celem było przywrócenie Polsce niepodległości.
Chociaż 162. rocznica rozpoczęcia powstania przypadnie 22 stycznia, to jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia brzeska biblioteka wraz z UTW w Brzesku postanowiła ją upamiętnić poprzez wykład tematyczny „Sierakowski i Traugutt – wielcy bohaterowie powstania styczniowego”, który został poświęcony dwóm wybitnym powstańczym przywódcom.
Pomimo iż Zygmunt Sierakowski i Romuald Traugutt za swoją niezłomność na polu walki i pełną godności postawę podczas przesłuchań w carskich więzieniach zapłacili najwyższą cenę, to ich przykład inspirował kolejne pokolenia Polaków, które miały odwagę, aby upomnieć się o wolność. W pamiętnikach pozostawionych przez żołnierzy Legionów Polskich i Armii Krajowej niejednokrotnie możemy odnaleźć słowa podkreślające wielki wpływ tychże powstańców na ukształtowanie się ich charakterów i podjęcie decyzji o walce z okupantem.
Znaczenie pamięci o powstaniu i jego uczestnikach dla Polaków, którzy dorastali w niewoli, ale mieli szczęście doczekać niepodległości, w niezwykle piękny sposób wyraziła Aleksandra Piłsudska podczas okolicznościowego przemówienia z okazji 70. rocznicy wybuchu styczniowego zrywu, skierowanego do garstki ostatnich żyjących jeszcze wówczas weteranów powstania:
„Każde pokolenie ma swoje wielkości, które je kształtuje. Wasze pokolenie miało Mickiewicza i Słowackiego. Dla nas w ciężkich latach niewoli, Wyście byli tą wielkością. O Was mówiło nam nie słowo pisane, ale cicho szeptana legenda…”.
Przypominając życiorysy tych wyjątkowych bohaterów, mamy nadzieję, iż pomimo upływu lat ich historie nie zostaną zapomniane.
—
PiMBP w Brzesku