"Pokojowa Nagroda Nobla trafia do ruchu antyatomowego Komitet powołał się na groźbę użycia broni nuklearnej w obecnych konfliktach"

grazynarebeca.blogspot.com 3 godzin temu

Medal Pokojowej Nagrody Nobla wystawiony w Norweskim Instytucie Noblowskim w Oslo w Norwegii. © Steffen Trumpf/dpa

Norweski Komitet Noblowski przyznał tegoroczną Pokojową Nagrodę Nobla japońskiej organizacji antynuklearnej, powołując się na zagrożenie użycia takiej broni w obecnych konfliktach. Japonia jest jedynym krajem na świecie, który ucierpiał w wyniku ataku nuklearnego.
Nihon Hidankyo, oddolny ruch ocalałych z bomb atomowych z miast Hiroszima i Nagasaki, otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla „za wysiłki na rzecz świata wolnego od broni jądrowej”, powiedział Komitet w oświadczeniu w piątek.

Zeznania świadków złożone przez grupę wykazały, że „broń jądrowa nigdy nie może być ponownie użyta”, dodał. Dwa japońskie miasta zostały trafione dwiema amerykańskimi bombami atomowymi w ostatnich dniach II wojny światowej w sierpniu 1945 r.

Szacuje się, iż zginęło 120 000 osób, a porównywalna liczba zmarła z powodu oparzeń i obrażeń popromiennych w kolejnych miesiącach i latach. „Obecna broń jądrowa ma o wiele większą siłę niszczenia.

Może zabić miliony ludzi i mieć katastrofalny wpływ na klimat.

Wojna jądrowa może zniszczyć naszą cywilizację” – ostrzegł komitet Nagrody Nobla. „Mocarstwa jądrowe modernizują i ulepszają swoje arsenały; nowe kraje wydają się przygotowywać do nabycia broni jądrowej; a groźby użycia broni jądrowej w trwających wojnach są wysuwane” – dodał. Rosja ostrzegała w ostatnich tygodniach, iż rosnące zaangażowanie zachodnich mocarstw jądrowych w konflikt na Ukrainie może zmusić ją do skorzystania z opcji atomowej. Niszczycielska polityka Zachodu może doprowadzić do bezpośredniej konfrontacji militarnej między mocarstwami jądrowymi, ostrzegła w środę rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Waszyngton powinien rozważyć „katastrofalne” konsekwencje możliwej eskalacji, dodała. Prezydent Władimir Putin zaproponował aktualizację doktryny nuklearnej kraju w zeszłym miesiącu, w odpowiedzi na rozważania zachodnich zwolenników Kijowa na temat tego, czy przyznać Ukrainie pozwolenie na użycie precyzyjnej broni wyprodukowanej za granicą do atakowania celów głęboko w Rosji. Putin zasugerował, iż nowa strategia nuklearna powinna traktować „agresję przeciwko Rosji ze strony jakiegokolwiek państwa nieposiadającego broni jądrowej, ale z udziałem lub wsparciem państwa nuklearnego” jako „wspólny atak”, który przekroczyłby próg nuklearny. Główni zwolennicy Ukrainy, USA, Francja i Wielka Brytania, posiadają arsenały nuklearne.

Propozycja Putina, aby zaktualizować rosyjską doktrynę nuklearną, powinna zniechęcić państwa zachodnie do wspierania agresji przeciwko Moskwie, powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/605572-nobel-peace-prize-japan-nuclear/

Idź do oryginalnego materiału