Pół gminy przyszło na urodziny (foto,video)

gazetabilgoraj.pl 3 godzin temu

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą oraz jubileuszowym koncertem w kościele pw. Św. App. Piotra i Pawła w Majdanie Starym. Chórzyści zaśpiewali znane i lubiane przez publiczność pieśni i piosenki, a tekst do jednej z nich napisał Krzysztof Wryszcza. Historię chóru przedstawił wieloletni kierownik Jerzy Rymarz, który wspomniał o nieżyjących już chórzystach, a tym najstarszym stażem gorąco dziękował. Podczas koncertu wspomniano także o działalności charytatywnej chóru. Od wielu lat chórzyści z zaangażowaniem włączają się w akcje pomocowe, takie jak budowa domu dla osieroconych rodzin czy zbiórki na rzecz potrzebujących i chorych dzieci.

Na przestrzeni lat chór współpracował również ze szkołą w Majdanie Starym, a jako wspomnienie tej współpracy wraz z chórem zaśpiewała Anna Rymarz, dawna uczennica szkoły w Majdanie Starym. Były także podziękowania i gratulacje dla chóru, które popłynęły m.in. od wójta gminy Księżpol Jarosława Piskorskiego:

– Można być świadkiem historii, można ją też tworzyć. Wasi poprzednicy, począwszy od lat powojennych i Wy, drodzy chórzyści, prawdopodobnie ją tworzycie. Od 35 lat chór „Klucz” z Majdanu Starego uświetnia ważne chwile w życiu swojej miejscowości, parafii, gminy, zanosząc również swój głos do wielu miejsc w naszym kraju jak i poza jego granicami. Z wielkim szacunkiem odnoszę się do dorobku Chóru Męskiego „Klucz”. Imponujące są nie tylko Wasze osiągnięcia artystyczne i wspaniałe koncerty, ale także społeczności zespołu, którą połączyła miłość do śpiewu i chęć bycia razem – mówi wójt.

Na zakończenie koncertu, a było to pewną niespodzianką, wraz z chórzystami zaśpiewały ich żony.

Historia chóru „Klucz” z Majdanu Starego sięga wiele, wiele lat wstecz. W parafii Majdan Stary w dwudziestoleciu międzywojennym działał przy parafii chór mieszany. W czasie drugiej wojny światowej i latawcach powojennych chór zaprzestał swojej działalności, gdyż pożoga również tu odcisnęła swoje piętno. W 1989 roku powstała inicjatywa założenia męskiego zespołu śpiewaczego dla uświetnienia nowo uchwalonego święta Odzyskania Niepodległości. Następnie zespół przekształcił się w Chór Męski „Klucz” z Majdanu Starego. Chór aktywnie uczestniczy w wydarzeniach patriotycznych, religijnych i kulturalnych na terenie gminy Księżpol, powiatu biłgorajskiego, województwa lubelskiego oraz na terenie Polski. Bierze udział w licznych festiwalach, zajmując prestiżowe miejsca. Koncertował w wielu miejscach w kraju, min. w Krakowie, Zakopanym, Warszawie, Licheniu, w Gdańsku, Lublinie oraz poza jego granicami – we Włoszech, Austrii, Czechach, na Litwie, Ukrainie, Chorwacji i w Niemczech.

Chórzyści z gminy Księżpol wystąpili również w Watykanie, gdzie na Placu Świętego Piotra śpiewali dla blisko 70 tys. widzów. Koncertowali wspólnie z gwiazdami polskiej sceny muzycznej, takimi jak Alicja Majewska czy Krzysztof Krawczyk. Gościli także u Golców w Milówce. W swoim repertuarze chór ma pieśni o tematyce ludowej, religijnej, patriotycznej, biesiadnej, krótko ujmując „do tańca i do różańca”. Chór ma w swoim dorobku kilka płyt. Pierwsza nosi tytuł „Ocalić od zapomnienia” i wydana została w 2003 r. Była poświęcona zmarłemu kierownikowi chóru Feliksowi Wryszczowi, a znalazły się na niej zapomniane pieśni regionalne. Druga płyta wydana została rok później i znalazł się na niej repertuar kolędowy. Kolejna płyta nosi tytuł „Głos podnoszę z padołu tej ziemi”.

Działalność artystyczna stała się dla chórzystów sposobem na życie, a śpiewając niosą i przekazują ludziom dobro. Są oni inicjatorami wielu akcji charytatywnych, takich jak pomoc Ukrainie czy koncerty charytatywne dla chorych dzieci. W ostatnim czasie zainicjowali również pomoc dla powodzian ze Śląska. Corocznie wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej pomocy. Jedna z większych akcji pomocowych zorganizowanych przez kierownika zespołu Jerzego Rymarza była budowa domu dla Moniki Naklickiej ze Smólska.

Obecnie chór liczy 18 osób. Jego kierownikiem jest Jerzy Rymarz, a dyrygentem Andrzej Kusiak.

Lista chórzystów: Dariusz Bielański Stanisław Skwarek Jerzy Rymarz Wiesław Wróbel Krzysztof Pułapa Stanisław Nowacki Jan Pułapa Stanisław Wróbel Piotr Papierz Tadeusz Ździebło Józef Kusiak Jan Tworek Piotr Skubis Marcin Wróblewski Andrzej Kusiak Mariusz Łęcki Robert Bartkowski Krzysztof Wryszcz

Idź do oryginalnego materiału