Polacy i Holendrzy razem dla obronności

polska-zbrojna.pl 4 godzin temu

Holandia wyśle do Polski cztery F-35 z załogami. Od września do grudnia 2025 roku będą one stały na straży polskiego nieba. Przewiduje to podpisana dziś w Warszawie umowa między ministerstwami obrony Polski i Królestwa Niderlandów. – To jest wyraz solidarności i odpowiedzialności za całe NATO – podsumował Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i szef MON-u.

Sesja air to air wykonana podczas obecności w Polsce samolotów F-35 z Holandii, które operują na polskim niebie w ramach wsparcia misji Enhanced Air Policing, 2023 r.

– Podpisaliśmy porozumienie zbliżające nasze państwa w dziedzinie bezpieczeństwa – mówił dziś w siedzibie MON-u w Warszawie wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz po podpisaniu umowy o zacieśnieniu współpracy w dziedzinie obronności między ministerstwami obrony Polski i Królestwa Niderlandów. Dokument przewiduje wymianę doświadczeń między oboma krajami w posługiwaniu się najnowocześniejszym sprzętem wojskowym – samolotami F-35, śmigłowcami Apache czy bateriami Patriot, a także wspólne ćwiczenia wojskowe.

Szef polskiego MON-u dodał, iż holenderskie siły zbrojne zostały zaproszone do udziału w ćwiczeniach „Żelazny obrońca”, które odbędą się w tym samym czasie co rosyjskie manewry „Zapad ’25” (zaplanowane na wrzesień). – To jest nasza odpowiedź na zagrożenia na wschodniej flance Sojuszu – zaznaczył Kosiniak-Kamysz. Jeden z ważniejszych punktów porozumienia przewiduje skierowanie holenderskich F-35 wraz z załogami od ochrony polskiej przestrzeni powietrznej i nieba nad Bałtykiem od 1 września do 1 grudnia tego roku. – To jest wsparcie w ochronie wschodniej flanki NATO i wyraz solidarności oraz odpowiedzialności za cały Sojusz – stwierdził wicepremier.

REKLAMA

„Memorandum o Porozumieniu” pomiędzy ministerstwami obrony narodowej Polski i Królestwa Niderlandów, 2025 r.

Jak poinformował Ruben Brekelmans, minister obrony Królestwa Niderlandów, chodzi o wysłanie do Polski czterech samolotów F-35. – Podczas tej operacji wykorzystamy doświadczenia z Estonii, gdzie także prowadziliśmy podobną misję – mówił szef holenderskiego MON-u. Ze względów bezpieczeństwa nie podał jednak nazwy bazy, w której w naszym kraju będą stacjonować niderlandzkie maszyny.

– Jestem zadowolony z podpisanego memorandum. Oznacza ono, iż nasza kooperacja w ramach obrony może być jeszcze szersza i głębsza, np. jeżeli chodzi o ćwiczenia wojskowe oraz rozwój przemysłu obronnego – podkreślił Brekelmans.

Ministrowie rozmawiali także o współdziałaniu w sferze cyber i sztucznej inteligencji oraz wymienili się doświadczeniami dotyczącymi pozyskiwania okrętów podwodnych. – Jest to nam bardzo potrzebne, aby dobrze wybrać Orkę, na którą umowę będziemy podpisywać w tym roku – tłumaczył Kosiniak-Kamysz. Kolejnym tematem dyskusji była kwestia ułatwiania mobilności militarnej w Europie. – Ważne jest zniwelowanie wszystkich barier biurokratycznych przy przemieszczaniu wojsk sojuszniczych, abyśmy mogli udzielić sobie pomocy, jeżeli zaszłaby taka potrzeba – podał polski minister.

„Memorandum o Porozumieniu” pomiędzy ministerstwami obrony narodowej Polski i Królestwa Niderlandów, 2025 r.

– Polska jest teraz filarem, jeżeli chodzi o inwestycje i działania na rzecz naszego wspólnego bezpieczeństwa – zaznaczył z kolei Brekelmans. Jak podkreślił, dzięki przykładowi naszego kraju inne państwa NATO mogą zobaczyć, iż możliwe jest przeznaczanie 5% PKB na obronność. Holenderski polityk wspomniał o zakończonym niedawno polskim przewodnictwie w Radzie UE, podczas którego podjęto wiele ważnych działań, m.in. w sprawie deregulacji czy zwiększenia produkcji militarnej w Europie.

Podczas wizyty w naszym kraju minister Brekelmans odwiedzi 1 Warszawską Brygadę Pancerną w Wesołej oraz zapozna się z budową Tarczy Wschód i polskimi doświadczeniami w ochronie granicy.
Jak podało MON, podpisane dziś porozumienie (Memorandum of Understanding) odpowiada obecnym wymogom bezpieczeństwa i skali współpracy między oboma państwami. Umożliwia też rozwój kontaktów polityczno-wojskowych Polski i Holandii zarówno na szczeblu ministerialnym, jak i na poziomie jednostek wojskowych. Dokument zastąpił dotychczasowe porozumienie między szefami resortów obrony Polski i Holandii zawarte w 1993 roku.

Anna Dąbrowska
Idź do oryginalnego materiału