W obliczu powodzi, która dotknęła tereny południowo-zachodniej Polski, Polska Grupa Zbrojeniowa podjęła szereg działań mających na celu wsparcie poszkodowanych. Aktywności te prowadzą zarówno poszczególne spółki, Fundacja Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz grupa jako całość.
W ramach własnych inicjatyw Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. zorganizowała wśród pracowników w Warszawie, Radomiu i Gdyni zbiórkę darów rzeczowych i środków na zakup najpotrzebniejszych produktów, jak żywność czy środki czystości. Pierwsza partia pomocy trafiła do punktu zbiórki w Stroniu Śląskim już 19 września. Wybór nie był przypadkowy, bo to jedna z miejscowości najdotkliwiej doświadczonych powodzią. Kolejny transport darów z PGZ S.A. dotarł na miejsce 26 września. Za resztę zebranych środków zakupiono nagrzewnice oraz przedmioty i akcesoria do sprzątania.
W pomoc w usuwaniu skutków powodzi włączyła się także Fundacja Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Działając przy wsparciu nie tylko swojego fundatora – PGZ S.A., ale także spółek Zakłady Mechaniczne „Bumar-Łabędy” S.A. oraz Mesko S.A., Fundacja PGZ finalizuje m.in. darowizny dla trzech szkół z terenów województwa dolnośląskiego, które aktywnie wspierają edukację proobronną młodzieży, a w czasie powodzi ucierpiały. Dzięki finansowaniu Fundacji PGZ zostaną przeprowadzone remonty w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. 29. Pułku Piechoty 2 Armii Wojska Polskiego w Kamiennej Górze, Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jeleniej Górze oraz w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjr. H. Sucharskiego w Bolesławcu. Dodatkowo, Fundacja PGZ we współpracy ze spółką Maskpol przekazała ciepłe bluzy dla uczniów Zespołu Szkół Samorządowych w Stroniu Śląskim, a także kombinezony izolacyjne na potrzeby prac remontowo-porządkowych wykonywanych przez mieszkańców Stronia Śląskiego. Fundacja PGZ udziela także wsparcia pracownikom spółek GK PGZ, którzy ucierpieli w wyniku powodzi.
REKLAMA
- Fundacja PGZ, jako fundacja korporacyjna ustanowiona przez Polską Grupę Zbrojeniową S.A., realizuje misję społecznej odpowiedzialności biznesu, nie pozostając obojętna na sytuacje nadzwyczajne takie jak powódź, która we wrześniu spustoszyła tereny południowo-zachodniej Polski. Biorąc pod uwagę cele statutowe Fundacji PGZ, którymi są m.in. pomoc charytatywna, pomoc ofiarom klęsk żywiołowych czy promocja postaw obywatelskich i proobronnych, Fundacja PGZ wraz ze swoimi partnerami z Grupy PGZ podejmuje działania wspierające usuwanie skutków żywiołu i odbudowę zniszczonej w jego wyniku infrastruktury ze szczególnym uwzględnieniem placówek edukacyjnych przygotowujących młodzież do pełnienia służby w zakresie obronności kraju, czy też wspierających rozwój strzelectwa w Polsce. Od pierwszych dni powodzi Fundacja PGZ udziela także wsparcia pracownikom spółek GK PGZ, którzy ucierpieli w wyniku powodzi – podkreśla prezes Fundacji PGZ Mateusz Roszkiewicz.
W pomoc powodzianom od pierwszych chwil włączyły się także spółki wchodzące w skład Grupy Kapitałowej PGZ. Ich zaangażowanie przybiera różne formy i jest zależne od potrzeb, jakie zgłaszane są z terenów dotkniętych działaniem żywiołu.
W dniach 20-22 września pracownicy Wojskowych Zakładów Łączności Nr 1 S.A przebywali w Kotlinie Kłodzkiej w miejscowości Lądek Zdrój niosąc pomoc poszkodowanym w powodzi. Na miejsce przetransportowano dary zebrane w firmie oraz dostarczono sprzęt niezbędny do prac naprawczych po powodzi, m.in.: łopaty, reflektory, kalosze, rękawice, kuchenki gazowe, oświetlenie indywidualne, zapasowe baterie itp. Dodatkowo pracownicy WZŁ nr 1 S.A. uczestniczyli w pracach fizycznych polegających na usuwaniu skutków powodzi, rozbiórce chodników w celu odzyskania kostki, pracach z użyciem sprzętu ciężkiego czy dostarczaniu żywności w trudno dostępne miejsca zalewowe.
Fabryka Broni „Łucznik” - Radom sp. z o.o. przekazała darowiznę rzeczową w postaci agregatów, osuszaczy, myjek ciśnieniowych, pił spalinowych i latarek. Oprócz tego z inicjatywy pracowników odbyła się zbiórka rzeczowa. Zebrano środki higieny osobistej, środki chemiczne, kalosze, rękawice gumowe i robocze, baterie, powerbanki, wodę pitną oraz artykuły spożywcze o przedłużonej trwałości. Zebrane dary zostały przewiezione do punku zorganizowanego przez radomskie władze miejskie w siedzibie Centrum Organizacji Pozarządowych.
Pomoc dla powodzian zorganizowały także inne spółki z grupy: OBRUM sp. z o.o., MESKO S.A., Jelcz sp. z o.o., PSO Maskpol S.A., Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 S.A., Zakłady Chemiczne Nitro-Chem S.A., PCO S.A., PIT-RADWAR S.A., Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A., Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne BELMA S.A., PGZ Stocznia Wojenna, Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 S.A., HSW S.A., Dezamet S.A., ZURAD sp. z o.o. i Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A.
Działania Grupy Kapitałowej PGZ są przykładem solidarności i odpowiedzialności społecznej. Dzięki okazanemu wsparciu, wiele rodzin dotkniętych powodzią otrzymało niezbędną pomoc, co pozwala im na szybszy powrót do normalności. Inicjatywy te pokazują, jak ważna jest kooperacja i zaangażowanie różnych sektorów w niesieniu pomocy w sytuacjach kryzysowych. Organizowane są kolejne akcje pomocowe, bo mimo iż od powodzi minął miesiąc, liczba osób, którym trzeba pomóc, przez cały czas jest duża.