Polska kupuje 18 radarów za 430 mln zł. Ochrona Bałtyku

upday.com 8 godzin temu

Agencja Uzbrojenia podpisała umowę na dostawę 18 brzegowych radarów obserwacji nawodnej i celów niskolecących ELM-2238X STAR-X z polsko-izraelskim konsorcjum. Wartość zamówienia wynosi około 430 milionów złotych, a dostawy są przewidziane na lata 2027-2030. System ma zabezpieczyć polskie wybrzeże przed zagrożeniami ze strony Rosji.

Umowę podpisano z konsorcjum składającym się z firm KenBIT Sp. z o.o i ELTA SYSTEMS LTD. Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz był obecny podczas ceremonii podpisania kontraktu.

«Podpisaliśmy dziś umowę na system radarowy, który będzie rozstawionych na polskim wybrzeżu w celu obrazowania tego, co się dzieje na morzu i w powietrzu» - powiedział minister obrony narodowej.

Bałtyk morzem wewnętrznym NATO

Kosiniak-Kamysz zaznaczył, iż po wejściu Szwecji i Finlandii do NATO Morze Bałtyckie stało się morzem wewnętrznym sojuszu. Wicepremier wskazał na rosnące zagrożenia ze strony Federacji Rosyjskiej.

«Działania Federacji Rosyjskiej: naruszenia przestrzeni powietrznej, zrywanie kabli leżących na dnie Bałtyku, zakłócenia GPS-ów - to wszystko rodzi potrzebę jak najlepszego zabezpieczenia polskiego wybrzeża» - podkreślił minister. Dodał, iż system ma chronić szlaki komunikacyjne, transportowe i infrastrukturę krytyczną.

Wsparcie dla Tarczy Wschód

System 18 stacji radarowych będzie również oddziaływać na Tarczę Wschód i obszary zlokalizowane na granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Kosiniak-Kamysz podkreślił, iż uzupełni to całościowy plan budowania bezpieczeństwa państwa polskiego na najwyższym poziomie.

Szef MON dziękując wszystkim zaangażowanym w przedsięwzięcie, zaznaczył, iż «jest to inwestycja w polską myśl technologiczną». Wiceszef MON Paweł Bejda dodał, iż każde wzmocnienie polskiego wybrzeża to też «ukłon w stronę» sojuszników z NATO.

Całodobowy dozór wybrzeża

Według Agencji Uzbrojenia całodobowy dozór radarowy polskiego wybrzeża, w połączeniu z już posiadanymi i pozyskiwanymi zdolnościami, umożliwi skuteczną identyfikację zagrożeń. System będzie współpracować z Morską Jednostką Radarową i fregatami wielozadaniowymi z programu Miecznik.

Trójwspółrzędne brzegowe radary obserwacji nawodnej i celów niskolecących pozwolą na jednoczesne wykrywanie, identyfikację oraz śledzenie wielu obiektów w strefie przybrzeżnej. Zakup 18 radarów umożliwi pokrycie całego polskiego wybrzeża.

Zaawansowane możliwości systemu

System pozwoli na precyzyjne określenie pozycji wielu jednostek nawodnych w południowej części basenu Morza Bałtyckiego. Radary będą również wykrywać namiar, azymut oraz wysokość niskolecących śmigłowców, bezzałogowych statków powietrznych, samolotów oraz pocisków.

ELM-2238X STAR-X to kompaktowy pokładowy radar obserwacyjny przeznaczony do misji w wyłącznej strefie ekonomicznej, rozciągającej się na odległość do 200 mil morskich od linii brzegowej. System powstał z myślą o instalacji na okrętach, zwiększając ich możliwości poszukiwania celów i monitorowania sytuacji.

Radar wykonuje równoczesny nadzór powierzchniowy i powietrzny, oferując możliwości wykrywania, śledzenia i klasyfikacji jednostek nawodnych i powietrznych. System wykorzystuje zaawansowane algorytmy, aby precyzyjnie rozróżniać zagrożenia działające w trudnym środowisku elektromagnetycznym.

(PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.

Idź do oryginalnego materiału