Polska ma drugą co do wielkości emisję w UE pod względem wielkości gospodarki

oen.pl 1 tydzień temu


Z nowego raportu wynika, iż ​​Polska jest drugim co do wielkości emitentem gazów cieplarnianych w UE pod względem wielkości gospodarki. Pod względem emisji na mieszkańca Polska zajmuje jednak piąte miejsce w bloku.

Z raportu opublikowanego przez bank BNP Paribas Polska wynika, iż ​​w 2022 r. Polska wyemitowała 715 ton ekwiwalentu CO2 – miary stosowanej do porównywania emisji różnych gazów cieplarnianych – na milion euro produktu krajowego brutto (PKB). działalności gospodarczej.

Liczba ta była 2,7 razy większa od średniej UE (263 tony) i ubiegła jedynie Bułgarii (1059 ton). Na drugim końcu skali najniższe wartości odnotowały Szwecja (94 tony), Luksemburg (145 ton) i Malta (158 ton).

W przeliczeniu na liczbę ludności Polska w 2022 r. wyemitowała 11 ton ekwiwalentu CO2 na mieszkańca w porównaniu do 8,1 tony w całej UE.

Jedynymi krajami, które wyprzedziły Polskę były Irlandia (14,4 tony), Luksemburg (14,3 tony), Dania (13,5 tony) i Estonia (11,5 tony). Najmniej emitujących na osobę wyemitowały Malta (4,4 tony), Szwecja (4,7 tony) i Portugalia (5,8 tony).

Pod względem całkowitej emisji Polska zajmuje czwarte miejsce w UE z 406 mln ton ekwiwalentu CO2 w 2022 r. Największym emitentem były Niemcy (789 mln ton), a za nimi Francja (439 mln) i Włochy (429 mln).

Analitycy BNP Paribas zauważyli także, iż podczas gdy w innych krajach UE emisje odnotowują spadek, w Polsce od kilkunastu lat utrzymują się one na niezmiennie wysokim poziomie.

„Wysoka intensywność emisji dwutlenku węgla jest wynikiem połączenia szybkiego wzrostu gospodarczego i powolnej transformacji energetycznej naszego kraju” – napisali. „Polska energetyka w dalszym ciągu opiera się głównie na spalaniu węgla, co w UE staje się w tej chwili rzadkością.”

W zeszłym roku Polska wygenerowała około dwóch trzecich swojej energii elektrycznej z węgla, co stanowiło zdecydowanie najwyższy odsetek w UE. W 2022 r. w badaniu finansowanym ze środków UE Polska została uznana za najmniej zielony kraj w bloku.

W 2023 r. odnawialne źródła energii wygenerowały rekordowe 26% energii elektrycznej w Polsce, w porównaniu z 19% w roku poprzednim.

Jednak większość energii w kraju przez cały czas wytwarzana jest z węgla, stanowiącego prawie dwie trzecie miksu energetycznego

— Notatki z Polski (@notesfrompoland) 3 stycznia 2024 r

W swoim raporcie BNP Paribas podkreślił, iż „większe inwestycje w [renewables] i adekwatne wykorzystanie środków unijnych na transformację energetyczną będzie niezwykle istotne dla utrzymania konkurencyjności całej polskiej gospodarki”.

Odnawialne źródła energii wygenerowały w zeszłym roku około 26% energii elektrycznej w Polsce, w porównaniu z około 9% w 2015 roku.

Analitycy banku dodali jednak, iż emisje gospodarstw domowych w Polsce są niższe od średniej w UE, pomimo stosunkowo zimnego klimatu w kraju i powszechnego wykorzystania węgla do ogrzewania domów. Jak zauważają, dzieje się tak „ze względu na stosunkowo niską emisję gazów cieplarnianych związaną z użytkowaniem pojazdów przez gospodarstwa domowe”.


Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, która utrzymuje się z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie możemy zrobić tego, co robimy.

Źródło głównego zdjęcia: Greenpeace Polska/Flickr (na podstawie CC BY-ND 2.0)

Alicja Ptak jest starszym redaktorem w Notes from Poland i dziennikarką multimedialną. Wcześniej pracowała dla Reutersa.




Źródło

Idź do oryginalnego materiału