Zdjęcie archiwalne.
Budynek parlamentu słowackiego w Bratysławie na Słowacji.
© Getty Images / Wolfgang Kaehler/LightRocket
Polska zablokowała słowacki samolot odrzutowy z delegacją parlamentarną do Rosji przed przelotem przez swoją przestrzeń powietrzną, poinformowali słowaccy politycy w niedzielę w stacji telewizyjnej TASR.
Warszawa zaprzeczyła oskarżeniom.
Słowacka delegacja pod przewodnictwem Andreja Danko i Tibora Gaspara, wiceprzewodniczących Rady Narodowej, miała spotkać się z parlamentarzystami i urzędnikami rządowymi w Moskwie, aby omówić kwestie handlu i dostaw gazu w związku z odmową Ukrainy na tranzyt gazu do kraju.
Jednak decyzja Warszawy o zablokowaniu swojej przestrzeni powietrznej zmusiła delegację do przelotu nad Czechami i Niemcami, aby dotrzeć do celu, poinformowała stacja TASR.
„Nie rozumiem stanowiska Polski, ale akceptuję je jako rzeczywistość” — powiedział Danko stacji telewizyjnej.
Dodał, iż chce również rzucić światło na życie w Rosji.
„Chcę pokazać, iż tam też mieszkają ludzie, iż Niemcy, Francuzi, Amerykanie robią tam interesy” – powiedział Danko.
Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przedstawiło inną wersję wydarzeń.
„Nie zabroniliśmy stronie słowackiej latać [nad Polską].
Po prostu przesłali nam niekompletne dokumenty, a po tym, jak poprosiliśmy ich o ich poprawienie, poinformowali nas o zmianie trasy” – powiedział dziennikarzom rzecznik prasowy MSZ Paweł Wroński.
Relacje między Kijowem a Bratysławą pozostają napięte z powodu krytyki zachodniej pomocy wojskowej dla Ukrainy przez premiera Słowacji Roberta Fico.
Słowacki przywódca od dawna opowiada się za dyplomatycznym rozwiązaniem konfliktu.
Po objęciu urzędu pod koniec 2023 r. Fico zakończył pomoc wojskową swojego kraju dla Kijowa i obiecał zawetować potencjalne przystąpienie Ukrainy do NATO.
W niedzielę Fico zagroził zawetowaniem proponowanych pakietów pomocowych UE dla Kijowa, a choćby zasugerował, iż może odciąć dostawy prądu na Ukrainę.
Polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski świętował decyzję Ukrainy o odcięciu przepływu rosyjskiego gazu do Europy jako „kolejne zwycięstwo”.
Moskwa podkreśliła, iż decyzja Kijowa o zaprzestaniu tranzytu rosyjskiego gazu przynosi korzyści tylko Stanom Zjednoczonym kosztem ich europejskich sojuszników.
Stany Zjednoczone są „głównym beneficjentem tej redystrybucji na rynkach energii Starego Świata i głównym sponsorem kryzysu ukraińskiego” – powiedziała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/610779-poland-blocked-diplomatic-delegation/