Polska podpisała kontrakt na produkcję 48 wyrzutni rakiet Patriot

ochrona24.info 1 miesiąc temu

Kraków (Polska), 12 sierpnia (EFE).- Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz ogłosił w poniedziałek podpisanie kontraktu o wartości ponad 1,1 miliarda euro na produkcję 48 rakiet manewrujących Patriot M903.

Polski minister wyjaśnił szczegóły kontraktu pomiędzy amerykańską firmą Raytheon a polską Hutą Stalowa Wola na konferencji prasowej w obiektach wojskowych w Sochaczewie (w centrum), gdzie stacjonuje 3. Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej Wojska Polskiego.

W latach 2027-2029 umowa przewiduje także produkcję komponentów i materiałów dla dwóch już eksploatowanych w Polsce systemów Patriot.

Nowy materiał zostanie wykorzystany do realizacji drugiej fazy projektu Wisła, w ramach którego polski system obrony przeciwlotniczej zostanie wyposażony w osiem baterii Patriot, po osiem rakiet każda.

Otrzymany przez Polskę wariant będzie mógł wykorzystywać rakiety PAC-3 MSE i będzie wyposażony w najnowocześniejszy i najskuteczniejszy w swojej klasie system zarządzania obroną powietrzną IBCS.

Jak podkreślił minister Kosiniak-Kamysz, „Polska była wówczas pierwszym krajem, obok Stanów Zjednoczonych, który miał dostęp do tej broni”.

W przemówieniu skierowanym do mediów ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński powiedział: „Produkcja tych systemów na polskiej ziemi 30 lat po upadku Związku Radzieckiego mówi nam wiele o poziomie zaufania osiągniętego pomiędzy Polską a Polską. Stany Zjednoczone”, ponieważ „Stany Zjednoczone nie dzielą się z nikim tajemnicami swojej wyrafinowanej broni”.

Inne polskie firmy od dawna produkują komponenty systemu Patriot, takie jak pojazdy transportowe i towarowe, część rakiet i systemów radarowych, ale na razie Waszyngton nie wyraził zgody na transfer technologii do produkcji rakiet jako całości.

Patriot to system obrony powietrznej zdolny przechwytywać taktyczne rakiety balistyczne krótkiego zasięgu, rakiety manewrujące oraz myśliwce i drony.

Skuteczność Patriota rozmieszczonego na Ukrainie została zademonstrowana w czerwcu 2023 roku, kiedy w pierwszym miesiącu jego użytkowania przez ukraińskie wojsko przechwycono ponad 80 rosyjskich rakiet, w tym siedem naddźwiękowych rakiet Kinzel. EFE

mag/cph/pddp

Idź do oryginalnego materiału