Polska pozyskała ostatnią partię 47 czołgów M1A1, oczekiwano na 250 SEPv3

oen.pl 2 dni temu


Wojsko Polskie ogłosiło niedawno, iż otrzymało ostatnią dostawę czołgów M1A1 Abrams. Do 26 czerwca polskie wojsko odebrało ostatnie 47 czołgów podstawowych. Tego samego dnia Polska nabyła 26 warsztatów M1152A1B2 HMMWV i różne materiały eksploatacyjne. Oznacza to zakończenie dostaw czołgów M1A1FEP Abrams, torując drogę do nadchodzącego wprowadzenia czołgów podstawowych M1A2 SEP v.3 do polskich sił zbrojnych.

Źródło zdjęcia: Twitter

Aby Was trochę cofnąć, w kwietniu 2022 roku Polska oficjalnie podpisała umowę na zakup 250 sztuk najnowszych czołgów M1A2 Abrams w konfiguracji SEPv3. Kontrakt o wartości 4,75 miliarda dolarów obejmuje także dostawę pojazdów ratowniczych M88A2 Hercules i wspólnych mostów szturmowych M1110.

W lipcu tego samego roku Polska zdecydowała się przyspieszyć nabycie około 240 dodatkowych pojazdów, aby uzupełnić swoje czołgi T-72 z czasów radzieckich, które zostały przekazane Ukrainie w ramach pomocy obronnej. Aby załatać tę lukę, Polska zabezpieczyła używane amerykańskie czołgi Abrams w ramach odrębnej umowy dostaw.

116 używanych M1A1

Przyglądamy się 116 używanym pojazdom, które pierwotnie były częścią inwentarza US Marine Corps i były przechowywane w bazach do czasu podpisania umowy. Pojazdy te mają zaktualizowany system kontroli ognia i ulepszoną ochronę pancerza, co odróżnia je od podobnych wariantów zaprojektowanych dla sił lądowych.

Polska otrzymała pierwszą partię czołgów M1A1FEP Abrams 28 czerwca 2023 roku – prawie 11 miesięcy od podpisania kontraktów. Pierwsza partia obejmowała 14 czołgów i trzy maszyny M88A2 Hercules.

Źródło zdjęcia: Pan.bg

Następne dostawy nabrały tempa. W listopadzie ubiegłego roku przybyła druga partia z 26 czołgami i dziewięcioma kolejnymi maszynami M88A2 Hercules. Kolejne 29 czołgów dostarczono w styczniu tego roku.

Regionalne centrum Abramsa

W lutym 2024 r. Polska zainaugurowała regionalne centrum serwisowe czołgów podstawowych Abrams w Poznaniu, około 300 kilometrów na zachód od Warszawy. Państwowa Polska Grupa Zbrojeniowa [PGZ] ogłosił, iż obiekt zostanie udostępniony siłom amerykańskim stacjonującym w Polsce, a także innym europejskim partnerom potrzebującym napraw Abramsa.

Źródło zdjęcia: Twitter

PGZ zaznaczył, iż centrum będzie nie tylko obsługiwać polskie czołgi Abrams operujące na terenie kraju, ale także te rozmieszczone za granicą. „Armia musi mieć kompleksowe wsparcie w zakresie serwisu, obsługi i konserwacji każdego elementu wyposażenia w swoim arsenale” – dodał. stwierdził Krzysztof Sola, Wiceprezes Zarządu PGZ.

„Chciałbym serdecznie podziękować przedstawicielom General Dynamics Land Systems, zarządowi WZM oraz pracownikom PGZ za realizację tego projektu w tak krótkim czasie.”

Różnice w projekcie

Karabin maszynowy M1A1FEP Korpusu Piechoty Morskiej USA [Firepower Enhancement Package] Czołgi i czołgi M1A1 armii USA mają wspólną konstrukcję, ale występują między nimi pewne najważniejsze różnice, dostosowane do ich konkretnych potrzeb operacyjnych i środowisk.

Jedna z głównych różnic polega na systemach komunikacyjnych. Czołgi M1A1FEP piechoty morskiej są wyposażone w Blue Force Tracker, satelitarny system śledzenia, który zapewnia świadomość sytuacyjną w czasie rzeczywistym i poprawia koordynację z innymi jednostkami.

Kolejną znaczącą różnicą jest konfiguracja pancerza. Czołgi Marine Corps M1A1FEP są wyposażone w dodatkowe pakiety pancerza, aby zapewnić lepszą ochronę przed improwizowanymi urządzeniami wybuchowymi [IEDs] i granatników przeciwpancernych [RPGs]. Czołgi M1A1FEP piechoty morskiej mają również modyfikacje w układach zawieszenia. Te dostosowania mają na celu lepsze radzenie sobie z wyjątkowymi wyzwaniami związanymi z operacjami desantowymi i nierównym terenem.

Różnice w sile ognia

Pod względem siły ognia czołgi M1A1FEP mają ulepszone systemy kontroli ognia, w tym ulepszone celowniki termiczne i komputery balistyczne. Te ulepszenia pozwalają na dokładniejsze celowanie i angażowanie sił wroga, co jest niezbędne w szybkich i dynamicznych sytuacjach bojowych, z którymi często mierzy się Korpus Piechoty Morskiej.

Pod względem logistycznym czołgi M1A1FEP Korpusu Piechoty Morskiej są zaprojektowane tak, aby były bardziej samowystarczalne w surowych warunkach. Zawierają funkcje ułatwiające konserwację i naprawy w terenie, odzwierciedlając potrzebę Marines do niezależnego działania przez dłuższy czas bez natychmiastowego dostępu do rozległej infrastruktury wsparcia.

***

Obserwuj nas wszędzie i o każdej porze. BulgarianMilitary.com ma responsywny design i możesz otworzyć stronę z dowolnego komputera, urządzenia mobilnego lub przeglądarki internetowej. Aby uzyskać bardziej aktualne wiadomości, śledź nasze Google News, YouTube, Reddit, LinkedIn, Świergot i strony na Facebooku. Nasze standardy: Manifest i zasady etyczne.




Źródło

Idź do oryginalnego materiału