W Polsce poziom zatrudnienia ukraińskich uchodźców jest najwyższy spośród państw UE, dzięki czemu wzrost PKB w ciągu pięciu lat według prognoz może kształtować się na poziomie 1,2-2%. O tym poinformował zastępca sekretarza stanu w Ministerstwie Polityki Wewnętrznej i Administracji RP Maciej Duszczyk, informuje Ukrinform.
► Przeczytaj kanał telegramowy “Ministerstwo Finansów”: najważniejsze wiadomości finansowe
Według niego w Polsce poziom zatrudnienia ukraińskich uchodźców jest najwyższy nie tylko wśród państw UE, ale także wśród państw należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.
„Najnowsze dane pokazują, iż ten poziom zatrudnienia (uchodźców z Ukrainy – red.) w Polsce wynosi 67%, podczas gdy w Niemczech nie sięga choćby 30%” – powiedział Duszczyk.
Poinformował, iż zarejestrowanych jest ponad 750 tys. z ZUS Ukraińcy, którzy stanowią ponad 70% wszystkich cudzoziemców.
„Obywatele Ukrainy wnoszą teraz duże składki do polskiego systemu ubezpieczeń społecznych… Ale jeżeli mówimy o korzystaniu (z systemu ZUS – przyp. red.), to w sumie kwoty te nie są aż tak duże” – podkreślił Duszczyk.
Poinformował, iż napływ uchodźców wojennych z Ukrainy odbił się także na polskim PKB. Przypomniał, iż w ostatnim czasie przeprowadzono kilka niezależnych badań nad wpływem tego czynnika na rozwój polskiej gospodarki.
„W pierwszym okresie znaczne wydatki ponosili uchodźcy wojenni, którzy przywozili ze sobą gotówkę , a następnie nastąpił wzrost szacowany na 0,5% PKB. Dziś, jeżeli spojrzeć na perspektywę kilku lat, o ile procent w przybliżeniu wzrośnie PKB, to najbardziej prawdopodobny szacunek to wzrost PKB w ciągu pięciu lat o 1,2-2%” – powiedział Duschik, zauważając, iż to „całkiem sporo”
Przypomnijmy
„Ministerstwo Finansów” napisało, iż w piątek 9 lutego polski Sejm przyjął nowelizację ustawy, która kontynuuje pomoc ukraińskim uchodźcom uciekającym przed wojną do 30 czerwca 2024 r. oraz obowiązują do końca roku ulgi podatkowe dla osób udzielających pomocy humanitarnej.