Polska staje się potęgą czołgów tuż za progiem Rosji

oen.pl 2 dni temu


Podsumowanie i najważniejsze punkty: Polska przez cały czas umacnia swoją pozycję „potęgi pancernej”, otrzymując ostatnią partię czołgów M1A1 Abrams ze Stanów Zjednoczonych.

– Ponadto armia amerykańska zakończyła pierwszą dostawę czołgów i pojazdów opancerzonych do nowego zakładu Army Pre-positioned Stocks-2 (APS-2) w Powidzu w Polsce.

– Ten najnowocześniejszy obiekt może pomieścić grupę bojową brygady pancernej i znacznie skrócić czas rozmieszczania sił NATO w Europie Wschodniej, zwiększając możliwości szybkiego rozmieszczania sił w pobliżu granicy z Rosją.

Polska potęga czołgów: przybywa ostatnia partia M1A1 Abrams

Polska staje się coraz bardziej „potęgą czołgów”, a Warszawa ogłosiła, iż ​​otrzymała ostatnią partię M1A1 Abrams ze Stanów Zjednoczonych w zeszłym tygodniu. Jednak nie tylko czołgi podstawowe (MBT) będące w służbie polskiej armii mogą niedługo operować w Europie Wschodniej.

Armia Stanów Zjednoczonych ogłosiła w zeszłym tygodniu, iż zakończyła pierwszą dostawę czołgów i pojazdów opancerzonych do obiektu NATO w Powidzu w Polsce, 250 mil od granicy z Ukrainą. Army Pre-position Stocks-2 (APS-2) to najnowocześniejszy skład, który obejmuje 650 000 stóp kwadratowych powierzchni magazynowej z kontrolowaną wilgotnością, która może być wykorzystywana do przechowywania i konserwacji różnych pojazdów opancerzonych.

„To jest czołowy obiekt, jeżeli chodzi o wstępnie ustawione zapasy” — powiedział pułkownik Ernest Lane II, dowódca 405. Brygady Wsparcia Polowego Armii. „To, co sprawia, iż ​​ten obiekt jest tak ważny, to relacje między partnerami z USA, NATO i Polski. Ten obiekt pozwala nam zachować gotowość, pracując z naszymi partnerami i za ich pośrednictwem”.

Kosztująca ponad 360 milionów dolarów nowa, specjalnie zaprojektowana konstrukcja może pomieścić zespół bojowy brygady pancernej – składający się z około 85 czołgów podstawowych, 190 dodatkowych bojowych pojazdów opancerzonych, w tym M2 Bradley, 35 dział artylerii i czterech mostów wystrzeliwanych z pojazdów opancerzonych. Może także zapewnić miejsce do przechowywania znacznych ilości amunicji na obszarze amunicji o powierzchni 58 000 stóp kwadratowych.

„Budowa poligonu APS-2 w Powidzu odzwierciedla zaangażowanie Stanów Zjednoczonych i NATO w utrzymanie zdolności szybkiego rozmieszczenia przy jednoczesnym odstraszaniu potencjalnych przeciwników poprzez trwałe umowy i inwestycje strategiczne” – stwierdzono w oświadczeniu armii amerykańskiej.

Szybkie wdrażanie

Armia USA obsługuje wstępnie rozmieszczone miejsca składowania w siedmiu regionach świata, z czego sześć znajduje się w tej chwili w Europie. Jednak zakład Powidz APS-2 jest jedynym takim składem rozmieszczenia na wschód od Berlina i według doniesień może skrócić harmonogram rozmieszczenia opancerzenia NATO w Europie Wschodniej z ponad 60 dni do zaledwie tygodnia.

„Skrócenie harmonogramu rozmieszczenia o 88% umożliwia dowódcom szybkie rozmieszczenie żołnierzy i przybycie do Polski w celu otrzymania sprzętu w pełni przydatnego do wykonywania misji. Stanowisko pracy APS-2 w Powidzu eliminuje również potrzebę przemieszczania sprzętu lub żołnierzy na europejskim teatrze działań, dzięki przygotowaniu sprzętu dla nich w Polsce” – zauważyła dalej armia amerykańska.

Według raportu Stars & Stripes, obiekt będzie utrzymywany przez 405. Brygadę Wsparcia Polowego Armii. Prace nad finansowanym przez NATO obiektem rozpoczęły się w 2022 r. i zostały niedawno ukończone, a w tej chwili APS-2 jest na dobrej drodze, aby w pełni działać od 2025 r.

405. Brygada Wsparcia Polowego Armii udostępniła na portalu społecznościowym X, wcześniej znanym jako Twitter, zdjęcia czołgów przybywających do ośrodka.

„27 czerwca do najnowszego, najnowocześniejszego na świecie placu budowy zapasów wstępnie pozycjonowanych, oficjalnie nazwanego Powidzkim placówką APS-2, rozpoczęto przyjmowanie koleją pierwszej partii sprzętu. Nowy plac budowy APS-2 będzie wyposażony w cały zmodernizowany zespół bojowy brygady pancernej, „Przeczytaj podpis pod postem z zeszłego czwartku.

NATO mogłoby niedługo dysponować znaczącymi siłami pancernymi w pobliżu granicy z Rosją.

Doświadczenie autora i wiedza specjalistyczna: ekspert ds. obrony Peter Suciu

Peter Suciu jest pisarzem z Michigan. W ciągu dwudziestoletniej kariery dziennikarskiej współpracował z ponad czterema tuzinami magazynów, gazet i stron internetowych, publikując ponad 3200 artykułów. Regularnie pisze o sprzęcie wojskowym, historii broni palnej, cyberbezpieczeństwie, polityce i sprawach międzynarodowych. Peter jest również Współautor dla Forbesa i Praca rozliczeniowaMożesz go śledzić na Twitterze: @PeterSuciu. Możesz wysłać e-mail do autora: [email protected].

Wszystkie obrazy są objęte licencją Creative Commons lub Shutterstock.




Źródło

Idź do oryginalnego materiału