Polska wyprodukuje czołgi K2 Black Panther w związku z umową z Koreą Południową

oen.pl 3 miesięcy temu


K2 Black Panther będzie produkowany w Polsce w ramach umowy z Koreą Południową. Zdjęcie dzięki uprzejmości Defense Citizen Network.

Po pomyślnych rozmowach z delegacją Korei Południowej Ministerstwo Obrony Narodowej potwierdziło rozpoczęcie w Polsce krajowej produkcji 180 czołgów K2 do służby w Wojsku Polskim.

Inicjatywa ta wpisuje się w kontrakt wykonawczy na 180 czołgów K2, który ma zostać podpisany podczas kieleckiej ekspozycji przemysłu obronnego.

Spotkanie wicepremiera Kosiniaka-Kamysza z ministrem obrony Korei Południowej Shinem Won-sikiem odbyło się 20 czerwca 2024 r. w Pruszkowie.

K2 Black Panther, opracowany przez Hyundai Rotem, to zaawansowany czołg podstawowy. Jest wyposażony w armatę gładkolufową L/55 kal. 120 mm oraz ciężki karabin maszynowy kal. 12,7 mm i karabin maszynowy kal. 7,62 mm. W celu ochrony obejmuje pancerz kompozytowy, pancerz reaktywny wybuchowy (ERA) i aktywny system ochrony zapobiegający zagrożeniom przeciwpancernym.

Silnik wysokoprężny MT 833 Czarnej Pantery o mocy 1500 KM pozwala na osiągnięcie prędkości do 70 km/h przy zasięgu 450 km. Czołg, obsługiwany przez trzyosobową załogę, jest wyposażony w zaawansowane systemy namierzania, zarządzania polem bitwy i ochrony NBC.

Kosiniak-Kamysz podkreślił strategiczne znaczenie współpracy z Koreą Południową, powołując się na dotychczasowe dostawy samolotów FA-50, wyrzutni Chunmoo, haubic K9 i czołgów K2. Podkreślił znaczenie lokalizacji produkcji na terenie Polski, co jest zgodne z obietnicą rządu, iż 50% produkcji i zakupów dla Sił Zbrojnych RP będzie odbywać się na rynku krajowym.

Dyskusje dotyczyły różnych aspektów, m.in. współpracy w sferze wojskowej, obronnej i przemyśle zbrojeniowym. Współprzewodniczyli posiedzeniu wspólnej komisji ministerialnej ds. współpracy dwustronnej w tych obszarach, omawiając działania stabilizacyjne na Półwyspie Koreańskim i perspektywy rozwoju stosunków wojskowych między obydwoma krajami.

Kosiniak-Kamysz wyraził zadowolenie z zaangażowania południowokoreańskiego ministra w szybkie rozwiązanie wszelkich problemów. Zapewnienie to wpisuje się w cel Polski, jakim jest zapewnienie wykonalności i terminowości kontraktów oraz transferu technologii do Polski.

Wiceminister Paweł Bejda zauważył, iż rozmowy dotyczyły także finansowania sprzętu wojskowego zakupionego w Korei Południowej dla Sił Zbrojnych RP oraz zaprezentowania stronie koreańskiej oferty polskiego przemysłu zbrojeniowego. Posunięcie to odzwierciedla szerszą strategię Polski polegającą na integracji krajowych możliwości produkcyjnych ze współpracą międzynarodową.

Według polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej umowa z południowokoreańskimi firmami Hyundai Rotem i Hanwha Defence obejmuje dostawę 180 czołgów K2 Black Panther i 212 samobieżnych haubic K9A1 wraz z amunicją, szkoleniami i wsparciem logistycznym.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podkreślił znaczenie szybkich dostaw i transferu technologii na dużą skalę do Polski. Pierwsze dostawy obejmują dziesięć czołgów K2 i 24 haubice K9, które mają dotrzeć jeszcze w tym roku, a polscy żołnierze mają rozpocząć szkolenie w Korei na nowym sprzęcie od października 2024 r.

Najnowsze kontrakty opierają się na podpisanych wcześniej umowach ramowych pomiędzy Polską a Koreą Południową, których dostawy czołgów K2 i haubic K9 zaplanowano na lata 2022-2026.

Zapisz się na nasz codzienny przegląd wiadomości!

Zapewnij swojej firmie przewagę dzięki naszym wiodącym analizom branżowym.





Źródło

Idź do oryginalnego materiału