"Polski premier apeluje do ludzi, by nie panikowali z powodu niemieckich żołnierzy Donald Tusk ogłosił, iż Berlin zaoferował wysłanie wojsk, by pomóc Warszawie poradzić sobie z niszczycielskimi powodziami"

grazynarebeca.blogspot.com 1 dzień temu

Polski premier Donald Tusk © Getty Images / Artur Widak; NurPhoto

Polski premier Donald Tusk wezwał obywateli, aby nie byli zaniepokojeni, jeżeli zobaczą niemieckich żołnierzy przybywających do ich miast, ponieważ kraj przez cały czas walczy z niszczycielskimi powodziami. Powódź w tym tygodniu wywołała spustoszenie w Europie Środkowej, zabijając podobno co najmniej 22 osoby i pozostawiając za sobą ślady zniszczeń.
Przemawiając w czwartek na spotkaniu kryzysowym w zachodnim mieście Wrocław, które walczy z rosnącym poziomem wód powodziowych, Tusk oświadczył, iż wojska amerykańskie już udzielają wsparcia społecznościom w południowej Polsce, a Turcja i Niemcy zaoferowały podobną pomoc. „Jeśli zobaczysz niemieckich żołnierzy, proszę nie panikuj. Są tutaj, aby pomóc” — powiedział Tusk, najwyraźniej sugerując, iż przybycie niemieckich wojsk może wywołać skojarzenia z II wojną światową. Polska została zaatakowana przez nazistowskie Niemcy w 1939 r., co wywołało II wojnę światową.

Okupacja zakończyła się dopiero po wyzwoleniu Polski przez Armię Czerwoną Związku Radzieckiego w 1945 r.

Podczas okupacji wojska hitlerowskie prowadziły politykę ludobójstwa wobec polskiej ludności cywilnej, ostatecznie zabijając około 6 milionów ludzi w kraju, z których większość stanowili Żydzi. Pod rządami poprzedniego rządu Polska wielokrotnie domagała się wypłat reparacji od Niemiec, a Warszawa w zeszłym roku twierdziła, iż ​​nigdy nie otrzymała należytej rekompensaty za szkody poniesione z rąk nazistów.

Prawo i Sprawiedliwość (PiS) zażądało od Berlina około 1,5 biliona dolarów odszkodowania za szkody. Władze niemieckie odrzuciły wniosek, twierdząc, iż sprawa została rozwiązana, gdy Warszawa zrzekła się prawa do restytucji w 1953 r. na mocy porozumienia z Niemcami Wschodnimi, a kwestia ta została ostatecznie rozstrzygnięta w 1990 r. na mocy traktatu o zjednoczeniu Niemiec. W lutym, po zmianie partii rządzącej w Polsce, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski ogłosił, iż Warszawa wycofa swoje żądania odszkodowawcze.

Tusk stwierdził wówczas również, iż kwestia reparacji za II wojnę światową jest „zamknięta” i pozostaje nią od „wielu lat” w „formalnym, prawnym i międzynarodowym sensie”.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/604365-tusk-poles-german-soldiers/

Idź do oryginalnego materiału