Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza w Opolu ma łączyć interesy

opolska360.pl 1 tydzień temu

Polsko-Ukraińskiego Izby Gospodarczej działa w Polsce od 33 lat, zaś jej oddział w Opolu oficjalnie rozpoczął działalność ledwie kilka dni temu. Wtedy to wielokrotnie padły stwierdzenia, iż Opole dzięki swojemu strategicznemu położeniu odgrywa kluczową rolę jako centrum logistyczne i gospodarcze dla współpracy z Ukrainą.

Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza w Opolu – kto skorzysta

– Od sześciu lat zajmuję się potrzebami przedsiębiorców w Opolu i na Opolszczyźnie. Zaczynałam od organizacji spotkań dla cudzoziemców w Opolu, chciałam, by mieli tu swoją przestrzeń. Teraz integruję biznes polski i ukraiński – mówi Oleksandra Altufieva, dyrektorka PUIG w Opolu.

Jak dodaje, z jej doświadczeń wynika, iż szefowie firm z trudem znajdują czas na rozwój biznesu.

– Koncertują się głównie na rozwoju swojej działki, a na wyjazdy networkingowe, wymianę doświadczeń przestrzeni jest mniej. Dlatego też Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza w Opolu ma być miejscem, które oszczędzi ich czas, połączy wspólne interesy – tłumaczy.

Podczas otwarcia siedziby w Opolu odbyła się konferencja i targi dla przedsiębiorców.

Momentem przełomowym dla współpracy przedsiębiorców ukraińskich z polskimi był wybuch wojny. Zainteresowani otrzymali szereg wskazówek, jak współpracować w ramach PUIG, jak uczestniczyć w przetargach UE, ONZ i NATO, czy jak działa system zamówień publicznych na Ukrainie. I jakie możliwości w tym zakresie czekają na polskie firmy.

Napaść Rosji na Ukrainę. Polscy przedsiębiorcy pomagają

– kooperacja biznesu polskiego i ukraińskiego nabrała szczególnego wymiaru po wybuchu wojny. Trzeba pamiętać o tym, iż w tej chwili przedsiębiorcy z Ukrainy wspierają wojsko. Potrzebne są tu wszystkie siły – podkreśla Oleksandra Altufieva.

– Poza tym nasze kraje współpracują dużo w dziedzinie transportu i budowlanki. w tej chwili wiele polskich firm jest zainteresowanych odbudową Ukrainy. Dlatego też rolą PUIG jest dostarczanie wszelkich informacji i pomaganie firmom wejść na rynek wschodni. I podobnie – w drugą stronę. Barierą często jest nieznajomość języka, czy systemów prawnych w danym kraju. My natomiast jesteśmy platformą, która przedsiębiorców ma kojarzyć ze sobą, oferować im również bezpieczne i zaufane kontakty – mówi.

W otwarciu Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej w Opolu opolskiej siedziby udział brała m.in. delegacja PUIG z Warszawy, przedstawiciele władz lokalnych, wydziałów konsularnych Ukrainy i innych krajów, przedstawiciele PUIG z całej Polski, konsul Ukrainy i przedstawiciele izb gospodarczych. Siedziba, która mieści się w tej chwili na rogu ulic Kościuszki i Krakowskiej, zmieni lokalizację w ciągu kilku tygodni.

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania

Idź do oryginalnego materiału