Popisali się wiedzą o KWP - konkurs w muzeum

radomszczanski.pl 4 tygodni temu

Muzeum Regionalne w Radomsku po raz 16. zorganizowało "Konkursu Wiedzy o Armii Krajowej i Konspiracyjnym Wojsku Polskim w Radomszczańskiem". Zwycięzcą okazał się Szymon Olczyk, który odebrał nagrodę z rąk Andrzeja Kucharskiego, Naczelnika Wydziału Edukacji.

Konkurs zorganizowano w rocznicę odbicia żołnierzy podziemia niepodległościowego przez żołnierzy KWP. O okolicznościach tego wydarzenia przypomniał Andrzej Kucharski.

- Dzisiejszy konkurs odbywa się w Muzeum Regionalnym, ówczesnej siedzibie władz okupacyjnych, a następnie urzędu bezpieczeństwa, w którym UB więziło żołnierzy podziemia niepodległościowego, przez oddziały KWP w nocy z 19/20 kwietnia 1946 roku. Konkurs dedykowany jest uczniom szkół powiatu radomszczańskiego. Jednym z jego założeń jest przybliżenie młodemu pokoleniu radomszczan wiedzy o formacjach walczących na naszym terenie: najpierw z okupantem hitlerowskim, a po zakończeniu wojny - z narzuconą przez Związek Sowiecki władzą komunistyczną, która poprzez zbrodniczy terror, propagandę i zastraszenie społeczeństwa próbowała siłą narzucić swoją władzę.

W czwartek 18 kwietnia odbyło się rozstrzygnięcie rywalizacji, w której wzięła udział młodzież z radomszczańskich szkół ponadpodstawowych. 16 uczestników zasiadło w Galerii muzeum.

Tematyką konkursowego testu była historia Konspiracyjnego Wojska Polskiego w powiecie radomszczańskim oraz życiorys kpt. Stanisława Sojczyńskiego jako żołnierza Armii Krajowej, a następnie dowódcy KWP. Test składał się z 25 pytań i można było w nim uzyskać maksymalnie 30 punktów. Największą liczbę punktów uzyskali

  1. Szymon Olczyk (Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Radomsku) - 24,5 pkt.
  2. Szymon Ptaszek (Zespół Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku) - 23,5 pkt.
  3. Jakub Bartnik (Zespół Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku) - 21,5 pkt.

Fundatorami nagród w konkursie było Starostwo Powiatowe w Radomsku oraz Urząd Miasta Radomska. Współorganizatorem konkursu był Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi.

Idź do oryginalnego materiału