Poszukiwania zaginionych żołnierzy USA. Jest przełom. "Nie jesteśmy już w ślepej uliczce"

wiadomosci.gazeta.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: Facebook.com/Raimundas Vaikšnoras


Trwają prace nad wydobyciem pojazdu, którym na poligonie w Podbrodziu we wschodniej Litwie poruszali się amerykańscy żołnierze. Dowódca litewskiego wojska poinformował w niedzielę o przełomie.
Nowe informacje: "Ważny krok naprzód w operacji został wykonany - do zatopionego pojazdu opancerzonego przymocowano pierwszą linę. Jedna lina to za mało, potrzebne są dwie, ale dzięki pierwszej nie jesteśmy już w ślepej uliczce" - poinformował w niedzielę gen. Raimundas Vaikšnoras. "Zaczepienie linki zajęło nurkom kilka godzin pracy w oślepiającej ciemności pod wodą. Następna będzie wymagała co najmniej tyle samo, a może choćby więcej, ale widzimy wyraźny postęp w tej operacji" - dodał. "Mamy pierwszy przełom. Pierwsza lina jest przymocowana do samochodu pancernego" - komentowała z kolei szefowa MON Dovil? Šakalien?. Pierwszą próbę dotarcia do amerykańskiego pojazdu nurkowie podjęli w sobotę wieczorem, ale z powodu grubej warstwy zbitego szlamu i błota akcja się nie powiodła.


REKLAMA


Poszukiwania żołnierzy: Czterej żołnierze USA wraz z pojazdem gąsiennicowym M88 Hercules zaginęli we wtorek wieczorem podczas ćwiczeń na poligonie w Podbrodziu niedaleko białoruskiej granicy. Miejsce to jest trudno dostępne. Pojazd, którym się poruszali, został zlokalizowany na bagnach w zbiorniku wodnym na głębokości około pięciu metrów. M88 Hercules to wóz zabezpieczenia technicznego, który wspiera czołgi Abrams i inne pojazdy pancerne. Maszyna może ważyć choćby 70 ton.


Zobacz wideo Zobacz także: Gorąco na granicy z Białorusią. Migranci zniszczyli część zapory


Skierowana pomoc: Polska skierowała do Litwy wsparcie. "Grupa zadaniowa kilkudziesięciu żołnierzy z ciężkim sprzętem oraz płetwonurkowie możliwie jak najszybciej wyruszają na Litwę, by pomóc w odnalezieniu żołnierzy amerykańskich i wydobyciu wozu bojowego. Odpowiadamy na prośbę naszych sojuszników" - informował przed kilkoma dniami na platformie X szef MON, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.


Czytaj również: Poszukiwania amerykańskich żołnierzy na Litwie. Armia USA wydała oświadczenie. Nowe szczegóły
Źródła: Raimundas Vaikšnoras, Dovil? Šakalien?, IAR
Idź do oryginalnego materiału