Podczas uroczystych obchodów Dnia Wyzwolenia w Holandii Premier Donald Tusk wygłosił główne przemówienie, wzywając do solidarności europejskiej i wspólnych działań wobec współczesnych zagrożeń. Obchody w Wageningen, zorganizowane na zaproszenie Premiera Dicka Schoofa, stały się okazją nie tylko do upamiętnienia bohaterów przeszłości, ale też do zacieśnienia relacji polsko-holenderskich.
Wspólna pamięć, wspólna przyszłość
Dzień Wyzwolenia to jedno z najważniejszych świąt narodowych Królestwa Niderlandów – symbol zakończenia niemieckiej okupacji w 1945 roku. W swoim przemówieniu Premier Tusk oddał hołd ofiarom nazizmu i komunizmu, podkreślając wspólną historię bólu i oporu. Przypomniał również o znaczącym wkładzie polskich żołnierzy w wyzwolenie Holandii, w tym generała Sosabowskiego i generała Maczka.
– „Wielu polskich żołnierzy zginęło, walcząc o wyzwolenie Holandii, ale ich pamięć jest wciąż z nami. (…) Jestem wam niezmiernie wdzięczny za to” – mówił premier.
Dziś wdzięczność Holendrów widać nie tylko w pomnikach i nazwach ulic, ale także w corocznych ceremoniach i programach edukacyjnych.
Lekcje z przeszłości – odpowiedź na współczesne zagrożenia
W kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę, Donald Tusk apelował o wspólną, zdecydowaną postawę Europy:
– „Nie odwracajmy się plecami, kiedy zło znowu się pojawia. Tylko wspólne działanie pozwala przezwyciężyć zagrożenie” – podkreślał.
Premier Dick Schoof również wskazał na znaczenie Polski jako filaru bezpieczeństwa Europy:
– „Polska to wschodnia flanka UE i NATO, ale politycznie i militarnie znajduje się w centrum Europy” – zaznaczył.
Współpraca na wielu płaszczyznach
Premierzy Polski i Holandii wspólnie zapalili Płomień Wyzwolenia i uczestniczyli w paradzie wojskowej, w której wzięli udział także polscy żołnierze. Rozmowy obu przywódców dotyczyły nie tylko historii, ale przede wszystkim przyszłości – szczególnie w obszarze bezpieczeństwa. Już w lipcu ma dojść do podpisania odnowionej umowy o współpracy militarnej między krajami.
Premier Tusk zaprosił Premiera Schoofa do złożenia wizyty w Polsce i zapowiedział dalsze pogłębianie relacji bilateralnych:
– „Polska i Holandia to państwa lojalne wobec siebie – łączy nas nie tylko historia, ale także wspólna wizja przyszłości Europy” – zaznaczył.
Gospodarka i bezpieczeństwo – dwa filary partnerstwa
Oprócz współpracy w zakresie obronności, ważnym obszarem relacji polsko-holenderskich pozostaje gospodarka. Holandia to jeden z kluczowych inwestorów w Polsce, a polskie firmy coraz śmielej wchodzą na rynek niderlandzki.
Podczas wizyty potwierdzono również polski udział w międzynarodowym konsorcjum, którego celem jest zakup amunicji 155 mm – jako przykład realnego wkładu we wzmacnianie europejskiego potencjału obronnego.
źródło: gov.pl