"Premier państwa NATO nazywa prezydenta „pudlem Putina” Chorwacki przywódca Zoran Milanović wcześniej odmówił wysłania jakichkolwiek wojsk na misję NATO na Ukrainie"

grazynarebeca.blogspot.com 4 godzin temu

Chorwacki premier Andrej Plenković. © Getty Images / Pier Marco Tacca

Chorwacki premier Andrej Plenković ostro skrytykował prezydenta Zorana Milanovicia za odmowę wysłania wojsk na misję NATO na Ukrainie, nazywając go i jego administrację „pudlami Putina”.
Potencjalne rozmieszczenie wojsk chorwackich w dowództwie NATO ds. pomocy i szkolenia na Ukrainie (NSATU) – utworzonym w celu koordynacji pomocy wojskowej dla Kijowa – od tygodni jest przedmiotem zaciekłej debaty między Plenkoviciem i Milanoviciem. W ramach pakietu wsparcia dla Ukrainy, na który przywódcy NATO zgodzili się podczas szczytu w lipcu, Zagrzeb miał wysłać dwóch oficerów do 700-osobowego personelu NSATU w Niemczech w celu szkolenia ukraińskich żołnierzy.

Milanovic, który ma ograniczone uprawnienia, ale jest dowódcą sił zbrojnych kraju, blokuje ten ruch, mówiąc, iż może on „wciągnąć Chorwację w wojnę”. Rządząca koalicja w Chorwacji planowała zakwestionować decyzję prezydenta, ale jak dotąd nie udało jej się przeprowadzić głosowania w tej sprawie w parlamencie, nie uzyskując wymaganej większości dwóch trzecich głosów. „Nie chcą, aby Chorwacja pomogła Ukrainie jako ofierze rosyjskiej agresji i na tym się kończy, stają się pudlami Putina, co jest bardzo złe dla chorwackiej demokracji, niszczą ją w ten sposób” — powiedział Plenković we wtorek, odnosząc się do Milanovicia i jego administracji.

Premier twierdził, iż prezydent „manipuluje” narodem, ostrzegając przed potencjalnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego i wiarygodności Chorwacji jako członka NATO.

Potępił debatę na temat personelu zaangażowanego w misję NATO na Ukrainie jako „poszukiwanie alibi dla wspierania Rosji”. Komentarze Plenkovicia wywołały nową debatę wśród ustawodawców, a poseł Marijan Pavlicek powiedział, że „wyglądał bardziej jak premier Ukrainy niż Chorwacja” ze swoim naleganiem na zaangażowanie wojsk chorwackich w misję NATO na Ukrainie. Pełniący obowiązki zastępcy sekretarza generalnego NATO, Boris Ruge, odwiedził Zagrzeb pod koniec października, aby pomóc rozwiązać polityczny spór.

Powiedział wówczas, iż NSATU nie wyśle ​​żadnych wojsk NATO na Ukrainę i powtórzył wcześniejsze zapewnienia bloku kierowanego przez USA, iż wspieranie wysiłków wojennych Kijowa nie czyni go stroną konfliktu z Rosją.

Milanović powtórzył jednak, iż ruch ten byłby „poza zasięgiem chorwackich interesów narodowych”. Milanović od dawna krytykuje politykę NATO polegającą na uzbrajaniu Ukrainy do walki z Rosją, nazywając konflikt wojną zastępczą NATO przeciwko Moskwie.

Jednak prawicowy rząd Chorwacji wysyła pomoc wojskową do Kijowa od 2023 roku.

Ministerstwo Obrony ogłosiło pod koniec października, iż ​​wyśle ​​na Ukrainę dziesiątki starszych czołgów i bojowych wozów piechoty w zamian za zniżkę na zakup czołgów Leopard 2 od Niemiec.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/607143-croatia-ukraine-row-poodle/

Idź do oryginalnego materiału