Dlaczego to jest ważne?
Wizyta premiera ma na celu wzmocnienie europejskiej solidarności wobec rosyjskiej agresji i podkreślenie konieczności dalszego nacisku na gospodarkę Rosji. Starmer, dążący do „resetu” relacji z UE po brexicie, chce przekonać sojuszników do zwiększenia presji na sektor energetyczny Rosji, co ma najważniejsze znaczenie dla bezpieczeństwa kontynentu.
Co powiedział Starmer?
Premier Wielkiej Brytanii wyrazi gotowość do współpracy z partnerami europejskimi w celu utrzymania presji na Rosję. „Jestem tutaj, by współpracować z europejskimi partnerami w utrzymywaniu presji, ukierunkowanym na przychody z energii i firmy zaopatrujące jego fabryki rakiet, by zmiażdżyć machinę wojenną Putina” – planuje oświadczyć Starmer.
Jakie są efekty sankcji?
Sankcje nałożone na rosyjską „flotę cieni” i sektor energetyczny znacząco osłabiły rosyjski handel ropą. Przychody z ropy i gazu spadły o 29 proc. w porównaniu z rokiem 2022, a sankcje podniosły koszty transportu. Wielka Brytania nałożyła sankcje na ponad 2,1 tys. osób i podmiotów związanych z Rosją, w tym na ponad 100 statków transportujących rosyjskie surowce energetyczne.
Jakie są plany Starmera wobec UE?
Premier, który doszedł do władzy po wyborach w lipcu 2024 r., dąży do poprawy stosunków z Unią Europejską. Chce zredukować procedury biurokratyczne ograniczające handel, jednak wyklucza możliwość ponownego wstąpienia Wielkiej Brytanii do UE. W niedzielę Starmer i kanclerz Niemiec Olaf Scholz opowiedzieli się za zacieśnianiem relacji między Wielką Brytanią a UE oraz koordynacją produkcji zbrojeniowej w Europie.
Zobacz także: