Rosyjscy wojskowi zdecydowali o odebraniu wytwórni filmowej "Mosfilm" 28 czołgów T-55. Zdaniem ekspertów wojskowych poradziecki sprzęt pilnie potrzebny jest Rosjanom do kontynuowania działań ofensywnych na froncie w Ukrainie.
Problemy rosyjskiej armii. Zabrali czołgi z wytwórni filmowej
Jak wynika z informacji rosyjskich mediów wytwórnia "Mosfilm" musiała wydać ze swoich magazynów 28 sprawnych czołgów T-55. Maszyny wykorzystywane były do realizacji filmów historycznych odnoszących się do działań radzieckiej armii w latach powojennych.
Zdaniem dyrektora zespołu analitycznego Defence Express Walerija Riabicza decyzja podjęta przez rosyjskich dowódców wyraźnie pokazują, jak poważne są braki sprzętowe w armii.
ZOBACZ: Negocjacje między Ukrainą a Rosją. Trump wyznaczy specjalną osobę
- Samo odnoszenie się do rezerw Mosfilmu pokazuje, iż sprzętu, który można gwałtownie oddać do użytku (armii - red.) jest coraz mniej. Warto zauważyć, iż sprzęt w Mosfilmie jest sprawny, bo wykorzystywany był w filmach - wyjaśnił.
Wojna w Ukrainie. Rosjanom brakuje sprzętu do ofensywy
Kontynuując swoją wypowiedź na antenie telewizji Espresso Walerij Riabicz odniósł się do aktualnych wydarzeń frontowych. Ekspert zwrócił uwagę, iż w tej chwili rosyjska armia prowadzi działania ofensywne na kilku kierunkach. W szturmach wykorzystywana jest duża ilość sprzętu ciężkiego, który skutecznie niszczony jest przez Siły Zbrojne Ukrainy.
Niemal pewne, zdaniem analityka Defence Express, jest relokowanie sprzęt uzyskanego od "Mosfilm" nastąpi już w najbliższych tygodniach.
- Istnieje możliwość, iż po drobnych pracach konserwacyjnych uda się je skierować do użytku zgodnie z przeznaczeniem do jakiego zostały opracowane w Związku Radzieckim. Widać, iż manewry Rosjan dotyczące stanu wyposażenia są coraz bardziej ograniczone - podkreślił Riabicz.
ZOBACZ: Ukraiński generał o "krytycznej" sytuacji na froncie. Zrzucił winę na sojuszników
Czołg T-55 to konstrukcja radziecka opracowana w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku w Biurze Konstrukcyjnym w Niżnym Tagile. Sprzęt w podstawowej wersji został przyjęty do uzbrojenia armii radzieckiej w 1958 roku. W momencie powstania była to jedna z najnowocześniejszych tego typu konstrukcji. Przez lata czołgi trafiały do kolejnych sił zbrojnych, łącznie mowa o 38 państwach.
T-55 produkowany był także w Polsce przez Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy. Pierwsze egzemplarze zjechały z taśmy w 1964 roku. Łącznie w Polsce powstało 5000 czołgów z szerokiej rodziny T-55.