Księga zamówień stoczni produkującej okręty podwodne w Kilonii jest pełna. Stocznia przedstawiła nowe dane biznesowe. Ale nie chodzi tu tylko o zamówienia na sprzęt marynarki wojennej z Niemiec i innych krajów. Thyssenkrupp Marine Systems (TKMS), firma produkująca okręty podwodne z siedzibą w Kilonii, ma mnóstwo zamówień i, jak twierdzi, do lat 40. XXI wieku będzie w pełni zarezerwowana. „W pierwszej połowie roku odnieśliśmy wielki sukces i osiągnęliśmy rekordową wartość zamówień wynoszącą ponad 16 miliardów euro” — powiedział Oliver Burkhard, dyrektor generalny TKMS. W pierwszej połowie roku obrotowego 2024/2025, która trwa do końca września, stocznia otrzymała zamówienia o wartości blisko 5,6 mld euro, w porównaniu do 669 mln w analogicznym okresie ubiegłego roku. Na koniec roku obrotowego 2023/24 wartość zamówień w toku wyniosła 11,7 mld euro.
Tymczasem ponad 18 miliardów
Na początku maja ogłoszono, iż Singapur zamówił w północnych Niemczech dwa kolejne 70-metrowe okręty podwodne. W rezultacie wartość zamówień wzrosła ponownie do około 18 miliardów euro – powiedział Burkhard. Łodzie te powstają w stoczni TKMS w Wismarze, a nie w siedzibie w Kilonii, gdzie powstały pierwsze jednostki dla Singapuru.
Już w grudniu Komisja Budżetowa Bundestagu zatwierdziła budowę czterech dodatkowych okrętów podwodnych nowoczesnej klasy 212CD dla niemieckiej marynarki wojennej. Sama wartość zamówień na niemieckie jednostki wynosi 4,7 miliarda euro. Według wcześniejszych informacji TKMS, Norwegia również zasygnalizowała już zamiar zwiększenia liczby okrętów podwodnych. Ponadto TKMS otrzymało kontrakt na budowę nowego lodołamacza badawczego „Polarstern” dla Instytutu Alfreda Wegenera w Bremerhaven. Stocznia stara się również o zamówienie okrętów podwodnych w Kanadzie.
Sprzedaż i zysk operacyjny wzrosły
Firma poinformowała, iż w pierwszej połowie roku obrotowego 2024/25 sprzedaż wzrosła do ponad 1,1 miliarda euro. W tym samym okresie w roku ubiegłym kwota ta wynosiła 965 milionów euro. Skorygowany zysk operacyjny przed potrąceniem odsetek i podatków (EBIT) wzrósł do 62 mln euro od października do końca marca (w roku poprzednim: 42 mln euro). Nie podano informacji o dochodzie netto.
TKMS jest jedną z wiodących na świecie firm w branży morskiej, zatrudniającą około 8000 pracowników w trzech stoczniach: w Kilonii, Wismarze i Itajaí (Brazylia), a także w oddziałach na całym świecie.