Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście wszczęła postępowanie w sprawie słów europosła Grzegorza Brauna, który podczas czwartkowej rozmowy w radiu Wnet kwestionował zbrodnie nazistowskie popełniane w KL Auschwitz. Czynności prowadzone są w kierunku naruszenia artykułu 55 ustawy o IPN, który dotyczy zaprzeczania zbrodniom nazistowskim. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar poinformował, iż jutro zostaną podjęte decyzje procesowe w tej sprawie.
Prokurator Skiba zaznaczył, iż śledztwo koncentruje się na możliwym naruszeniu przepisów dotyczących publicznego zaprzeczania zbrodniom nazistowskim. To przestępstwo zagrożone jest grzywną lub karą więzienia do trzech lat.
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar w wieczornym wpisie na portalu X poinformował o rozmowie z Zastępcą Prokuratora Generalnego Andrzejem Pozorskim. Dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu przekazał, iż warszawski oddział Komisji analizuje zdarzenie pod kątem artykułu 55 ustawy o IPN.
Dziennikarz przerwał rozmowę z Braunem
Podczas czwartkowej audycji w radiu Wnet europoseł Grzegorz Braun wypowiedział słowa kwestionujące zbrodnie nazistowskie w KL Auschwitz. Prowadzący rozmowę dziennikarz Łukasz Jankowski zdecydował się natychmiast zakończyć wywiad.
Jankowski wyjaśnił swoją decyzję, mówiąc, iż nie będzie kontynuował rozmowy, gdyż «są pewne granice cynizmu politycznego, pogoni za głosami, za sensacją». Podkreślił, iż na antenie Radia Wnet nie ma zgody na wybielanie reżimu niemieckiego z czasów III Rzeszy.
Dziennikarz zaznaczył również, iż niedopuszczalne jest «podważanie - bezpodstawne, żeby była jasność - skali hekatomby narodu polskiego, i tych obywateli polskich, którzy byli żydowskiego pochodzenia w trakcie II wojny światowej». Rozmowa prowadzona była telefonicznie - Braun przebywał w Jedwabnem podczas rocznicy zbrodni z 10 lipca 1941 roku.
Posłanka Lewicy składa zawiadomienie
Po południu posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska zapowiedziała w mediach społecznościowych złożenie zawiadomienia do prokuratury. W swoim wpisie na portalu X wyjaśniła podstawy prawne swojego działania.
«Składam zawiadomienie do prokuratury o podejrzenie popełnienia przestępstwa z art. 55 Ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej» - napisała Żukowska. Zaznaczyła, iż zaprzeczanie publicznie i wbrew faktom zbrodniom jest przestępstwem ściganym z urzędu.
Posłanka podkreśliła stanowczo, iż «nie ma w Polsce miejsca na zaprzeczanie istnieniu Obozu Zagłady Auschwitz oraz zbrodniom, których tam dokonali niemieccy okupanci». Sprawa będzie teraz przedmiotem dalszych działań prokuratorskich.
(PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.