Przedstawicielstwo Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej działa już w Opolu

doxa.fm 19 godzin temu
Fot. Radio Doxa

W Opolu otwarto przedstawicielstwo Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. To platforma wsparcia dla przedsiębiorstw prowadzących działalność po obu stronach granicy.

– To jest taka platforma współpracy biznesu polskiego i ukraińskiego. Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza istnieje już 33 lata. Ma przedstawicieli w całej Polsce. Dziś gościmy ich w Opolu. Tworzymy taki ogólnopolski networking – informuje Aleksandra Altufiewa, dyrektor przedstawicielstwa Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej w Opolu.

– kooperacja gospodarcza jest w priorytetem. Najpierw tworzyło się takie przedstawicielstwo we Wrocławiu, z czego bardzo się cieszyliśmy, teraz w Opolu. To jest kolejny krok. Gospodarcze stosunki polsko-ukraińskie rozwijają się. Ta kooperacja ma olbrzymi potencjał i bardzo się cieszę, iż właśnie takie przedstawicielstwo będzie dodawać wartości do tej współpracy, nadawać możliwość do jej rozszerzenia i pogłębiania. To pozytywny krok również ze względu na partnerstwo polsko-ukraińskie w ogóle – podkreśla Yurii Tokar, Konsul Generalny Ukrainy we Wrocławiu.

– Pomimo ograniczeń i dużych kolejek na granicy towary przyjeżdżają, zarówno spożywcze, jak też przemysłowe. Zapotrzebowanie na nie jest, ponieważ mamy w Polsce wiele osób przybyłych z Ukrainy. Równie towary te są pożądane w Europie Zachodniej, choćby w Niemczech. Dla nas Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza jest to forma poszukiwania kontaktów oraz wsparcia formalno-prawnego. Pomimo tego, iż mamy swoje działy prawne, czasami brakuje kontaktów na różnych szczeblach, w różnych miejscowościach Polski. Otwieranie kolejnych przedstawicielstw jest więc jak najbardziej wskazane – uważa Maksym Klimiczajew z firmy Monolit Polska oraz sieci sklepów z artykułami wschodnimi.

– Z klientami z Ukrainy pracujemy od co najmniej dwóch lat. Mamy też dużo pracowników, którzy stamtąd pochodzą. Na jest ich co najmniej 90. Z tego, iż mamy klientów w Ukrainie i drukujemy dla nich piękne książki jesteśmy niezwykle dumni. Nie jest to łatwa współpraca, natomiast cieszymy się, iż nam się udało. Wysyłanie transportów książek do Ukrainy, czyli na teren wojny, nie jest bowiem zbyt proste. Natomiast dopracowaliśmy już wszystkie szczegóły. Wysłaliśmy już co najmniej kilka ciężarówek książek. w tej chwili produkujemy kilkadziesiąt tysięcy kolejnych egzemplarzy. W najbliższym czasie będziemy wysyłali następne pełne dwa samochody i mam nadzieję, iż ta kooperacja będzie się rozwijać, pozyskamy jeszcze więcej klientów. Cieszymy się, iż mamy możliwość współpracy i pomocy Ukrainie w zakresie druku książek i przekazywania wiedzy właśnie tą ścieżką – opowiada Anna Suchan z drukarni Opolgraf.

– Ludzie tylko wtedy są coś sensownego w stanie wykonać, jeżeli się znają. A takie forum temu właśnie sprzyja – nawiązywaniu kontaktów. Nasze zadanie jako administracji państwowej, jako wojewody, to przede wszystkim kwestie związane z pozwoleniami na pracę, czasowymi pobytami, w tym przyśpieszenie tych procedur – mówi Piotr Pośpiech, wicewojewoda opolski.

Wydarzenie, które zorganizowano na stadionie Itaka Arena, połączone było z konferencją, w trakcie której zaprezentowano dobre praktyki współpracy pomiędzy polskimi i ukraińskimi firmami. Towarzyszyły temu prelekcje i konsultacje z ekspertami w sprawach funduszy unijnych oraz przedstawicielami instytucji finansowych i organizacji wspierających biznes.

Dodajmy, iż siedziba opolskiego oddziału Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej mieścić się będzie przy ulicy Krakowskiej 37.

autor: Anna Kurc

Aleksandra Altufiewa, Yurii Tokar, Maksym Klimiczajew, Anna Suchan, Piotr Pośpiech

Idź do oryginalnego materiału