Przełom w sprawie ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej. „Nie ma żadnych przeszkód”

news.5v.pl 1 miesiąc temu

Szef MSZ Ukrainy Andrij Sybiha przyjechał na rozmowy do Warszawy. Tematem spotkania były relacje polsko-ukraińskie, polityka transatlantycka oraz wspólna przeszłość.

Ukraina potwierdza, iż nie ma żadnych przeszkód do prowadzenia przez polskie instytucje państwowe i podmioty prywatne we współpracy z adekwatnymi instytucjami ukraińskimi prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na terytorium Ukrainy, zgodnie z ustawodawstwem ukraińskim i deklaruje gotowość do pozytywnego rozpatrywania wniosków w tych sprawach” — brzmi treść oświadczenia, które zacytował Radosław Sikorski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przełom w sprawie ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej. „Każda rodzina ma prawo”

W trakcie wspólnej konferencji głos w sprawie rzezi wołyńskiej zabrał Andrij Sybiha, który swoje przemówienie wygłosił w języku polskim.

— Omówiliśmy trudne kwestie przeszłości. Jeszcze raz podkreślam, Ukraińcy, jak i Polacy są zainteresowani tym, aby nie było między nami żadnych nieporozumień. Każda rodzina ma prawo do godnego uhonorowania pamięci swoich przodków. w tej chwili w ramach wspólnej ukraińsko-polskiej grupy roboczej pod egidą ministerstw kultury obu państw pracujemy nad praktycznymi mechanizmami dla prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych — podkreślił Andrij Sybiha.

Jak dodał, „jesteśmy na dobrej drodze, uważam, iż mamy progres”. — Jest to odpowiednio zapisane w naszej wspólnej deklaracji. Nasze dzisiejsze spotkanie jest kolejnym krokiem w kierunku wzmocnienia strategicznego partnerstwa między Ukrainą i Polską. Chciałbym wyrazić głęboką wdzięczność każdej Polce, każdemu Polakowi, każdej polskiej rodzinie za niezmierne wsparcie Ukrainy — mówił szef MSZ Ukrainy.

Polska chce sankcji na rosyjską „flotę cieni”

Na początku briefingu Radosław Sikorski zapewniał o wsparciu Ukrainy przez Polskę nie tylko na polu wojskowości, ale także w sprawie negocjacji akcesyjnych Ukrainy do Unii Europejskiej.

— Patrząc na coraz brutalniejsze ataki Rosji, każda decyzja musi mieć akceptację Ukrainy. Znamy z historii Polski próby dogadywania się ponad naszymi głowami. To nigdy nie przynosiło nic dobrego. Zapewniłem o wsparciu Polski dla akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej. Wykorzystamy naszą prezydencję, aby przyspieszyć ten proces. Dołączenie Ukrainy do UE leży w strategicznym interesie naszego kraju — mówił szef MSZ.

Podkreślił jednocześnie, iż Polska będzie przekonywać partnerów do nałożenia dodatkowych sankcji na Rosję, w tym na tzw. flotę cieni, którą Rosja używa do omijania sankcji.

Idź do oryginalnego materiału