Przysięgali na Bukówce, bo chcą związać życie z wojskiem

radiokielce.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: 02.02.2025 Kielce. Przysięga żołnierzy WOT / Fot. Wiktor Taszłow - Radio Kielce


50 żołnierzy wypowiedziało w niedzielę (2 lutego) rotę przysięgi wojskowej na kieleckiej Bukówce. Wydarzenie było podsumowaniem dwutygodniowego szkolenia przygotowawczego dla przyszłych żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Przysięgę złożyły między innymi szeregowe: Weronika Dziedzic i Aleksandra Dymińska. Jak mówiły, to ważne dla nich wydarzenie, bo z wojskiem chcą związać swoją przyszłość.

– Przysięgę składa się tylko raz w życiu. Czułam stres, ale i zadowolenie, bo cały wysiłek związany z 16-dniowym szkoleniem został dobrze wykorzystany. Na pewno chciałabym iść na studia wojskowe na WAT lub Akademię Marynarki Wojennej. Chciałabym dalej pracować i rozwijać się w tym kierunku – mówiła Weronika.

– Szkolenie trwało 16 dni i cieszę się z tego wydarzenia i uroczystego zakończenia wysiłków związanych z przygotowaniem. Jestem w ostatniej klasie szkoły średniej i chcę związać swoją przyszłość z wojskiem zawodowym – dodała Aleksandra.

02.02.2025 Kielce. Przysięga żołnierzy WOT / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

Por. Daniel Woś rzecznik Świętokrzyskiej Brygady WOT informuje, iż ochotnicy ukończyli podstawowe szkolenie, które trwało 16 dni w ramach programu „Ferie z WOT”. Uczniowie ostatnich klas szkół ponadpodstawowych, studenci i pedagodzy mogli skorzystać ze szkolenia w czasie wolnym od nauki.

– To jednak dopiero początek drogi. Ci żołnierze po złożeniu przysięgi wrócą do domów i rozpoczną szkolenia rotacyjne w swoich pododdziałach w swoich regionach m.in. w Batalionach Lekkiej Piechoty w Kielcach, Sandomierzu, Ostrowcu Świętokrzyskim – wymieniał.

Cały cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa trzy lata i jest podzielony na trzy etapy: szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i zgrywające (trzeci rok). W tym czasie żołnierze WOT szkolą się w ramach zajęć rotacyjnych, organizowanych najczęściej w dni wolne od pracy minimum dwa w miesiącu. W każdym roku żołnierz WOT uczestniczy w dwutygodniowym kursie zintegrowanym, prowadzonym najczęściej w warunkach poligonowych.

Oprócz żołnierzy odbywających szkolenie podstawowe przysięgę złożyli też mundurowi kończący kursy wyrównawcze 8-dniowe oraz żołnierze 10. ŚBOT. Jedną czwartą całej grupy stanowiły kobiety.


Idź do oryginalnego materiału