Z dziewięcioma medalami wracają reprezentanci Wojska Polskiego z pucharowych zawodów we wspinaczce sportowej i muaythai (boksie tajskim). Kapral Aleksandra Mirosław była bezkonkurencyjna w Pucharze Świata na ściance w Chamonix. Natomiast osiem medali wywalczyli reprezentanci Wojska Polskiego w I Wojskowym Pucharze CISM w Muaythai, który odbył się w Bangkoku.
Kapral Aleksandra Mirosław.
Po raz 14. kpr. Aleksandra Mirosław triumfowała w zawodach o Puchar Świata we wspinaczce sportowej w konkurencji wspinania na czas. To było drugie w tym sezonie zwycięstwo w prestiżowym cyklu. Reprezentantka Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego triumfowała w sobotę w Chamonix we Francji. W finale Polka z czasem 6,195 s pokonała Indonezyjkę Desak Dewi, która przed tygodniem triumfowała w pucharowych zawodach na Rynku Głównym w Krakowie. Na ściance w Chamonix, na której Mirosław startowała po siedmioletniej przerwie, reprezentantka Indonezji przegrała z mistrzynią olimpijską o 0,269 s. Polka prowadziła od startu do miernika czasu umocowanego na wysokości 15 m.
Trzy wygrane z Chinkami
W drodze do finału kpr. Mirosław najpierw wygrała z czasem 6,389 s w kwalifikacjach. Drugie miejsce zajęła w nich Indonezyjka Dewi (z wynikiem 6,42 s), a trzecie Amerykanka Emma Hunt (6,54 s). Siódme miejsce zajęła Natalia Kałucka (6,605 s), ósme Aleksandra Kałucka (6,806 s), a 17. st. szer. spec. Patrycja Chudziak (7,119 s). Druga z reprezentantek CWZS-u – podobnie jak w Krakowie – była blisko zakwalifikowania się do czołowej „16”, która jest dopuszczana do drugiego – pucharowego – etapu rywalizacji. Polka przegrała z 16. w klasyfikacji Chinką Shaoqin Zhang o 0,03 s. W fazie pucharowej to właśnie Zhang próbowała zamknąć Mirosław drogę do ćwierćfinału. Chinka przegrała jednak o 1,81 s. W ćwierćfinale reprezentantka CWZS-u z czasem 6,40 s wygrała z inną zawodniczką z Chin Mengli Zhang. Z kolei w półfinale mistrzyni olimpijska ponownie musiała się zmierzyć z Chinką. Tym razem z Polką przegrała Yumei Qin. Mirosław biegła 6,42 s, a Qin 6,53 s. W pojedynku o brązowy medal triumfowała z czasem 6,35 s Amerykanka Hunt, która wyprzedziła półfinałową rywalkę Polki zaledwie o 0,01 s.
Dzięki zwycięstwu w Chamonix kpr. Aleksandra Mirosław awansowała na pierwszą pozycję w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. O końcowych rezultatach prestiżowego cyklu zadecydują ostatnie zawody, które w dniach 12–13 września odbędą się w Guiyang w Chinach.
Na ringach w Paragon Hall
Gospodarzem inauguracyjnych zawodów mistrzowskich pod patronatem Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego (CISM) w muaythai, czyli boksie tajskim, była Tajlandia. Królewskie Siły Zbrojne Tajlandii i Tajlandzkie Stowarzyszenie Promocji Sportu Wojskowego zorganizowało I CISM Military Muaythai Challenge w samym centrum Bangkoku – w Paragon Hall, najlepszym centrum kongresowym i wystawienniczym tego miasta. Na zawodach pojawili się również reprezentanci Wojska Polskiego. Ośmioro zawodników z dziewięcioosobowej ekipy stanęło na podium.
Złoty medal w rywalizacji w narodowym sporcie Tajlandii wywalczył st. szer. Szymon Kałużny z 16 Batalionu Powietrznodesantowego 6 Brygady Powietrznodesantowej. Tytuły wicemistrzowskie zdobyli natomiast st. szer. Sandra Kruk z 16 Dywizji Zmechanizowanej i st. szer. Krzysztof Stawiarski z 5 Pułku Chemicznego w Tarnowskich Górach. Z kolei na trzecim stopniu podium stanęli: st. szer. spec. Sandra Drabik z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego, st. szer. spec. Damian Roll z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, st. szer. Miłosz Bogucki ze 100 Batalionu Łączności w Wałczu, szer. Dominika Filec z 5 Pułku Chemicznego i st. szer. Alicja Celmer z 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.
Zgodnie z regulaminem ciosy można było wyprowadzać dzięki pięści, łokci, kolan i goleni. W boksie tajskim, w przeciwieństwie do innych wschodnich systemów walki, technika odgrywa drugorzędną rolę – celem jest jak najszybszy nokaut przeciwnika. I CISM Military Muaythai Challenge uświetniła pokazowa walka pomiędzy najbardziej znanymi bokserami z Tajlandii. Na ringu zaprezentowali się Buakawa Banchameka i Superbona Singmawina. Podczas imprezy promującej muaythai odbyły się też pokazy wai kru (to część tańca muaythai, podczas którego zawodnik okrąża trzy razy ring, po czym klęka i kłania się trzy razy, aby okazać szacunek Bogu i człowiekowi) i mae mai (techniki mistrzowskie w muaythai) oraz warsztaty instruktorskie.
Osiem medali wywalczyli reprezentanci Wojska Polskiego w I Wojskowym Pucharze CISM w Muaythai, który odbył się w Bangkoku.
I CISM Military Muaythai Challenge promował boks tajski jako nową dyscyplinę włączoną do programu imprez mistrzowskich pod auspicjami Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego. Rywalizacja o medale w muaythai ma się znaleźć w programie VIII Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych, które za dwa lata odbędą się w Stanach Zjednoczonych.