Putin ponownie zaprzysiężony na prezydenta Rosji

euractiv.pl 1 tydzień temu

Władimir Putin został zaprzysiężony na urząd prezydenta Rosji na kolejną sześcioletnią kadencję. Umożliwiły to zmiany w konstytucji, przyjęte w 2020 roku.

Po złożeniu przez Władimira Putina przysięgi przewodniczący Sądu Konstytucyjnego Walerij Zorkin przekazał mu insygnia władzy prezydenckiej, w tym prezydencki znak – złoty Krzyż Świętego Jerzego z herbem Rosji.

„Obejmując urząd Prezydenta Federacji Rosyjskiej przysięgam szanować i chronić prawa i wolności człowieka i obywatela, przestrzegać i bronić Konstytucji Federacji Rosyjskiej, chronić suwerenność i niezależność, bezpieczeństwo i integralność państwa i wiernie służyć narodowi”, brzmi rota przysięgi.

Putin wypowiedział ją, trzymając prawą rękę na specjalnie przygotowanym egzemplarzu konstytucji, który również jest jednym z symboli władzy prezydenckiej.

Jak zwróciła uwagę rosyjska agencja Interfax, okładka tego egzemplarza była ta sama, co podczas zaprzysiężenia Putina w 2018 roku, ale sam tekst został zastąpiony nowszą wersją. Było to konieczne w związku z poprawkami do konstytucji, które „wyzerowały” kadencje Putina i pozwoliły mu startować w wyborach w 2024 r.

Putin: Rosja „przejdzie przez ten trudny czas”

Następnie, po ogłoszeniu objęcia przez Putina stanowiska prezydenta Rosji stary-nowy prezydent zwrócił się z orędziem do narodu.

Reelekcja na urząd głowy państwa „to ogromny zaszczyt, odpowiedzialność i święty obowiązek”, podkreślił Putin.

Zapewnił, iż obowiązek ten przyświecał mu w poprzednich kadencjach i iż „interesy i bezpieczeństwo narodu rosyjskiego przez cały czas będą dla niego najważniejsze”.

W swoim przemówieniu nie odniósł się w bezpośredni sposób do trwającego konfliktu z Ukrainą. Stwierdził jednak, iż ponownie wybierając go na prezydenta, Rosjanie „potwierdzili słuszność (obranego przez niego – red.) kursu” rozwoju kraju.

– Ma to ogromne znaczenie właśnie teraz, gdy stoimy przed poważnymi wyzwaniami. Widzę w tym głębokie zrozumienie naszych wspólnych historycznych celów i determinację, by nieugięcie bronić naszego wyboru, naszych wartości, wolności i interesów narodowych Rosji – ocenił Putin.

Wyraził przekonanie, iż Rosja „z godnością przejdzie przez ten trudny, przełomowy okres”.

– Staniemy się jeszcze silniejsi i będziemy realizować długoterminowe plany i zakrojone na szeroką skalę projekty rozwojowe – obiecał.

„Nie zamykamy się” na relacje z Zachodem

Putin w swoim orędziu nawiązał również do polityki zagranicznej. Wyraził gotowość do wzmacniania relacji „ze wszystkimi krajami, które widzą w Rosji wiarygodnego i uczciwego partnera”.

– A jest to w rzeczywistości większa część świata – ocenił.

Zapewnił też, iż Moskwa „nie zamyka się na dialog z państwami zachodnimi”.

– To do nich należy wybór, czy zamierzają w dalszym ciągu usiłować zahamować rozwój Rosji i kontynuować politykę agresji, ciągłej presji na nasz kraj, czy też szukać drogi do współpracy i pokoju – stwierdził.

– Rozmowa na tematy bezpieczeństwa i stabilności strategicznej jest możliwa. Ale nie z pozycji siły, arogancji i zarozumiałości, a tylko na równych zasadach, przy poszanowaniu wzajemnych interesów – zaznaczył.

Razem z „naszymi partnerami w regionie eurazjatyckim” i innymi państwami Putin zamierza „nadal działać na rzecz wielobiegunowego porządku świata oraz równego i niepodzielnego systemu bezpieczeństwa”.

– Odpowiadamy przed naszą tysiącletnią historią i naszymi przodkami – podkreślił Putin, dodając, iż przodkowie ci „stworzyli światową potęgę, naszą Ojczyznę, a ich osiągnięcia inspirują nas także i dzisiaj”.

– Z ufnością patrzymy w przyszłość, planujemy naszą przyszłość, zarysowujemy i już wdrażamy nowe projekty i programy, które sprawią, iż nasz rozwój będzie jeszcze bardziej dynamiczny – zadeklarował na koniec.

Piąta kadencja Putina

To już piąta kadencja Putina w roli głowy państwa. Jego pierwsze dwie kadencje trwały po cztery lata. Na mocy zmian w rosyjskiej konstytucji mandat głowy państwa został jednak przedłużony do sześciu lat.

Pierwszą sześcioletnią kadencję Putin rozpoczął w 2012 r., a drugą w 2018 r. Kolejne zmiany w konstytucji umożliwiły prezydentowi ubieganie się o reelekcję w marcowych wyborach. Według oficjalnych wyników Putin wygrał wtedy głosowanie, uzyskując rekordowe 87,28 proc. głosów.

W kwietniu przewodnicząca Centralnej Komisji Wyborczej Federacji Rosyjskiej Ełła Pamfiłowa wręczyła Putinowi zaświadczenie o wyborze na głowę państwa na nową kadencję.

Po raz pierwszy w ceremonii zaprzysiężenia wzięły udział dzieci i młodzież z różnych regionów Federacji Rosyjskiej. Byli wśród nich członkowie rodzin żołnierzy walczących na froncie ukraińskim, uczestnicy programów prezydenckich, które spotkały się z prezydentem podczas jego podróży po kraju.

Idź do oryginalnego materiału