"Putin proponuje bezwarunkowe rozmowy pokojowe z Ukrainą (CAŁE PRZEMÓWIENIE) Moskwa jest „nastawiona na poważne negocjacje” z Kijowem, aby doprowadzić do „długotrwałego pokoju”, powiedział prezydent Rosji"

grazynarebeca.blogspot.com 6 godzin temu

© Sputnik / Gavriil Grigorov
Prezydent Rosji Władimir Putin zaproponował rozpoczęcie rozmów pokojowych z Ukrainą bez żadnych warunków wstępnych już w czwartek.
Prezydent wygłosił te uwagi wcześnie rano w niedzielę, zwracając się do mediów na zakończenie obchodów 80. rocznicy Dnia Zwycięstwa.

Rosja gościła wielu zagranicznych dygnitarzy w dniach otaczających obchody, w tym przywódców Chin, Wenezueli i Wietnamu. Putin zaproponował rozpoczęcie bezwarunkowych rozmów z Ukrainą „bezzwłocznie” 15 maja w Stambule, gdzie „odbyły się wcześniej i gdzie zostały przerwane”, odnosząc się do negocjacji prowadzonych w Turcji we wczesnej fazie konfliktu w 2022 roku. Moskwa „nastawia się na poważne negocjacje” z Kijowem i ma na celu „wyeliminowanie przyczyn źródłowych” konfliktu, aby osiągnąć „długotrwały pokój”, oświadczył Putin. Oto całe przemówienie prezydenta: Prezydent Rosji Władimir Putin:

Dobry wieczór, a może już dobranoc.

Chcę wszystkich pozdrowić.

Panie i panowie.

Koledzy. Pozwólcie mi raz jeszcze pogratulować wam wszystkim z okazji Wielkiego Dnia Zwycięstwa!

Dziękujemy naszym przyjaciołom i zagranicznym partnerom, którzy byli z nami w Moskwie w tych dniach na obchodach rocznicowych, aby ukłonić się pokoleniu zwycięzców. Oddajemy hołd wszystkim tym, którzy przyczynili się do wspólnego zwycięstwa nad nazizmem, w tym naszym sojusznikom w koalicji antyhitlerowskiej, chińskim żołnierzom, uczestnikom antyfaszystowskiego oporu w Europie, bojownikom ruchów wyzwoleńczych ludu w Afryce, regionie Azji i Pacyfiku oraz wolontariuszom z państw Ameryki Łacińskiej. Razem z naszymi przyjaciółmi i podobnie myślącymi ludźmi dzielimy wspólną pamięć i szacunek dla historii, bohaterskie czyny prawdziwych bohaterów, którzy walczyli o wolność, i oczywiście naszą odpowiedzialność za przyszłość, za budowanie bardziej sprawiedliwego i bezpieczniejszego świata. Kwestie, które bezpośrednio wpływają na stabilny, zrównoważony rozwój całej społeczności światowej – Eurazji i innych regionów świata – były w centrum dwustronnych i wielostronnych spotkań, które odbyły się w Moskwie. Oczywiście, odbywały się one w szczególnej, uroczystej, świątecznej atmosferze, ale jednocześnie były niezwykle bogate i pouczające, wypełnione tematami z zakresu polityki, gospodarki i spraw humanitarnych. Podsumowując, a to jest właśnie to, co chciałbym teraz zrobić, powiedziałbym, iż w ciągu czterech dni, od 7 do 10 maja, gościliśmy oficjalne wizyty przywódców trzech państw obcych: Chińskiej Republiki Ludowej, Wenezuelskiej Republiki Boliwariańskiej i Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

Ponadto odbyło się 20 spotkań bilateralnych z szefami państw WNP, Azji, Afryki, Bliskiego Wschodu, Europy i Ameryki Łacińskiej. W sumie w uroczystościach wzięło udział 27 szefów państw z WNP, Azji, Afryki, Bliskiego Wschodu, Europy, Ameryki Łacińskiej, a także około 10 szefów organizacji międzynarodowych. Kolejne sześć państw było reprezentowanych na wysokim szczeblu. Widzimy inspirujące dowody prawdziwej konsolidacji wokół trwałych idei i wartości naszego wspólnego Wielkiego Zwycięstwa w tak szerokim udziale delegacji z państw zagranicznych i organizacji międzynarodowych. Jesteśmy wdzięczni przywódcom 13 państw, którzy wysłali jednostki narodowych sił zbrojnych do udziału w paradzie na Placu Czerwonym.

Ich marsz ramię w ramię z naszymi jednostkami ceremonialnymi wypełnił wspólne święto szczególną energią i duchem braterstwa wojskowego, złagodzonym podczas II wojny światowej. Z przyjemnością osobiście podziękowałem dowódcom wojskowym Koreańskiej Armii Ludowej i przekazałem najserdeczniejsze słowa żołnierzom i dowódcom jednostek specjalnych Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, którzy wspólnie z naszymi żołnierzami, profesjonalnie, i chcę to podkreślić, wiernie wykonywali swoje zadania podczas wyzwalania terenów przygranicznych obwodu kurskiego spod wojsk reżimu kijowskiego.

Chciałbym podkreślić: wykazali się odwagą i bohaterstwem, działali – chcę to powiedzieć jeszcze raz – profesjonalnie, w najwyższym stopniu, wykazali się dobrym wyszkoleniem i przygotowaniem. I oczywiście, dla wszystkich przywódców państwowych był to szczególny zaszczyt oddać hołd głównym bohaterom rocznicy zwycięstwa na trybunach – weteranom II wojny światowej z Rosji, Izraela, Armenii i Mongolii. Chciałbym podkreślić, iż pomimo gróźb, szantażu i przeszkód, w tym zamknięcia przestrzeni powietrznej, przywódcy kilku państw europejskich – Serbii, Słowacji, Bośni i Hercegowiny – przybyli do Moskwy. Chciałbym powtórzyć: rozumiemy ogromną presję, z jaką się zmagali, dlatego szczerze doceniamy ich odwagę polityczną, stanowczą postawę moralną, decyzję o podzieleniu się z nami świętem, oddaniu hołdu pamięci bohaterów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, II wojny światowej, którzy walczyli o swoją Ojczyznę i o wybawienie od brunatnej zarazy całego świata, całej ludzkości bez żadnej przesady. Ważne jest dla nas, aby miliony Europejczyków, przywódców państw, którzy prowadzą suwerenną politykę, o tym pamiętały. To daje nam optymizm i nadzieję, iż prędzej czy później, w oparciu o lekcje historii i opinię naszych narodów, zaczniemy zmierzać w kierunku przywrócenia konstruktywnych relacji z państwami europejskimi.

W tym z tymi, które dziś przez cały czas nie rezygnują z antyrosyjskiej retoryki i wyraźnie agresywnych działań przeciwko nam.

Nadal próbują – widzimy to dziś – rozmawiać z nami, w istocie, w sposób chamski i poprzez ultimatum. Nasze wszechstronne partnerstwo i strategiczna interakcja z Chińską Republiką Ludową mogą służyć jako autentyczny przykład współczesnych równoprawnych relacji w XXI wieku.

Prezydent Chin Xi Jinping był głównym gościem na uroczystościach upamiętniających 80. rocznicę Wielkiego Zwycięstwa.

Prowadziliśmy wyjątkowo owocne negocjacje, przyjęliśmy dwa wspólne oświadczenia na szczeblu głów państw i podpisaliśmy szereg porozumień międzyrządowych i międzyresortowych obejmujących takie obszary jak energetyka, handel, finanse, nauka, kultura i wiele innych.

Jak już powiedziałem, uzgodniono, iż we wrześniu złożę oficjalną wizytę powrotną do Chin na obchody 80. rocznicy zwycięstwa nad militarystyczną Japonią. Jest głęboko symboliczne i naturalne, iż główne, a adekwatnie główne wydarzenia upamiętniające 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie i Azji odbędą się w Moskwie i Pekinie – w stolicach państw, których narody przeszły przez najcięższe próby i zapłaciły najwyższą cenę za wspólne zwycięstwo. Koledzy, myślę, iż dla wszystkich jest oczywiste, iż rozmowy i spotkania w Moskwie dotyczyły również kwestii rozwiązania konfliktu na Ukrainie.

Jesteśmy wdzięczni wszystkim naszym gościom, naszym przyjaciołom, za uwagę, jaką poświęcają temu konfliktowi i za wysiłki, jakie podejmują, aby doprowadzić ten konflikt do końca.

W związku z tym uważam, iż konieczne jest osobne omówienie tego tematu. Chcę więc powiedzieć, iż jak wiadomo, Rosja kilkakrotnie proponowała inicjatywy zawieszenia broni, ale te inicjatywy były wielokrotnie sabotowane przez Ukrainę.

Na przykład reżim kijowski bezczelnie naruszył około 130 razy 30-dniowe – chcę to podkreślić – 30-dniowe moratorium, od 18 marca do 17 kwietnia, na strajki przeciwko obiektom energetycznym, które zostało ogłoszone zgodnie z naszym porozumieniem z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Rozejm wielkanocny zainicjowany przez Rosję również nie został zachowany: reżim zawieszenia broni został naruszony przez siły ukraińskie prawie 5000 razy.

Niemniej jednak, na obchody Dnia Zwycięstwa – a uważamy to za święto święte również dla nas, wyobraźmy sobie, iż straciliśmy 27 milionów ludzi – po raz trzeci ogłosiliśmy zawieszenie broni w to święto, które jest dla nas święte. Przy okazji przekazaliśmy tym naszym kolegom na Zachodzie, którzy moim zdaniem szczerze szukają sposobów na rozwiązanie, nasze stanowisko w tej sprawie, w sprawie zawieszenia broni w Dniu Zwycięstwa, i iż w przyszłości nie wykluczamy możliwości przedłużenia warunków tego rozejmu – ale oczywiście po przeanalizowaniu tego, co wydarzy się w ciągu tych kilku dni, na podstawie wyników tego, jak reżim kijowski zareaguje na naszą propozycję. I co widzimy?

Jakie są te wyniki?

Władze Kijowa, jak sami możecie zobaczyć, w ogóle nie odpowiedziały na naszą propozycję zawieszenia broni.

Co więcej, po ogłoszeniu naszej propozycji – a wydarzyło się to, jak pamiętacie, 5 maja – władze Kijowa rozpoczęły w godzinach porannych 7 maja szeroko zakrojone ataki.

W ataku wzięło udział 524 bezzałogowych statków powietrznych i pewna liczba rakiet produkcji zachodniej, a na Morzu Czarnym użyto jednocześnie 45 łodzi bezzałogowych.

Właściwie w ciągu tych trzech dni zawieszenia broni, które ogłosiliśmy – 8, 9 i 10 maja – wydarzyło się to, co również widzieliście w mediach, w rzeczywistości z waszych relacji, było jasne: w tym czasie dokonano pięciu ukierunkowanych prób ataku na granicę państwową Federacji Rosyjskiej w rejonie obwodu kurskiego i na styku z obwodem biełgorodzkim, właśnie w dniach zawieszenia broni, które ogłosiliśmy.

Dodatkowo dokonano kolejnych 36 ataków w innych rejonach.

Wszystkie te ataki, w tym próby wkroczenia na terytorium Federacji Rosyjskiej w obwodzie kurskim i obwodzie biełgorodzkim, zostały odparte.

Ponadto nasi eksperci wojskowi uważają, iż nie miały one żadnego znaczenia militarnego, były przeprowadzone wyłącznie z powodów politycznych, a wróg poniósł bardzo duże straty. Jak już powiedziałem, władze Kijowa nie tylko odrzuciły naszą propozycję zawieszenia broni, ale także, jak wszyscy widzieliśmy, próbowały zastraszyć przywódców państw, którzy zebrali się na uroczystościach w Moskwie.

Wiecie, kiedy spotkałem się z kolegami tutaj w Moskwie, przyszła mi do głowy pewna myśl.

Podzielę się z wami: kogo próbowali zastraszyć spośród tych, którzy przyjechali do Moskwy, aby świętować zwycięstwo nad nazistowskimi Niemcami?

Kogo próbowali przestraszyć?

Ci, którzy przyjechali do nas, są liderami nie ze względu na stanowisko czy funkcję, są liderami ze względu na charakter, przekonania i chęć obrony swoich przekonań.

A kto próbował ich zastraszyć?

Tych, którzy stoją na baczność i salutują, biją brawo byłym żołnierzom SS?

I podnosi tych, którzy współpracowali z Hitlerem podczas II wojny światowej do rangi bohaterów narodowych?

Wydaje mi się, iż jest to próba ewidentnie nieodpowiednimi środkami, a ci, którzy próbują to zrobić, nie odpowiadają skali, jakiej sami się spodziewają. Powtórzę: wielokrotnie proponowaliśmy kroki w kierunku zawieszenia broni.

Nigdy nie odmawialiśmy dialogu ze stroną ukraińską.

Przypomnę jeszcze raz: to nie my przerwaliśmy negocjacje w 2022 roku; to zrobiła strona ukraińska.

W związku z tym, mimo wszystko, proponujemy, aby władze w Kijowie wznowiły negocjacje, które przerwały pod koniec 2022 r. i wznowiły bezpośrednie rozmowy.

I podkreślam, bez żadnych warunków wstępnych. Proponujemy, aby bezzwłocznie rozpocząć je w najbliższy czwartek, 15 maja, w Stambule, gdzie odbyły się wcześniej i gdzie zostały przerwane.

Jak wiadomo, tureccy koledzy wielokrotnie oferowali swoje usługi w celu zorganizowania takich rozmów, a prezydent Erdogan wiele zrobił, aby je zorganizować.

Przypominam, iż w wyniku tych rozmów przygotowano wspólny projekt dokumentu, który parafował szef kijowskiej grupy negocjacyjnej, ale na nalegania Zachodu został on po prostu wrzucony do kosza. Jutro będziemy rozmawiać z prezydentem Turcji, panem Erdoganem.

Chciałbym go poprosić o zapewnienie takiej możliwości przeprowadzenia rozmów w Turcji.

Mam nadzieję, iż potwierdzi on swoją chęć przyczynienia się do poszukiwania pokoju na Ukrainie.

Jesteśmy nastawieni na poważne negocjacje z Ukrainą.

Ich celem jest wyeliminowanie przyczyn konfliktu i osiągnięcie długotrwałego pokoju w perspektywie historycznej.

Nie wykluczamy, iż w trakcie tych negocjacji będzie możliwe uzgodnienie jakiegoś nowego rozejmu i nowego zawieszenia broni.

I prawdziwego zawieszenia broni, które byłoby przestrzegane nie tylko przez Rosję, ale także przez stronę ukraińską i byłoby pierwszym krokiem, powtarzam, w kierunku długotrwałego, trwałego pokoju, a nie preludium do kontynuowania konfliktu zbrojnego po tym, jak ukraińskie siły zbrojne zostaną przezbrojone, ponownie wyposażone i gorączkowo wykopane okopy i nowe twierdze.

Kto potrzebuje takiego pokoju? Nasza propozycja jest, jak mówią, na stole. Decyzja należy teraz do władz ukraińskich i ich przełożonych, którzy najwyraźniej kierują się swoimi osobistymi ambicjami politycznymi, a nie interesami swoich narodów, i chcą kontynuować wojnę z Rosją z rąk ukraińskich nacjonalistów. Powtórzę: Rosja jest gotowa do rozmów bez żadnych wstępnych warunków.

Trwają teraz działania bojowe i wojna, a my proponujemy wznowienie negocjacji, których nie przerwaliśmy.

Cóż w tym złego? Ci, którzy naprawdę chcą pokoju, nie mogą tego nie poprzeć.

Jednocześnie chciałbym raz jeszcze wyrazić swoją wdzięczność za usługi mediacyjne i wysiłki zmierzające do pokojowego rozwiązania kryzysu ukraińskiego podjęte przez naszych zagranicznych partnerów, w tym Chiny, Brazylię, kraje afrykańskie, Bliski Wschód, a ostatnio nową administrację Stanów Zjednoczonych Ameryki. Na zakończenie chciałbym raz jeszcze podziękować wszystkim, którzy podzielili się z nami uroczystymi obchodami 80. rocznicy zwycięstwa nad nazizmem.

Jestem pewien, iż duch solidarności i harmonii, który zjednoczył nas w Moskwie w tych dniach, będzie przez cały czas pomagał nam budować owocną współpracę i partnerstwo w imię postępu, bezpieczeństwa i pokoju. Chciałbym również skorzystać z okazji, aby zauważyć ogromną rolę dziennikarzy, przedstawicieli międzynarodowych agencji informacyjnych, kanałów telewizyjnych i prasy, którzy relacjonowali wydarzenia rocznicowe i wielogodzinny program bieżących negocjacji i spotkań roboczych.

Wiele zrobiono, aby zapewnić ludziom w różnych krajach świata doświadczenie wyjątkowej atmosfery obecnych świąt w Moskwie.

Oczywiście dziękuję również za to spotkanie, ponieważ odbywa się ono dość późno i oczywiście wszyscy są już zmęczeni. Dziękuję bardzo za uwagę, ponieważ jest prawie wpół do drugiej w nocy, a choćby później niż wpół do drugiej w Moskwie, Bóg z wami. Dziękuję bardzo za uwagę.

Do widzenia.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/617381-putin-ukraine-peace-talks/

Idź do oryginalnego materiału