Władimir Putin w obwodzie kurskim
Władimir Putin pojechał do rosyjskiego obwodu kurskiego, gdzie spotkał się z pełniącym obowiązki gubernatora Aleksandrem Chinsztejnem. Poinformował on, iż po wyparciu ukraińskich wojsk, teren jest rozminowywany. - Codziennie rozminowuje się ogromną liczbę, kilkadziesiąt ładunków wybuchowych - powiedział Aleksandr Chinsztejn. Polityk poprosił również o wsparcie finansowe dla cywili oraz utworzenie federalnego muzeum poświęconego wydarzeniom w Kursku w latach 2024-2025. Rosyjski przywódca podczas swojego wyjazdu odwiedził też elektrownię jądrową Kursk-2 i udał się do miasta Kurczatow, które znajduje się około 70 km od granicy z Ukrainą. Jak przekazał Kreml, spotkał się tam z władzami gmin, którym powiedział, iż "nawet po wyzwoleniu terenów spod okupacji wroga, sytuacja przez cały czas pozostaje trudna".
REKLAMA
Putin grzmiał o "konkursie idiotów"
W pewnym momencie Władimir Putin porozmawiał z przedstawicielami organizacji wolontariackich, którzy informowali go podejmowanych działaniach. Jeden z nich oświadczył, iż ochotnicy starają się "odrestaurować zabytki, które zostały zniszczone przez ukraińskie siły zbrojne". - Wiadomo, jasne jest, z kim walczymy. jeżeli bezpośrednio niszczą pomniki z czasów II wojny światowej, to jest to zrozumiałe. Daje nam to wszelkie podstawy, by twierdzić, iż są to ludzie wyznający ideologię neonazistowską - powiedział Władimir Putin. - choćby w konkursie idiotów zajęliby drugie miejsce. Dlaczego? Bo są idiotami. Robiąc to, co robią, pokazują, kim są - dodał.
Zobacz wideo Rosjanie wierzą, iż za Majdanem i resztą stało CIA
Rosja straszy neonazizmem
Narracja o "neonazistowskiej ideologii" często występuje w rosyjskiej propagandzie w celu zdyskredytowania ukraińskich władz i usprawiedliwienia ataku na ten kraj. Według amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) może ona również ewentualnie posłużyć do przyszłej agresji na NATO. Władimir Putin oskarżał bowiem o przyjęcie "nazizmu" również państwa bałtyckie. "Putin od dawna usiłował stworzyć ideologię dla Rosji, której mógłby użyć do poparcia geopolitycznej konfrontacji z Zachodem przypominającej zimną wojnę, a Kreml może coraz częściej stosować istniejącą retorykę walki z nazizmem do wspierania tego wysiłku" - napisali eksperci z ISW.
Co się działo w obwodzie kurskim?
Ukraińskie wojska wkroczyły na teren obwodu kurskiego 6 sierpnia 2024 roku, czyli niecałe dwa lata po rosyjskim ataku. Według doniesień Agencji Reutera w szczytowym momencie przejęły one kontrolę nad obszarem o powierzchni prawie 1400 kilometrów kwadratowych. Pod koniec kwietnia bieżącego roku Rosja ogłosiła jednak, iż wyparła ukraińską armię, kończąc największą inwazję na terytorium Rosji od czasów II wojny światowej.
Więcej informacji na temat Rosji znajduje się w artykule: "Dewastacja polskiego pomnika w Rosji. Radosław Sikorski: Nie zrobili tego wandale".
Źródła: Kreml (1,2,3,4), Agencja Reutera, ISW