Putinomika. Czy wojna zależy od rosyjskiej gospodarki, czy rosyjska gospodarka od wojny?

krytykapolityczna.pl 2 dni temu

W rosyjskiej gospodarce jest tak dobrze, iż aż źle. Wzrost gospodarczy, brak deficytu, niskie bezrobocie, wzrost dochodów obywateli. A wszystko to dzięki rozgrzanej do czerwoności machinie wojennej, hojnie sponsorowanej ze środków publicznych. Puchnie zbrojeniówka, żołnierze kontraktowi z frontu przywożą małe fortuny, a jeżeli nie udaje im się wrócić, to okrągłe sumy jako dodatek do trumny inkasują ich rodziny.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS

SŁUCHAJ NA SPREAKER

Wojenna gospodarka Putina, tzw. putinomika, zdaje się święcić triumfy. Rosji nie tylko nie pogrążyły zachodnie sankcje, ale zdaje się, iż w końcu następuje masowy awans społeczny grup dotychczas defaworyzowanych. Awans, do którego Rosjanie idą – dosłownie – po trupach.

Jednak ostatnio pojawiają się wątpliwości, na ile ten model ekonomiczny, zwany wojennym keynesizmem, jest w stanie się utrzymać. Coś jednak musi być nie tak z rosyjską gospodarką, skoro kurs rubla nagle spada na łeb na szyję, a przy oficjalnej inflacji na poziomie 7 proc. rosyjski bank centralny ustala stopy procentowe na 21 proc. Niezależni ekonomiści rosyjscy toczą ostry spór o interpretację tych wszystkich wskaźników i czynników.

Jeden przekonuje, iż krach jest blisko, drugi zapewnia, iż rosyjska gospodarka pociągnie w ten sposób jeszcze długo. W nowym odcinku Bloku wschodniego staramy się rozłożyć ten spór na czynniki pierwsze, zastanawiając się nad tym, co ma w Rosji prymat nad czym – gospodarka nad polityką czy polityka nad gospodarką?

Blok wschodni

„Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu Blok wschodni, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień. O państwach, które leżą na wschód od Polski, chcemy mówić centralnie, bo uważamy, iż tam dzisiaj decyduje się przyszłość Europy i demokracji. Dlatego naszą uwagę kierujemy w stronę Ukrainy, która walczy z otwartą i niesprowokowaną rosyjską agresją. Ale będziemy odwiedzać także inne państwa, które w wyniku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie stanęły na geopolitycznym rozdrożu i szukają odpowiedzi na pytanie o swoje miejsce na mapie międzynarodowych sojuszy.

Obserwuj kanał, żeby nie przegapić nowych odcinków.

Podcast powstaje dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

**

Paulina Siegień – dziennikarka i reporterka związana z Trójmiastem, Podlasiem i Kaliningradem. Pisze o Rosji i innych sprawach, które uzna za istotne, regularnie współpracuje także z New Eastern Europe. Absolwentka Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka książki Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu (2021), za którą otrzymała Nagrodę Conrada.

Wojciech Siegień – etnolog, psycholog, absolwent Kolegium MISH UW, ekspert ds. Europy Wschodniej. Prowadził badania terenowe w Białorusi i Rosji, a od 2017 roku w Donbasie. Specjalizuje się w problematyce militaryzacji społecznej i kulturowej. Wraz z Pauliną Siegień prowadzi podcast Na Granicy.

Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej:

Idź do oryginalnego materiału