Pyrkonowicze, teraz wszystko w Waszych rękach. Czas wyłonić zwycięzcę konkursu “Pyrkonowa Strefa Naukowa 2025”!

pyrkon.pl 1 dzień temu

Oto nadszedł dzień, na który wielu z Was czekało! Właśnie dziś odsłonimy rąbka tajemnicy i zdradzimy kto w tym roku przeszedł do finału konkursu “Pyrkonowa Strefa Naukowa 2025”. Mało tego! To właśnie Wy, drodzy Pyrkonowicze, po raz kolejny zdecydujecie o tym, który ze śmiałków wygłosi swoją prelekcję w Strefie Naukowej podczas nadchodzącego Pyrkonu.

Zdecydują Wasze głosy!

Najwyższa pora przedstawić Wam mężnych bohaterów, którzy odważnie niosą kaganek nauki i chcą się podzielić z innymi uczestnikami Festiwalu Fantastyki Pyron nie tylko swoją pasją, ale też swoją wiedzą! Każdy z nich może pochwalić się ogromnym rozeznaniem w temacie, który chciałby przedstawić podczas swojej prelekcji; każdy jest ogromnym pasjonatem; każdy z nich zasługuje na ogromny podziw za podjęcie rękawicy i zgłoszenie się do konkursu!

Z racji tego, iż poziom zgłoszeń był w tym roku naprawdę wysoki, zdecydowaliśmy się wyłonić nie dziesięciu, a aż dwunastu finalistów! Każdemu z nich życzymy powodzenia i za każdego trzymamy kciuki.

Jednak… wygrać może tylko jeden!

Od dzisiaj do 30.10.2024 (środa, godz. 23:59) możecie głosować na swoich faworytów. Ta propozycja, która otrzyma najwięcej głosów, zostanie wygłoszona w Strefie Naukowej podczas Pyrkonu 2025!

Sami widzicie, iż stawka jest naprawdę wysoka! Żeby ułatwić Wam podjęcie decyzji, każdy z odważnych śmiałków przygotował krótki filmik, w którym starał się zaprezentować zarówno siebie, jaki i temat zgłoszonej przez siebie prelekcji. Możecie śmiało zjechać nieco niżej i zapoznać się z nagraniami. Kto wie, może to uczyni tę decyzję przynajmniej odrobinę łatwiejszą?

Wyniki głosowania zostaną ogłoszone nie później niż 10.11.2024!

Głosy możecie oddawać dzięki poniższego formularza zgłoszeniowego

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Od tej pory decyzja o tym, który z uczestników wygłosi swoją prelekcję w Strefie Naukowej spoczywa w Waszych rękach!

Zgłoszenia konkursowe

1. „Mózg, jaki jest każdy widzi – czyli co dosłownie siedzi w głowie”, Mateusz Cheda

Mózg, jaki jest każdy widzi – czyli co dosłownie siedzi w głowie. Mózg, jaki jest każdy widzi. Każdy wie, iż ma prawą i lewą część oraz szare komórki. Ale czy wiemy jak mózg „widzi” nas samych? Podczas prelekcji omówię w jaki sposób można obrazować mózg i jego pracę, pokaże się dzieje kiedy jedynie pomyślimy o tym by ruszyć ręką, czy jak nasz mózg reaguje na brak kończyn. Wyjaśnię, również z własnego doświadczenia, z jakiego powodu takie obrazy mózgu są przydatne w diagnostyce.

2. „Mityczne bestie i herosi na monetach starożytnego Grecji i Rzymu”, Szymon Jellonek

Mennictwo starożytnej Grecji i Rzymu jest wyjątkowo bogate pod względem ikonografii. Spośród niezliczonych świątyń i bóstw, greckie poleis, a później miasta Rzymskiego Imperium chętnie wykorzystywały przedstawienia lokalnych mitów na swoich monetach. Oprócz powszechnie znanych takich jak mit o Minotaurze na Krecie, czy Pegazie w Koryncie, różnego rodzaju fantastyczne zwierzęta i bestie pojawiały się na monetach innych miast starożytności. Pojedynek Heraklesa z Hydrą Lernejską przedstawiono na monetach m.in. Aleksandrii. Scyllę ukazywano regularnie na monetach w Tarsus. Chimera trafiła na rewersy w Koryncie i Apamei. Na wspomnianej Krecie monety przedstawiały również golema z brązu- Talosa, który miał strzec wyspy przed piratami. Wykorzystanie mitycznych bestii i herosów przez miasta starożytnej Grecji i Rzymu odgrywały funkcje religijne, kulturowe i społeczne. Władze odpowiedzialne za emisje monet wykorzystywały je od autopromocji i propagowania lokalnego patriotyzmu.

3. „Fantastycznie – niefantastyczni…”, Marta Jokiel

Zapewne nie raz widziałeś niesamowite możliwości ludzkiego ciała – wyginanie się we wszystkie strony, niesamowita siła itd. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się skąd się to bierze? W większości przypadków bierze się to z mutacji … i nie jest to bynajmniej iście Marvelowska mutacja, w której otrzymujemy nadprzyrodzone zdolności. Osoby z mutacjami spotykasz na swojej codziennej drodze do szkoły, pracy w autobusie, ale czy kiedykolwiek przyszło Ci na myśl jak wygląda ich codzienne życie lub problemy z jakimi się zmagają? Na wykładzie przedstawię Ci przykładowe mutacje tkanki łącznej, które pozwalają wykonywać niesamowite „sztuczki” ze swoim ciałem, ale które mają swoją cenę. Spotkajmy się, aby zrozumieć zagadnienia takie jak przebieg i przyczyna mutacji, jej objawy oraz wpływ na nasz organizm, ale przede wszystkim, aby zrozumieć, iż choćby Ty możesz pomóc osobom z mutacjami.

4. „Niesporczaki – mistrzowie survivalu”, Michalina Krakowiak

Niesporczaki to małe stworzonka znane także jako „wodne niedźwiadki”. Mogą żyć w mchu, na liściach, w kałużach, morzach, albo na lodowcach. Niektóre z nich wybrały się choćby (z małą pomocą człowieka) w kosmos! Nic dziwnego, te wszędobylskie bezkręgowce opanowały do perfekcji zdolności przetrwania w ekstremalnych, czasami wręcz nieziemskich, warunkach. Dzięki umiejętności kryptobiozy, czyli stanu życia utajonego, stały się niemal niezniszczalne. Kilkanaście lat bez wody? Żaden problem. Gigantyczna dawka promieniowania X, UV, gamma? To nic takiego! Temperatura niemal zera absolutnego? Spokojna głowa! Czy wspominałam, iż te zwierzęta mogą przeżyć zatrucie cyjankiem, kompletnie zatrzymać metabolizm i być może… przestać się starzeć, niczym Śpiąca Królewna? Na prelekcji poznamy niesamowite zdolności przetrwania niesporczaków, możliwości wykorzystania ich supermocy dla ludzkości, a także… co mają wspólnego „wodne niedźwiadki” i Lisan al-Gaib!

5. „Bebe i big no no’s komunikacyji – uczymy się mówić z filmami”, Piotr Łabrzycki

Jestem pasjonatem tematów związanych z komunikacją międzyludzką i temu właśnie chce poświęcić te prelekcje. dzięki filmów jestem w stanie pokazać konkretne przykłady komunikacji, które mozna uznać za przemocowe i dzięki temu lepiej je zobrazować. Oprócz tego mogę również pokazać jak powinna wyglądać „poprawna” komunikacja i dzięki temu przedstawić teorie komunikacji bez przemocy. Prelekcja opiera się w sporej części na teorii porozumienia bez przemocy Marshalla Rosenberga, do której chętnie nawiązuje i jednocześnie nadaje jej swój własny „spin” i interpretację, jako iż w praktyce dokładne odwzorowanie tej teorii jest bardzo robotyczne. Głównym celem tej prelekcji jest zasygnalizowanie istotności słuchania w relacjach międzyludzkich oraz ogólnie rozumianej empatii.

6. „Inne światy – okiem matematyka”, Bartosz Naskręcki

Tematem spotkania będzie odkrywanie piękna, estetyki i złożoności niesamowitych, wymyślonych przez matematykę światów. Sięgając do źródeł kultury znajdujemy w nich mnóstwo inspirujących opisów, które sięgają głęboko do natury tajemniczych obiektów matematycznych. Świat matematyki to nie tylko wzory, ale przede wszystkim piękno, tajemnica i zgłębianie intuicji, obrazów i konstrukcji niespotykanych w naszym codziennym świecie. Chciałbym zabrać słuchaczy na wycieczkę do tego tajemniczego świata i odczarować strach i niepokój jaki budzi matematyka. Pokazać tę piękną naukę jako miejsce, gdzie sztuka spotyka się z tajemnicą i gdzie człowiek może dotknąć tajemnicy absolutnych, odkryć nieznane pokłady fantazji i nieskończenie złożonych skojarzeń, inspiracji i zagadek. Oglądając od środka tajemnicze fraktale czy rozmaitości Riemanna można odkryć piękno światów, których nigdy nie odwiedzimy.

7. „Organizacje międzynarodowe: Kto naprawdę działa, a kto tylko tworzy pozory?”, Karolina Szybińska

Czy organizacje międzynarodowe naprawdę zmieniają świat, czy tylko udają, iż coś robią? Przyjdź i odkryj, które z nich faktycznie działają, a które po prostu mydlą nam oczy. Zajrzymy za kulisy globalnych instytucji, odsłaniając biurokratyczne absurdy, polityczne przepychanki i brak realnych efektów. Dlaczego jedne mają prawdziwy wpływ na światowe wydarzenia, a inne pozostają w cieniu własnych deklaracji? Ta prelekcja obnaży prawdziwe oblicze międzynarodowej współpracy, gdzie wielkie sukcesy mieszają się z porażkami, o których wolałyby nie mówić.

8. „Sto wymiarów samotności – o adaptacji hedonistycznej Ricka Sancheza”, Kacper Śliwiński

W terapii poznawczo-behawioralnej i ogólnie w psychologii jako dziedzinie nauki stosuje się termin adaptacji hedonistycznej. Oznacza on tendencję do coraz mniejszego reagowania pozytywnymi odczuciami na powtarzający się przyjemny bodziec. W tekstach kultury często spotykamy się z nieszczęśliwymi bogaczami, milionerami żyjącymi przeszłością, lub artystami rozwijającyni uzależnienia. Tym, co w przeszłości dawało spełnienie Rickowi Sanchezowi w prowokacyjnej animacji pt. Rick i Morty były wynalazki i ponadczasowe odkrycia. Mimo tego, iż wynalazca przekroczył ponad miarę wszelkich oczekiwań poziom eksploracji kosmosu oraz alternatywnych światów widzimy sygnały, iż nie jest szczęśliwy i spełniony. Prelekcja, którą zamierzam przedstawić uczestnikom Pyrkonu 2025 będzie dostosowaną do publiczności analizą wybranych zachowań jednego z tytułowych bohaterów animacji, opowieścią o potrzebach i procesach psychologicznych, które mogły zadziać się w jego genialnym, ale samotnym umyśle. Wytłumaczę również czym jest adaptacja hedonistyczna, tolerancja na długotrwałą stymulację oraz jakie skutki niesie dla osób w grupie ryzyka. Prelekcję zamknę prezentując antidotum – interwencję pozytywną praktyki wdzięczności, która pomaga obniżyć stres oraz przeciwdziałać negatywnym skutkom adaptacji hedonistycznej.

9. „Noble które śmieszą, o Ig Noblach słów kilka”, Klaudia Tajthi

Nauka zwykle wydaje nam się być czymś nudnym, a naukowców przedstawiamy jako smutnych panów z wąsem. Ale czy naprawdę tak jest? Podczas prelekcji pokażę wam, iż naukowcy też mają poczucie humoru. Ich ciekawość świata motywuje ich do badania najróżniejszych zagadnień. Opowiem o Ig Noblach, czyli nagrodach wręczanych za badania które najpierw śmieszą a następnie skłaniają do myślenia. Dzięki nim zobaczycie, iż nauka potrafi być interesująca.

10. „Opowieści o nocnym niebie”, Jakub Tokarek

Rozgwieżdżone niebo od wieków inspiruje dzieła fantastyki naukowej i nie tylko. Przypomnijmy sobie mitologię grecką – opowieści o bogach i herosach były przenoszone na nieboskłon, a niektóre z nich starały się tłumaczyć zachodzące tam zjawiska. W okresie wieków średnich, renesansu i baroku powodzeniem cieszyły się próby zrozumienia wpływy zjawisk niebieskich na życie na Ziemi – czyli astrologia Już bliżej współczesności, w obliczu rewolucji naukowej i przemysłowej, ludzi pociągały tajemnice i nieznane zakątki kosmosu, które doprowadziły do powstania i rozkwitu literatury SF – od H. G Wellsa, przez Franka Herberta, Stanisława Lema aż po współczesnych twórców jak Liu Cixin. W czasie swojej prelekcji chciałbym zabrać słuchaczy w podróż przez czas i przestrzeń, od czasów mitycznych po odległą przyszłość, od ziemskich obserwatoriów po najdalsze znane zakątki kosmosu. A może uda się nam choćby wykroczyć poza ramy czasu i przestrzeni, próbując odkryć nieznane?

11. „Zagospodarowanie zamków Wielkopolski i Dolnego Śląska z punktu widzenia rozwoju turystyki związanej z fantastyką”, Jacek Wildbret-Tuszynski

Chciałbym przybliżyć słuchaczom kwestie zagospodarowania zamków jak i możliwości ich wykorzystania w rozwoju turystyki związanej z fantastyką. Zamki fascynują wiele osób, są już wykorzystywane w larpach, jako miejsca kolonii magii i czarodziejstwa, jako scenerię filmów fantasy lub okolofantastycznych. kilka jednak z nich wykorzystuje potencjał z tym związany do przyciągania turystów, pasjonatów różnych. Czy aby na pewno? Mimo braku rozgłosu są i takie, które są świetnie zagospodarowane, choć rzadko wykorzystane w tym celu. Chciałbym omówić, jak walory tych zamków mogą stać się atrakcją dla wszystkich fantazolubów.

12. „Idziemy na rajd, czyli małe operacje Wielkiej Wojny”, Tomasz Zając

I Wojna Światowa (Wielka Wojna) kojarzy nam się w potężnymi operacjami wojskowymi. Wielkie ofensywy frontu zachodniego, kiedy to tysiące żołnierzy rzucały się do ataku na linie przeciwnika, wielodniowe ostrzały artyleryjskie, to podsuwa nam wyobraźnia kiedy myślimy o tym konflikcie. Jednak te cztery lata wojny był to też czas małych operacji, takich jak rajdy okopowe, o których chciałbym opowiedzieć. Na podstawie literatury, wspomnień żołnierzy przedstawię czym były owe małe operacje, jakie były ich cele, jacy żołnierze je wykonywali, czy walczące strony wytworzyły „jednostki specjalne”, wyspecjalizowane w rajdach. Co trzeba było zabrać ze sobą ruszając przez ziemię niczyją, a co pozostawić w swoich okopach. Jak przedostawano się przez zasieki, czy bardziej niebezpieczna była droga ku wrogim liniom czy powrót z nich. Mam nadzieję wprowadzić słuchaczy w mroczny, brutalny i niebezpieczny świat wojny okopowej i opowiedzieć o nim z perspektywy raczej nieznanej szerszemu gronu odbiorców.

Zapraszamy do głosowania!

Idź do oryginalnego materiału