Rabin organizacji Chabad-Lubawicz ponownie odpali świece chanukowe w Sejmie. Czym jest Chabad-Lubawicz?

dailyblitz.de 1 rok temu

W czwartek po południu w gmachu Sejmu odbędzie się uroczyste zapalenie świec chanukowych z honorowym udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, marszałka Sejmu Szymona Hołowni oraz członków prezydium Izby.

Poprzednia ceremonia, która miała miejsce we wtorek i była dedykowana żydowskiemu świętu Chanuki, została niestety zakłócona przez posła Grzegorza Brauna z Konfederacji. W trakcie tej uroczystości Braun, posługując się gaśnicą proszkową, zgasł płonące już świeczki chanukowe w gmachu Sejmu.

Zapłonienie świec we wtorek było zasługą rabina Szaloma Dowa Ber Stamblera, przewodniczącego Chabad-Lubawicz w Polsce. Podobnie jak poprzednio, również w czwartek to on będzie odpowiadał za ceremonię zapalenia świec chanukowych.

Miałem przywilej zapalić świecie w tym roku, tak jak robimy to od 17 lat – powiedział w rozmowie z Robertem Mazurkiem w RMF FM rabin Stambler.

Jesteśmy zawsze przyjęci i zaproszeni przez Kancelarię Marszałka Sejmu i to jest temat, który stoi zawsze ponad kontrowersją, ponad podziałami politycznymi – dodał.

Aplikacja Lega artis

Według informacji dostępnych na stronie Wikipedia, Chabad-Lubawicz to grupa chasydów, która powstała pod koniec XVIII wieku w miejscowości Lubawicze na Białorusi (nazwanej przez wyznawców jako „miasto braterskiej miłości” po rosyjsku), w obwodzie smoleńskim. W swojej historii Chabad-Lubawicz miało siedmiu nauczycieli (rebe), pochodzących z jednej dynastii.

Ostatni z nich, Menachem Mendel Schneerson, nie wyznaczył następcy przed swoją śmiercią w 1994 roku, co spowodowało brak obecnego rebe od tego czasu. Chabad-Lubawicz jest uznawane za najszybciej rozwijającą się grupę chasydzką, zrzeszającą około 200 tysięcy wyznawców na całym świecie. Organizacja zachęca osoby o korzeniach żydowskich, ale bez żydowskiej matki, do konwersji na judaizm.

Strona internetowa Chabad-Lubawicz datuje powstanie organizacji na wczesne lata czterdzieste, kiedy to władzę objął Mendem Schneerson. Aktualnie, według informacji zawartych na stronie, 4000 rodzin pracujących na pełen etat jako emisariusze ruchu realizuje 250-letnie zasady i filozofię, kierując ponad 3300 instytucjami.

W Polsce Chabad-Lubawicz jest reprezentowane przez Fundację Chai, której statutowa działalność obejmuje krzewienie kultury żydowskiej, edukację oraz pomoc osobom wyznania Mojżeszowego w Polsce. Fundacja ścisłe współpracuje z międzynarodową organizacją żydowską Chabad-Lubawicz. Centrum Żydowskie prowadzone przez Fundację jest rekomendowane przez Chabad Lubawicz na świecie jako „Chabad Lubawicz w Polsce”.

Organizacja organizuje również wykłady na temat kultury i religii żydowskiej, kabały, świąt żydowskich itp., przy czym te spotkania są uświetniane obecnością przedstawicieli świata biznesu, korpusu dyplomatycznego i władz miasta. Ponadto, Fundacja prowadzi działalność kulturalną, mającą na celu budowanie porozumienia między Polakami i Żydami, poprzez kontakty z władzami lokalnymi i centralnymi oraz akcje skierowane do szerszych grup społecznych.

Istnieją również krytycy, którzy podkreślają, iż członkowie Chabad-Lubawicz należą do ortodoksyjnych zwolenników Kabały, a ich działalność może mieć charakter sekciarski. Pojawiają się również spekulacje dotyczące niejasnych kontaktów tego odłamu chasydów z politykami w kraju i na świecie.

Warto również przypomnieć, iż Chanuka to skrajnie nacjonalistyczne święto upamiętniające 'odzyskanie świątyni’ w Jerozolimie przez Żydów z rąk Greków. Takie odzyskanie w ówczesnych realiach wiązało się z rzezią, która miała miejsce w Jerozolimie w r. 166 przed Chrystusem. Nie do końca rozumiem, dlaczego niby mamy to świętować


Here’s Aktualności z kraju,Wydarzenia dnia,Chabad-Lubawicz,Chanuka,hołownia,lega artis,legaartis,polska,Sejm,żydzi-related post from
Rabin organizacji Chabad-Lubawicz ponownie odpali świece chanukowe w Sejmie. Czym jest Chabad-Lubawicz?:

Idź do oryginalnego materiału