Rada Bezpieczeństwa Narodowego: Spięcie między partiami

dailyblitz.de 3 godzin temu

Prezydent Andrzej Duda zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego w poniedziałek, aby omówić kwestię wsparcia Ukrainy i zaprezentować informacje ze swoich ostatnich spotkań z przedstawicielami administracji amerykańskiej. Na posiedzeniu uczestniczyli m.in. premier Donald Tusk, marszałek Sejmu Szymon Hołownia oraz przedstawiciele ugrupowań parlamentarnych. Jednak posiedzenie nie obyło się bez spięcia.

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak dokonał szarży w stronę rządu i Donalda Tuska osobiście, twierdząc, iż brakuje strategii i planów. „Jedność Polaków jest ważna, ale przede wszystkim trzeba zadbać o bezpieczeństwo naszej ojczyzny – dodał polityk PiS. „A Wy tego nie robicie – nie ma najważniejszych kontraktów zbrojeniowych, nie ma 300-tysięcznej armii. Są za to zniszczone relacje z USA. Naprawcie to, potem mówcie o jedności” – podkreślił Błaszczak.

Premier Donald Tusk odpowiedział na te słowa, twierdząc, iż konsensus narodowy w sprawie Ukrainy jest ważny, ale PiS nie rozumie tej kwestii. „Przedstawiłem na Radzie Bezpieczeństwa Narodowegoramynarodowego konsensusu w sprawie Ukrainy. Potrzebę politycznej jedności Polaków wobec zagrożenia ze wschodu rozumieli wszyscy. Prezydent, Marszałkowie, liderzy klubów parlamentarnych. Tylko Mariusz Błaszczak nie zrozumiał” – napisał Tusk w serwisie X.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia dodał, iż oświadczenie Błaszczaka nie zawierało żadnych merytorycznych odniesień. „Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak dokonał na Radzie Bezpieczeństwa Narodowegoszarży w stronę rządu i Donalda Tuska osobiście – powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Dodał, iż w trakcie oświadczenia b. ministra obrony nie znalazł „żadnych merytorycznych odniesień””.

Według danych z Ministerstwa Obrony Narodowej, w 2022 roku wydatki na obronność wyniosły 2,2% PKB, co stanowi wzrost o 0,5% w porównaniu z rokiem poprzednim. Jednak, jak twierdzi Błaszczak, to nie wystarcza, aby zapewnić bezpieczeństwo krajowe.

Z kolei, jak wynika z danych z Instytutu Studiów Strategicznych, w 2022 roku 71% Polaków uważało, iż bezpieczeństwo narodowe jest jednym z najważniejszych problemów państwa. Co więcej, 63% badanych uważało, iż rosyjska agresja na Ukrainę jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa Polski.

W tym kontekście, dyskusja na Radzie Bezpieczeństwa Narodowego była ważna, aby omówić kwestię wsparcia Ukrainy i bezpieczeństwa kraju. Jednak, jak wynika z wypowiedzi polityków, brakuje porozumienia między partiami, aby znaleźć wspólne rozwiązanie.

Warto zauważyć, iż UE i NATO także omawiają kwestię bezpieczeństwa w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę. Jak wynika z danych z NATO, w 2022 roku sojusz wydał 1,1 bln euro na wydatki obronne, co stanowi wzrost o 0,3% w porównaniu z rokiem poprzednim.

W Polsce, Ministerstwo Obrony Narodowej także planuje zwiększyć wydatki na obronność. Jak wynika z danych z Ministerstwa Finansów, w 2023 roku wydatki na obronność mają wynieść 3% PKB, co stanowi wzrost o 0,8% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Wnioskując, dyskusja na Radzie Bezpieczeństwa Narodowego była ważna, aby omówić kwestię wsparcia Ukrainy i bezpieczeństwa kraju. Jednak, brakuje porozumienia między partiami, aby znaleźć wspólne rozwiązanie. Warto zauważyć, iż UE i NATO także omawiają kwestię bezpieczeństwa w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Read more:
Rada Bezpieczeństwa Narodowego: Spięcie między partiami

Idź do oryginalnego materiału