Rada UE nałożyła sankcje za przemoc seksualną

upday.com 1 miesiąc temu
Zdjęcie: fot. Spencer Platt/Getty Images


Rada UE zatwierdziła w poniedziałek sankcje na cztery osoby i dwa podmioty za przemoc seksualną i ze względu na płeć. Na liście znaleźli się m.in. szef sztabu syryjskiej armii oraz szef rosyjskiej administracji penitencjarnej w obwodzie chersońskim.


Poza generałem Abdelem Karimem Mohammadem Ibrahimem na liście sankcji znalazł się także Ali Mahmud Abbas, były minister obrony Syrii i zastępca naczelnego dowódcy syryjskiej armii. Obaj są odpowiedzialni za to, iż siły zbrojne pod ich dowództwem dopuszczały się systematycznych tortur, gwałtów, a także przemocy seksualnej i przemocy ze względu na płeć wobec ludności cywilnej.

Sankcjami objęty został także północnokoreański minister bezpieczeństwa państwowego Ri Czang Dae, odpowiedzialny za liczne akty przemocy seksualnej i przemocy ze względu na płeć popełniane przez urzędników jego ministerstwa, zwłaszcza wobec kobiet i dziewcząt sprzeciwiających się reżimowi lub przetrzymywanych w ośrodkach detencyjnych i więzieniach w Korei Północnej.

Czwarte nazwisko na liście to Jewgienij Sobolew, szef tzw. służby penitencjarnej, zainstalowanej przez Moskwę w tymczasowo okupowanym obwodzie chersońskim w Ukrainie. Pod jego dowództwem udokumentowano powszechne i systematyczne łamanie praw człowieka w ośrodkach zatrzymań na terenach znajdujących się pod rosyjską okupacją, w tym w regionie Chersonia. Mowa tu zwłaszcza o torturach, okrutnym lub poniżającym traktowaniu, karaniu oraz przemocy seksualnej i ze względu na płeć.

Sankcjami objęty został również haitański gang Kokorat San Ras, znany z traktowania przemocy wobec kobiet jako broni, oraz ośrodek detencyjny Onsong w Korei Północnej, gdzie tortury i inne sposoby nieludzkie traktowania są ustalonymi praktykami.

Lista sankcji

Objęte sankcjami osoby i podmioty podlegają zamrożeniu aktywów, zabronione jest również przekazywanie im jakiegokolwiek wsparcia finansowego lub rzeczowego zarówno bezpośrednio, jak i przez pośredników. Osoby, na które nałożono ograniczenia, mają zakaz wjazdu do UE.

Nałożone w poniedziałek sankcje są częścią globalnego systemu sankcji UE za naruszenia praw człowieka, który został ustanowiony pod koniec 2020 r. i umożliwia UE nakładanie środków ograniczających na osoby, podmioty i instytucje, w tym państwowe i prywatne, odpowiedzialne za poważne pogwałcenia i naruszenia praw człowieka na całym świecie. Mowa tu m.in. o ludobójstwie, torturach, niewolnictwie oraz przemocy seksualnej.

Sankcjami objęto dotąd łącznie 117 osób i 33 podmioty z różnych krajów (łącznie z czterema osobami i dwoma podmiotami wciągniętymi na tę listę we wtorek).

PAP

Idź do oryginalnego materiału